מרכולים בתל אביב (צילום: מתן חצרוני, חדשות 2)
מה יעלה בגורל העסקים בשבת? | צילום: מתן חצרוני, חדשות 2

השרים יצביעו על "חוקי השבת": בהתאם לסיכום עם המפלגות החרדיות, מחר (ראשון) יובאו להחלטה בממשלה שתי הצעות בעלות השלכות משמעותיות על השבת במדינת ישראל - בהן "חוק המרכולים" שיאפשר לשר הפנים אריה דרעי להתנגד לפתיחת עסקים בשבת. עוד מנסים בממשלה לקדם את ההצעה שתנחה את שר העבודה "להתחשב במסורת ישראל" במתן אישורי העבודה בשבת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לאחר ש"משבר השבת" עם המפלגות החרדיות נפתר, הטיוטה שזכתה לשם "חוק המרכולים" – תיקון לדיני הרשויות המקומיות בקשר לחוקי העזר הנוגעים לפתיחת וסגירת עסקים בימי מנוחה - צפויה להיות מקודמת במהרה. השרים יתבקשו מחר לאשר עקרונית את טיוטת החוק, להסמיך את ועדת שרים לענייני חקיקה לדון ולאשר את נוסח ההצעה - וגם לבקש מוועדת הכנסת להקדים את הדיון בהצעת החוק.

אם ההצעה תאושר, השר דרעי יוכל להתנגד לחוקי עזר של עיריות ומועצות שנוגעים לפתיחת עסקים בשבת. "הסכמת שר הפנים לפתיחת וסגירת עסקים בימי מנוחה תינתן רק אם פתיחת העסקים כמוצע בחוק העזק נדרשת כדי לספק צרכים שהם, לדעת שר הפנים, צרכים חיוניים", נכתב בהצעה.

דרעי ונתניהו - המחלוקת הבאה? (צילום: מרים אלסטר- פלאש 90)
נתניהו ודרעי, ארכיון | צילום: מרים אלסטר- פלאש 90

השיקולים במתן אישורים לשבת ישתנו?

על פי הצעת החוק, המונח "עסקים" יחול על חנויות אך לא על מסעדות, בתי קפה, בתי תה, בתי משקה ו"כל מקום אחר שבו מכינים או מגישים מאכלים או משקאות לצריכה במקום". גם מקומות של "עינוג ציבורי" לא ייכללו בחוק, כדאי לשמר את הסטטוס קוו. היועץ המשפטי של משרד הפנים קבע כי אין מניעה משפטית להעלאת הצעת החוק, וכך גם היועץ המשפטי לממשלה.

עוד תעלה ההצעה שעשויה להגביל את אישורי העבודה בשבת: לפי ההצעה,  שר הרווחה והעבודה חיים כץ יביא כבר בשבוע הבא בפני ועדת השרים לחקיקה את טיוטת החוק לתיקון שעות עבודה ומנוחה. על פי ההצעה, לחוק תהיה תכלית דתית-לאומית לצד תכלית סוציאלית ("לדאוג לרווחת העובדים").

לפי הנוסח שהוגש לממשלה, מדובר ב"טיוטה אשר מטרתה להבנות את שיקול הדעת של שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים להפעיל בעת מתן היתר להעסקת עובדים ביום המנוחה השבועית בהתאם לעילות הקבועות".

מבקש למצוא חלופה. השר כץ (צילום: FLASH 90, חדשות)
יתחשב במסורת ישראל? שר העבודה כץ | צילום: FLASH 90, חדשות

השרים יידרשו "להסמיך את ועדת שרים לענייני חקיקה לאשר את טיוטת החוק" וגם לבקש מוועדת הכנסת להקדים את הדיון בהצעת החוק, וגם להתיר את הקריאה השנייה בהצעת החוק ביום הנחתה על שולחן הכנסת – כלומר פטור מחובת הנחה לקריאה הראשונה, השנייה והשלישית.

בחודש שעבר הפיץ השר כץ את תזכיר הצעת החוק, לפיו השר יהיה חייב להתחשב במסורת ישראל כאשר הוא מתיר העסקת עובדים בשבת. "מוצע לעגן בחקיקה את אמות המידה לפיהם ישקול השר מתן היתר לעבודה בשבת ולחייבו להתחשב בשיקולים הבאים בעת קבלת החלטתו: קיומה של חלופה שלא תחייב העסקת עובדים במנוחה השבועית, רווחת העובדת, מסורת ישראל ומידת הפגיעה במרחב הציבורי אם יינתן ההיתר".