אילוסטרציה (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) את חוק החיסונים שקובע שבמקרה של התפרצות מחלה, כלל מוסדות החינוך בישראל יחויבו לא לאפשר כניסה של אדם שאינו מחוסן. את החוק יזמו חברי הכנסת מירב בן ארי (כולנו), חברת ועדת הבריאות של הכנסת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בדברי ההסבר לחוק נכתב: "מוצע לקבוע במקרה של חשש להתפרצות מחלה שכנגדה ניתן חיסון שגרה, ימנע מוסד חינוכי את כניסתו למוסד של כל ילד, מורה או אדם אחר שאינו מחוסן בפני המחלה, לפי הוראת מנכ"ל משרד הבריאות ולתקופה שיורה".

עוד נכתב כי במקרה שבו קיימת מניעה רפואית לקבל חיסון, המוסד החינוכי יהיה רשאי לקבל את הילד עם הצגת אישור מרופא מומחה. עם זאת, משרד הבריאות עשוי להורות בכל זאת שלא להכניס את הילד אם קיים החשש לפגיעה בבריאות הציבור.

"בשבועות האחרונים אנחנו שומעים ללא הרף על התפרצות מחלת החצבת ששוררת בקרבנו ואף גבתה חייה של תינוקת באסון טרגי שהיה ניתן למנוע", אמרה חברת הכנסת בן ארי. "הצעת החוק שלי דורשת באופן גורף, במקרה של התפרצות מגפה, כמו המצב כיום, לחייב את כלל מוסדות החינוך, מגנים, בתי ספר ואוניברסיטאות לא לאפשר כניסה של ילד, מורה או כל אדם שאינו מחוסן".

בן ארי הוסיפה: "כאמא לילדה בת שנה וחצי שהשנה נכנסה לראשונה לגן, גם אני כמו כל הורה, רוצה לדעת שהבת שלי נמצאת ללא סכנה כזו. לפיכך אני מברכת את החלטת הוועדה להעביר את הצעת החוק שלי ומודה להסתדרות הרופאים על שיתוף הפעולה. אעשה מאמצים להעביר את הצעת החוק בהקדם האפשרי לאור הקדמת הבחירות הנשקפת".

ועדת השרים אישרה הצעת חוק נוספת בנושא חיסונים, של חברי הכנסת יואל חסון (המחנה הציוני) ושולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי). לפי הצעת החוק, משרד הבריאות יחויב לנהל מעקב אחרי ילדים שלא חוסנו, להתריע על כך בכתב בפני הוריהם, ואם זה לא יעזור - ההורים יזומנו למפגש הסברה מיוחד שבסיומו יתבקשו לחתום על טופס סירוב. הורה שיתעלם מהזימון יהיה חשוף לסנקציה כלכלית בדמות שלילת נקודת זיכוי במס הכנסה בשווי של 2,000 שקלים. ההצעה תעלה השבוע להצבעה במליאת הכנסת.