ההצבעה במרכז הליכוד, אתמול (צילום: קובי ריכטר / TPS)
ההצבעה במרכז הליכוד, הערב | צילום: קובי ריכטר / TPS

פעילי מרכז הליכוד התכנסו הערב (ראשון) להצביע על ההצעה להחלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון - ולאחר דיון שנמשך כשעתיים, ההצעה אושרה ברוב קולות. שרים, ח"כים וחברי מרכז נאמו והביעו תמיכה בהצעת ההחלטה. לצורך כינוס המרכז נדרשו 900 חתימות של חברים בליכוד, חתימות שנאספו באופן ידני לאחר הכרת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בירושלים כבירת ישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי תקנון המפלגה, החלטה של מרכז הליכוד מחייבת את כלל נציגי התנועה בכנסת ובממשלה לפעול לקידום ההצעה כחוק. למרות שסביר שראש הממשלה נתניהו לא יפעל רק על פי רצונותיו של המרכז, להחלטה פוטנציאל גדול להביך את נתניהו על רקע בקשות הממשל האמריקני לרסן את הבנייה לאחר ההצהרה.

השר חיים כץ, יו"ר מרכז הליכוד, אמר כי מדובר ב"הכרה של מרכז הליכוד ביו"ש וירושלים כחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל, שחוקיה יחולו ולא נצטרך צו עלוב כדי לבנות ביה"ס ולהדליק פנסי תאורה".

גדעון סער (ארכיון) (צילום: קובי ריכטר /TPS ‎, חדשות)
השר לשעבר סער בכנס | צילום: קובי ריכטר /TPS ‎, חדשות

יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין אמר כי "בערב הזה, הקריאה שלנו, המסר שלנו בערב הזה ברור לגמרי - החלת ריבונות ישראלית על כל ההתיישבות ביו"ש. לא נוכל להסכים יותר אחרי 50 שנה שאחינו בגוש עציון, בשילה, באריאל, במעלה אדומים יהיו כביכול אזרחים סוג ב'".

גם השר לשעבר גדעון סער נאם ואמר: "אני מברך את היוזמים של הצעת ההחלטה, כי זו תמיד הייתה האמונה שלנו, זה תמיד היה החלום שלנו, השאיפה שלנו והדרך שלנו. כל ממשלות הליכוד פעלו לביסוס ההתיישבות, היום ההתיישבות ביו"ש מונה כחצי מיליון אזרחי ישראל. זה יקרה, זה חייב לקרות, בואו נוביל את זה אנחנו. המשימה של הדור שלנו היא להסיר כל סימן שאלה מההתיישבות היהודית ביו"ש".

חוק החרם קודם, השגריר זומן (צילום: פלאש 90, חדשות)
ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

גורמים בליכוד אמרו בשבוע שעבר לחדשות 2 Online כי הכינוס בא להראות "שהליכוד הוא קודם כל תנועה אידאולוגית שלא מתעסקת רק בחקירות ובהמלצות. אחרי הצהרת טראמפ ומאבקו למען ירושלים הגיע הזמן לריבונות בהתיישבות. טראמפ לא יותר ציוני מאיתנו והגיע הזמן שהממשלה תוכיח שיש לה לא פחות אומץ מטראמפ בכל הנוגע לריבונות ישראל".