נתניהו וסער בימים יפים יותר (צילום: פלאש 90, מיכל פאטאל, חדשות)
כך יידחק סער מחוץ לבחירות הקרובות? | צילום: פלאש 90, מיכל פאטאל, חדשות

מפלגת השלטון מזרזת הליכים: הממשלה תצביע כבר בישיבה הקרובה על החוק שיצמצם את שיקול דעתו של נשיא המדינה בהרכבת ממשלה, כך נודע היום (שני) לחדשות‎. מדובר בתיקון חוק יסוד באופן שיקבע שהנשיא יוכל להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה לאחר בחירות רק על ראשי מפלגות ולא, באופן תאורטי לפחות, על חברי כנסת נוספים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אמש פורסם במהדורה המרכזית כי יושב ראש מפלגת כולנו משה כחלון התיישר עם נתניהו ויתמוך בתיקון לחוק. עוד נודע כי כחלון אמר לראש סיעתו ח"כ רועי פולקמן ולאנשיו שאכן קיימת לקונה בחוק יסוד נשיא המדינה, למרות שלשיטתו של הראשון הפרצה קטנה הרבה יותר מזו שתיאר ראש הממשלה נתניהו על רקע הניסיון כביכול של שר לשעבר מהליכוד לחתור תחתיו במערכת הבחירות הקרובה. עם זאת הצהיר כחלון: "לא נסכים לתיקון אחר".

כחלון. דורש את האוצר (צילום: פלאש 90 בן קלמר, חדשות)
נתן אור ירוק לתיקון. השר כחלון | צילום: פלאש 90 בן קלמר, חדשות

ההערכה הרווחת בכנסת היא שלאור תמיכתו של כחלון ומפלגת כולנו, גם יתר מפלגות הקואליציה יתמכו בתיקון, בהן גם הבית היהודי של נפתלי בנט וש"ס של אריה דרעי.

הסכסוך המתוקשר בין ראש הממשלה נתניהו לשר לשעבר סער פרץ לאחר הפרסום לפיו החליט שלא לפזר את הכנסת, בשל חשש מכך שהנשיא ריבלין לא יטיל עליו את מלאכת הרכבת הממשלה. "שר לשעבר רקח תרגיל חתרני להדחתי", האשים נתניהו ברמיזה לסער מבלי לציין את שמו. "זה נועד לכישלון כי הציבור לא נותן לדבר כזה לקרות".

"ראוי שמילים ייבחרו בכובד ראש". ריבלין (צילום: Mark Neyman/לעמ, חדשות)
חוק יסוד נשיא המדינה יתוקן? | צילום: Mark Neyman/לעמ, חדשות

נתניהו טען כי כבר מספר שבועות שהוא יודע על הניסיון של השר לשעבר. "הוא דיבר עם גורמים בקואליציה ורקח תרגיל חתרני, שאני אביא את הליכוד לניצחון סוחף בבחירות ואחר כך ידאגו שאני לא אהיה ראש ממשלה", אמר נתניהו באירוע לציון יום הולדתו שחל בתחילת השבוע. "זה בניגוד לרצון בוחרי הליכוד, בניגוד לרצון הציבור, בניגוד לדמוקרטיה".

מנגד, עלה סער למתקפה משלו. "ראש הממשלה נתניהו בחר לטפול עליי עלילה שקרית", הטיח בריאיון לדקלסגל בגלי צה"ל. "אני קורא לו - הצג ראיות או חזור בך". הוא גם טען כי "יש כאן סימון אויבים. זה לא מפחיד אותי, אלא רק מחזק אותי". השר לשעבר, שהודיע על חזרתו לחיים הפוליטיים, המשיך ותקף: "הבנתי שאני מתקרב לדרגה של איום על המשטר, אמרתי לאישתי שאנחנו לא מתקרבים לקונסוליה. אני לא איום".

"מה שמנסים לעשות לי זה בדיוק הדבר שראש הממשלה מרבה להתלונן עליו", המשיך סער. "עושים משפט שדה מתוקשר, נטול ראיות ועובדות". סער חזר והדגיש כי לא שוחח עם ריבלין על עניין הטלת הרכבת הממשלה והצהיר: "הנושא הזה מעולם לא עלה".