החוק יאסור על הפעלילם להרצות בבתי ספר (צילום: חדשות 2)
פעיל שוברים שתיקה. הממשלה תפעל לסגירת הא | צילום: חדשות 2

חוק העמותות בגרסתו הנוכחית עורר סערה גדולה כשעלה על שולחן הדיונים ובסופו של דבר עבר בכנסת בגרסה מרוככת באופן יחסי. בשל כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את שר התיירות יריב לוין לקדם חוק חדש שיהיה קשה ומשמעותי יותר מקודמו. על פי הנוסח המסתמן, החוק החדש יבקש לסגור עמותות שמאל שפועלות, לטענת הממשלה, נגד חיילי צה"ל או קוראות לחרם על ישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המהלך החל לפני חמישה חודשים בפורום ראשי המפלגות. נתניהו הביע מחאה על כך שחוק העמותות שעבר רך מדי, לא משמעותי וחסר שיניים, והנחה את השר לוין להגיש נוסח משמעותי יותר.

בשבועות האחרונים ישב לוין על המדוכה ובדיונים שמתקיימים סביב הצעת החוק הוא מנסה להוביל לכך שכל עמותה שפועלת במישרין או בעקיפין נגד חיילי צה"ל או אפילו מעודדת חרם על ישראל תוכל להיסגר.

אין תמונה
השר יריב לוין

הנוסח יועבר בקרוב לדיון אצל גורמים משפטיים ולאחר מכן לאישורו של ראש הממשלה. אם יינתן האור הירוק - חוק העמותות המחודש יהיה אחד החוקים המשמעותיים שיעלו על שולחן הכנסת במושב החורף.

מנכ"ל "שוברים שתיקה" אבנר גבריהו התייחס ליוזמה של נתניהו ולוין: "ממשלת הימין כמו תקליט שבור. ההסתה והרדיפה נגד שוברים שתיקה כעומק החקירות הפליליות נגד ראש הממשלה. מדובר בעוד ספין עלוב של ממשלת הימין שמרגישה שזמנה קצוב. שוברים שתיקה יישארו פה גם אחרי נתניהו.

עוד אמר כי "בכל פעם שראש הממשלה טובע עוד יותר עמוק בבוץ החקירות הפליליות, הוא מחפש אויבים ומשתמש בלוחמי צה"ל ששברו שתיקה ומתנגדים לכיבוש כמגן אנושי מפני ההשלכות הציבוריות של ההסתבכויות הפליליות שלו. לא ועדת חקירה ולא חקיקה יעצרו אותנו. יש רק דרך אחת להפסיק את שוברים שתיקה, והיא סיום הכיבוש".