הצעת החוק של זוהר תציל את נתניהו?
מיקי זוהר ונתניהו, ארכיון | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

בעקבות חשיפת הצעת "חוק החסינות" החדש של חבר הכנסת מיקי זוהר (הליכוד), במפלגת השלטון פרסמו אחר הצהריים (שלישי) הודעה שלפיה ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה לבלום את ההצעה. "ראש הממשלה נתניהו אינו רוצה בחוק והוא ביקש מח"כ זוהר שלא לקדמו", נכתב בהודעת הליכוד. "ההצעה לא תקודם. ראש הממשלה נתניהו משוכנע שלא יהיה כתב אישום כי לא היה כלום".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הבוקר נחשפה באתר "וואלה!" הצעת החוק החדשה ששואפת לקבוע שחסינות חברי הכנסת תוסר רק בהחלטה מפורשת ואקטיבית של הכנסת. הצעת החוק של ח"כ זוהר, שמכהן כיו"ר ועדת הכנסת, דורשת להחזיר את המצב המשפטי של חסינות חברי הכנסת לקדמותו, לפני התיקון ב-2005. זוהר הדגיש הבוקר כי לראש הממשלה נתניהו "אין נגיעה ליוזמה הזו".

לפי ההצעה, "חבר הכנסת לא יועמד לדין פלילי בשל אשמה על עבירה שנעברה בזמן היותו חבר הכנסת או לפני שהיה לחבר הכנסת, אלא לאחר שניטלה ממנו החסינות לגבי האשמה הנידונה" – וזאת מלבד עבירות תעבורה, קנסות ועבירות מנהליות. בתיקון שאושר ב-2005 הוחלט שכתב האישום נגד חבר הכנסת יוגש באישור היועץ המשפטי לממשלה, וחבר הכנסת יוכל לפנות תוך 30 יום לכנסת ולבקש חסינות.

"הצעת החוק שהגשתי נועדה להשיב את המצב לקדמותו ולהביא לכך שנבחרי ציבור יהיו מוגנים מפני רדיפה פוליטית, כיוון שכתב אישום יוכל להיות מוגש נגדם רק באישור ועדת הכנסת", ציין זוהר, שעומד בראש הוועדה. "אין חולק שהדמוקרטיה הישראלית חייבת להבטיח קודם כל את רצון העם ולמנוע מגורמים לא אובייקטיבים לפגוע ברצונו, רק העם יקבע מי יהיו נבחרי הציבור שלו ורק בידיו יהיה להחליט מי ראוי ומי לא".

עוד הוסיף זוהר: "לעניות דעתי, כתב אישום בזוטי דברים, ובמיוחד כשהוא קנטרני ולא הוגן, המגיע עקב לחץ תקשורתי או פוליטי כלפי נבחר ציבור - מוטב לו שיוכרע רק על ידי הציבור. על מנת למנוע לזות שפתיים ראוי לציין כי הצעת החוק הזו מגיעה על דעתי בלבד ונועדה להגן על כל חברי הכנסת מימין ומשמאל ואין לראש הממשלה כל נגיעה ליוזמה החשובה הזו".