רה"מ נתניהו וסגן השר ליצמן (צילום: פלאש 90, חדשות)
איים - ויתרצה? ליצמן ונתניהו | צילום: פלאש 90, חדשות

ליצמן איים להתפטר - ומשבר הרכבת נפתר כעבור זמן קצר: ראש הממשלה נתניהו ושר העבודה והרווחה כץ סיכמו היום (שישי) עם שר הבריאות יעקב ליצמן כי את עבודות התשתית ברכבת ישראל שיתבצעו במהלך השבת, יבצעו רק עובדים לא-יהודים, זאת על מנת למנוע חילול שבת של עובדים יהודים. הפתרון הוצע זמן קצר לאחר שליצמן שלח מסר ברור לנתניהו - בו הבהיר כי אם תחולל השבת, הוא יתפטר מהממשלה ביום ראשון הקרוב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות  

עוד הוסכם לקדם את התיקון לחוק שיאסור חילול שבת במסגרת עבודות תשתית ברכבת בהמשך - וכי יהודק הפיקוח על העבודות ברכבת, על מנת לוודא שעבודות התשתית המבוצעות בשבתות הן הכרחיות ולא יכולות להתבצע ביום רגיל, על מנת שלא לגרום לשיבושי תנועה קשים.

המשבר נפתר (צילום: רכבת ישראל פייסבוק, חדשות)
עבודות התשתית שוב מאיימות על הקואליציה | צילום: רכבת ישראל פייסבוק, חדשות

גורמים המעורים במשבר הרכבת מסרו לחדשות 2 Online כי רק אתמול הופץ תזכיר לתיקון חוק שעות עבודה ומנוחה בהתאם להסכמות שהתגבשו בין ראש הממשלה נתניהו לשר העבודה והרווחה חיים כץ וראשי סיעות הקואליציה. מטרת התזכיר - להבנות את שיקול הדעת שעל שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים להפעיל בעת מתן היתר להעסקת עובדים ביום המנוחה השבועית.

על פי סעיף 12(א) לחוק, שר העבודה הרווחה והשירותים החברתיים רשאי להתיר העסקת עובדים בשעות המנוחה השבועית אם הוא משוכנע שהפסקת העבודה למנוחה השבועית לכולה או לחלק ממנה, עלולה לפגוע בהגנת המדינה או בביטחון הגוף או הרכוש, או לפגוע פגיעה רבה בכלכלה, בתהליך עבודה או בסיפוק צרכים שהם, לדעתו, חיוניים לציבור או לחלק ממנו.

בהתאם לכך מוצע לעגן בחקיקה את אמות המידה לפיהם ישקול השר מתן היתר לעבודה בשבת, מקום שקיימת עילה לעשות כן, ולחייבו להתחשב בשיקולים הבאים בעת קבלת החלטתו: רווחת העובד, מסורת ישראל, קיומה של חלופה שלא תחייב העסקת עובדים במנוחה השבועית ומידת הפגיעה במרחב הציבורי אם יינתן ההיתר.

״מאז קיבלתי לידיי את הסמכויות על מתן היתרי עבודה ביום המנוחה השבועי, תמיד שמרתי על איזון מתבקש בין הצרכים החיוניים לבין רגשות הציבור והכל תוך התחשבות ברווחת העובד", מסר שר העבודה והרווחה כץ. "התיקון מאפשר בחקיקה להוסיף שיקולים של רווחה לעובד, מסורת ישראל ומידת הפגיעה במרחב הציבורי״.