שרת התרבות מירי רגב הגיבה להצבת הפסל בדמותה הבוקר (חמישי) בכיכר הבימה בתל אביב. "אכן עסקתי רבות בהצבתה של מראה מול עולם התרבות הישראלי", כתבה רגב ופנתה ישירות לאומן: "תודה לך איתי זלאייט שהצבת מראה 'בלב האומה' בכיכר הבימה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

השרה הוסיפה כי אותה מראה "חשפה את הדרתם של ציבורים שלמים ואת 'הפטרונות' של מי שחשבו את עצמם עד כה 'בלב האומה'. ובכן, העם, על כל חלקיו, הוא המראה שלי. עקרונות הצדק התרבותי הוא מה שמשתקף לנגד עיניי לנוכח אגדת שלגייה והאמירה האלמותית 'מראה, מראה שמעל הקיר, מה הן העוולות המכוערות ביותר בעיר?'".

הבוקר הוצב הפסל בדמותה של רגב, בגובה 3.5 מטר בכיכר התרבות בתל אביב. בפסל, השרה עומדת מול מראה במיצג ולידה הכיתוב: "בלב האומה". האמן שמאחורי הפסל הפוליטי הוא איתי זליאט, שאחראי גם על מיצג נתניהו המוזהב לפני כשנתיים. "השרה רגב היא דמות בלבה של האומה", הסביר הבוקר האומן על יצירתו. "כל אחד יכול לפרש את היצירה כפי שהוא חושב. זו עבודה שהתחלתי לעבוד עליה לפני חודשים ואפשר לקחת אותה לכל כיוון".

"הגיעו הצעות מעניינות" (צילום: חדשות)
המיצג בכיכר הבימה | צילום: חדשות

בחודשים האחרונים עוררה שרת התרבות מירי רגב זעם בקרב אנשי תרבות כשהחלה לקדם את מה שמכונה "חוק הנאמנות לתרבות". החוק מאפשר לשלול או לצמצם תקציבים ממוסדות תרבות על פי שורה של קריטריונים אידיאולוגיים וכנגד מי שחותר תחת המדינה. החוק אושר השבוע בקריאה ראשונה בכנסת אחרי שאושר בוועדת שרים לענייני חקיקה.

רגב בדמות פסל (צילום: חדשות)
רגב בדמות פסל | צילום: חדשות
פסלו המוזהב של נתניהו בכיכר רבין (צילום: אנונימי, חדשות)
פסלו המוזהב של נתניהו בכיכר רבין | צילום: אנונימי, חדשות

אמנים רבים ואנשי רוח קראו לחבריהם להמשיך ולקיים את חוק הנאמנות שהם מכירים - נאמנות ליצירותיהם ולמצפונם וחתמו על עצומה נגד החוק שנשלחה לראש הממשלה. לפני כשנתיים הוצב פסל מזהב של ראש הממשלה בנימין נתניהו בכיכר רבין. האמן איתי זליאט אמר אז כי הצבת הפסל היא רק התחלה של סדרת פעולות אמנותיות.

"המטרה היא לבחון את גבולות חופש הביטוי בישראל 2016 - מה קורה כשאני מציב פסל כזה? האם זה גורר סנקציות, כמו מעצר למשל, או שרק יסירו אותו?", הסביר האמן. הפסל הופל זמן קצר לפני שפונה על ידי העירייה.

הפסל המוזהב של מרים נאור (צילום: חדשות)
הפסל המוזהב של מרים נאור | צילום: חדשות
האומן איתי זליאט (צילום: החדשות)
האומן איתי זליאט | צילום: החדשות

"אמנות מנותקת"

השרה רגב כתבה אז בדף הפייסבוק שלה: "עד כמה אמן יכול להיות מנותק מהמציאות? ישראל היא דמוקרטיה, זכויות פרט, זכויות אזרחיות, רגישות מוסרית, בית משפט אקטיביסטי, תקשורת חופשית ובקיצור, אחת המדינות הסופר חופשיות. זו אמנות מנותקת, שעגל הזהב היחיד שלה הוא שנאת נתניהו".

בשנה שעברה, כשנה לאחר הצבת פסלו של נתניהו, הוצב גם פסל מוזהב של השופטת מרים נאור מול בית המשפט בירושלים, כחודשיים לפני שסיימה את תפקידה כנשיאת בית המשפט העליון. הפסל הוסר כשעה וחצי לאחר הדיווחים על הצבתו.