התפטרות ליברמן תוביל להקדמת הבחירות - או לקרב על כיסאות? זמן קצר לאחר הכרזת ליברמן על התפטרות מהממשלה ופרישת "ישראל ביתנו" מהקואליציה, תקפו בכירים בבית היהודי: "ליברמן כישלון בביטחון. טוב שהתפטר. בשנתיים גרם לחמאס להפסיק לפחד". בליכוד טרם הגיבו לדרישת ליברמן להקדים את הבחירות: שר הביטחון המתפטר הביע תקווה שעד ליום ראשון יימצא תאריך מוסכם לבחירות. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במפלגת הבית היהודי דורשים את תיק הביטחון לבנט, אך בליכוד בשלב זה מתנגדים. "הבית היהודי תדרוש את תיק הביטחון לאחר התפטרות ליברמן על מנת לנצל את השנה שנותרה לממשלה לשקם את ההתרעה שליברמן ריסק", אמרו הבכירים, "אחרת אין זו ממשלת ימין, ואין טעם לקיומה".

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם רפאלי, הוסיפה: "עכשיו זה הזמן להפקיד את תיק הביטחון בידי נפתלי בנט והבית היהודי. בלי תיק הביטחון הבית היהודי לא תמשיך כשותפה בממשלה".

בכירים בקואליציה אמרו עוד לפני הצהרת ליברמן כי להתפטרות שלו יש משמעות אחת והיא פיזור הממשלה. מנגד, גורם בליכוד הבהיר כי ראש הממשלה יפעל למניעת הבחירות ויכהן בעצמו כשר הביטחון. "אין הכרח ללכת לבחירות בתקופה ביטחונית רגישה זו", אמר הגורם. "הממשלה יכולה להשלים את ימיה. בכל מקרה, בשלב המיידי תיק הביטחון יועבר לאחריות ראש הממשלה נתניהו".

ראש האופוזיציה ציפי לבני הביעה תקווה שהתפטרותו של ליברמן תביא לבחירות שבה "ממשלת הכישלון" תסיים את דרכה. "דרושות בחירות שיביאו לקואליציית חירום בראשות המחנה הציוני". לדבריה, "הודעת ההתפטרות של שר הביטחון מוכיחה את מה שאנחנו אומרים שנים ארוכות - אין לאף אחד ממרכיבי הקואליציה ולכולם ביחד פתרון לביטחון".

ציפי לבני (ארכיון) (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
ציפי לבני, יו"ר האופוזיציה | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד בירך על ההתפטרות ואמר שהיא אות הסיום של ממשלת נתניהו. "היא סיימה את דרכה ברגע שבו ראש הממשלה אמר לנו שאין לו שום פתרון לעזה", מסר לפיד. "פעם ראשונה בתולדות המדינה שראש ממשלה ישראלי אומר לאזרחים שלו שיורים עליהם אבל הוא לא יודע מה לעשות. היום החל המסע להחזרת הביטחון, האחריות וההנהגה למדינת ישראל. יש עתיד מוכנה. אני מוכן".

יו"ר ש"ס אריה דרעי היה בין היחידים שהביעו צער על ההתפטרות. "צר לי על התפטרותו של חברי אביגדור ליברמן מתפקיד שר הביטחון. ליברמן כיהן בנאמנות, במסירות ובמקצועיות רבה והתפטרותו מחלישה את הממשלה".

גבאי. טעות שתעלה בשריון? (צילום: פלאש 90/ מרים אלסטר, חדשות)
אבי גבאי, יו"ר המחנה הציוני | צילום: פלאש 90/ מרים אלסטר, חדשות

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי אמר שליברמן נכשל בתפקידו ועל כן התפטר, וקרא גם לראש הממשלה לעשות כן: "הוא אחראי בדיוק כמו שר הביטחון". חבר הכנסת עמיר פרץ הוסיף: "ההתפטרות היא של ליברמן, אך הכישלון הוא של ממשלת נתניהו כולה. יש לקבוע מועד לבחירות מיד".

יו"ר מרצ תמר זנדברג: "ברוך שפטרנו מליברמן. שר גזען ומושחת שדרדר את הפוליטיקה הישראלית. כל שרי הממשלה צריכים ללכת בעקבותיו ולפטור אותנו מהממשלה הכי משסה, מקטבת וגזענית בתולדות המדינה. מרצ תגיש הצעת חוק לפיזור הכנסת".

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק תקף דווקא את נתניהו על רקע ההתפטרות: "אביגדור ליברמן מגלה בהתפטרותו מידה של עצמאות ועקביות. עם כל הביקורת עליו, ליברמן חושף היום את קלונו של נתניהו. המלך עירום. התפרקות 'בית הקלפים׳ סביב החשוד מבלפור החלה, הסוף מתקרב. לישראל דרושה הנהגה אחראית ושקולה שדואגת לאזרחים".

_OBJ

ראש הרשימה המושתפת, איימן עודה: "שלום ולא להתראות. שבענו ממתלהמים קיצוניים, גזענים, מחרחרי מלחמה. צריך לשים סוף למשחקים פוליטיים על חשבון האנשים. דרושה מדיניות אחרת לעתיד של שלום, שוויון, צדק. כל ממשלת הימין הקיצונית צריכה ללכת אחרי ליברמן".