שרת המשפטים איילת שקד הופיעה היום (חמישי) בכנס משפטי באוניברסיטת חיפה והגיבה לסערת המשנה ליועץ המשפטי עורכת הדין דינה זילבר. שקד הבהירה כי תפקיד היועץ הוא לתת ייעוץ מקצועי ולא להביע את עמדותיו הפוליטיות. "לא רוצה לשמוע דעות פוליטיות או ערכים", הדגישה שקד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בריאיון שנערך עם השרה שקד באוניברסיטת חיפה, שבו גם נוכח היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, אמרה שקד בהתייחסה לזילבר, כי היא סבורה שעל כל אדם לעשות לעצמו את החשבון האישי ולהחליט אם הוא רוצה להיות פוליטיקאי או איש ציבור. "אדם צריך להחליט אם הוא חלק מהמגזר הציבורי ומייצג את עמדות הממשלה. מערך הייעוץ המשפטי הוא אפילו יותר רגיש, ומי שקרא את הטקסט של זילבר יודע שזה טקסט פוליטי במאה אחוז".

שקד המשיכה והוסיפה כי אין זה תפקיד היועץ לצאת נגד הממשלה בוועדות הכנסת. "אפילו לשר אבי גבאי היועץ המשפטי לממשלה לא אישר לבוא לדבר נגד עמדת הממשלה בנושא מתווה הגז בוועדה בכנסת", אמרה. "אמנם הוא דיבר באקדמיה ובתקשורת נגד המתווה, אבל לא בכנסת".

דינה זילבר
תפקיד היועץ - מקצועי, עו"ד זליבר | צילום: פלאש 90/ יונתן סינדל, חדשות


על יחסיה ועבודתה עם מנדלבליט אמרה כי הם טובים, למרות שגם ישנם חילוקי דעות פה ושם. "אני אומרת - אל תיכנסו לנושאים פוליטיים. התפקיד שלכם זה לתת לי את הייעוץ המשפטי הכי מקצועי שיש", הדגישה שקד. "אני לא רוצה לשמוע דעות פוליטיות ולא ערכים".

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שעלה מיד לאחר השרה שקד התייחס לדבריה והבהיר כי גם הוא שואף שהייעוץ המשפטי יהיה מקצועי. "הדבר שאני הכי פוחד ממנו זה שיכניסו פוליטיקה למשרד שלנו, וזה לא משנה מי שר המשפטים", הדגיש. "אנחנו צריכים לשמור על הדי.אן.איי שלנו, לשמור על זכויות אדם".

מנדלבליט סרב להתייחס לפרשת זילבר, אך ציין כי אסור להדרדר להסתות ולניסיונות לפגוע בה באופן אישי: "אני לא מתכוון לעשות משפט שדה. הבירור ייעשה מולה - לא בתקשורת. האחריות שלי היא על האנשים שמתחתיי ואני לא מקבל את זה שיאמרו לי מי יכול להגיע למקום כזה או אחר. אני אקבל את ההחלטות - זה חלק מהעצמאות של העיומ"ש וגם לא סותר את תפיסת העולם הבסיסית הגורסת שאני אמון על ייצוג הדרג הנבחר".