ליאון. הפתעה בהסכם
חשש מחשיפת הדברים, משה ליאון | צילום: חדשות
אחד המועמדים הבכירים לראשות העיר ירושלים, משה ליאון, רמז בשיחות סגורות שקיים בחודשים האחרונים עם פעילים פוליטיים מרכזיים בעיר, כי תמיכת הרבנים בו היא תוצאה של דיל פוליטי - החרדים יתמכו בו לראשות העיר בתמורה לכך שליברמן יעביר חוק גיוס מרוכך. תמלול ההקלטות של ליאון פורסמו הבוקר (חמישי) ב"ידיעות אחרונות".

 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

 

בתמלולי ההקלטות שפורסמו נשמע המועמד לראשות העיר ירושלים מתאר מפגש שקיים שר הביטחון ליברמן עם הח"כים יעקב ליצמן ומשה גפני, בניסיון להגיע להסכמות בנושא. ליאון טוען כי דברי ליברמן, שלפיהם על צה"ל להביא חוק גיוס המתאים לצרכיו, הוא רק כסות ציבורית ומאחורי הקלעים שר הביטחון פועל כדי להתאים את החוק לאינטרסים הפוליטיים שלו.

בהקלטות, ליאון נשמע פעמים רבות מודאג מכך שהדברים יפורסמו. "אם חס וחלילה יוצאים דברים כאלו, זה סופנו", אמר.

במוצאי יום כיפור, הכריזו גדולי הרבנים הליטאים וגם אלו המזוהים עם ש"ס על תמיכה בליאון לרשות העיר ירושלים. תמיכה זו הגיעה על חשבון מועמד אחר שנחשב, עד להודעה זאת, לאחר המועמדים הבכירים לראשות העיר - יוסי דייטש. לפי ההקלטות, לליאון יש הסבר ברור בנוגע לסיבה שבגינה רבני ש"ס ודגל התורה החליטו לתמוך בו.

בשיחה עם אחד הפעילים המרכזיים בעיר, נשמע ליאון מגיב לשאלה על חוק הגיוס: "לך אני אומר שזה הולך להסתדר". הפעיל שואל אותו האם הוא מעורב ומסייע לאשר את החוק, אך ליאון מסרב לענות. "אתה מבין שאם אני 'מביא' את החוק, אז אני בכלא כמובן. אני רוצה להגיד שאני לא יודע", טען בפניו ליאון.

בהמשך השיחה נשמע ליאון מתייחס שוב לחוק הגיוס. "הם יגידו שזו עסקה, ליברמן נשבר תמורת זה", אמר לפעיל. "אני אומר לך שיהיה בסדר". בהמשך, ליאון חשף: "אני אגיד לך סוד ביטחון לאומי - הוא נפגע עם ליצמן וגפני".

תגובת משה ליאון: "אינני מכיר את האירוע או את השיחה המצוטטת, אך בהכירי את העובדות אני משוכנע כי מדבור בדברים שהוצאו מהקשרם. אני גאה בתמיכה ש"ס ודגך התורה ומתכוון לנצח בסיבוב הראשון כדי שאוכל לדאוג לירושלים ולתושביה".

תגובת לשכת שר הביטחון: "חוק הגיוס שגיבשה מערכת הביטחון הינו החוק הממלכתי והטוב ביותר, שקיבל הן את אישור הרמטכ"ל והן את תמיכה ח"כ יאיר לפיד, "יש עתיד" ורובה המוחלט של המערכת הפוליטית. הטענות לדיל כביכול לא היו ולא נבראו, וגם אם נאמרה אמירה של קמפיין בחירות, היא אינה קשורה ולא לשר ליברמן ולא למציאות ולעובדות".