ראש בראש עד הרגע האחרון. ברקוביץ וליאון (צילום: החדשות)
קרב צמוד | צילום: החדשות

כ-2 מיליון אזרחים יוכלו להצביע בסיבוב השני ולהשפיע על חייהם בחמש השנים הקרובות: סיבוב הצבעה שני ומכריע לרשויות המקומיות יתקיים היום (שלישי) ב-55 יישובים ורשויות בארץ, כשבירושלים יתרחש אחד הקרבות הצמודים והבולטים מבניהם: בין משה ליאון לעופר ברקוביץ.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בזמן שליאון נתמך על ידי מפלגת דגל התורה ומפלגת ש"ס, אך לא נתמך על ידי החסידים או על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו באופן פומבי, ברקוביץ מסתמך לא רק על הקול החילוני אלא גם על חלקים בציבור החרדי בעיר, אותו יצטרך לשכנע לצאת ולהצביע. כששני המתמודדים נשאלו על סיכוייהם לנצח בסבב השני שניהם נשמעו בטוחים בניצחונם. ליאון ענה: "דבר אחד בטוח - שבעזרת השם אני מחר מנצח", וברקוביץ אמר: "אני חושב שאני הולך להיות ראש העיר של ירושלים".

המועמד החילוני בי-ם: ברקוביץ' (צילום: חדשות)
"חושב שאני הולך להיות ראש העיר של ירושלי | צילום: חדשות

על רקע הקרב הצמוד בין ברקוביץ לליאון לכולם ברור - כל קול קובע. במטות הבחירות של השניים מנסים לעשות מאמצים אחרונים שיבטיחו את ניצחון מועמדם: במטה של ברקוביץ דואגים להסעות וברקוביץ עצמו תועד שואל את אחת הפעילות: "יש לנו מספיק נהגים?". במטה של משה ליאון מתכננים סיורים אחרונים ברחבי העיר, במטרה לגרד קולות נוספים ולשכנע את הציבור הירושלמי לצאת ולהצביע לו.

לכל אחד מהם יש אתגר משלו: המאבק האמתי של ברקוביץ הוא באדישות החילונית ובטווח שעות ההצבעה שקוצר בשליש. מנגד, משה ליאון טרם קיבל הודעת תמיכה מובהקת של אגודת ישראל, אך גם בנושא הזה הוא נשמע בטוח בעצמו: "יש עוד כמה שעות שיאפשרו לסגור את הנושא הזה", אמר.

משה ליאון, המועמד בירושלים (צילום: חדשות)
"בעזרת השם אני מחר מנצח" | צילום: חדשותאחת ההפתעות במערכת הבחירות הזאת, שיכולה לטרוף את כל הקלפים, היא העובדה שהאדמו"רים של אגודת ישראל בירושלים התירו חופש הצבעה והחליטו לא לתמוך בליאון - 25 אלף קולות שהיו יכולים להעניק לו את הניצחון. נראה כי אי תמיכתם בליאון מגיעה על רקע הזעם של החסידים על הליטאים, שלא תמכו במועמדם לראשות העיר יוסי דייטש בסיבוב הבחירות הראשון. בזמן שכמה חסידויות כבר במגעים לתמיכה בפועל בברקוביץ, הליטאים ערכו תפילה בכותל להצלחת משה ליאון, בשיתוף מפלגת ש"ס.

ברחוב הירושלמי אין קול אחד ברור. בזמן שאחד מעוברי האורח אמר שיצביע לליאון כי הוא מעדיף אותו על פני ברקוביץ, מרואיין אחר ענה שיצביע לברקוביץ: "כאחד שמגדל ילדים - אני פוחד ממה שהולך לקרות לנו בעשור הקרוב". הפילוג בקרב הציבור החרדי על רקע הבחירות ניכר באופן בולט כשמרואיין חרדי אמר שיצביע לברקוביץ: "כי כל הרבנים אמרו את זה, אז אני סומך על הרבנים", ומרואיין חרדי אחר ענה שהוא מצביע למשה ליאון, בדיוק בגלל אותה סיבה.

מרוץ מותח במיוחד גם בערי המרכז

באזור המרכז תשע רשויות מקומיות יצאו לסיבוב שני, כשבערים הגדולות - רמת גן, בת ים וראשון לציון המרוץ מותח במיוחד: בין ראשי עיר מכהנים לבין מתמודדים שלאורך הקמפיין צברו פופולאריות גדולה. ברמת גן הפוליטיקאי הוותיק כרמל שאמה הכהן גרף 28 אחוזים מקולות התושבים - מול 27 אחוזים שגרף ראש העיר המכהן ישראל זינגר, בבת ים ראש העיר המכהן יוסי בכר מתמודד מול צביקה ברוט מהליכוד ובראשון לציון ראש העיר המכהן מזה עשור - דב צור, מתמודד מול נציג הצעירים - רז קינסטליך.