בלב הוויכוח הציבורי: חוק המרכולים (צילום: פלאש 90, מנדי האצמן)
סערה בעקבות החלטת בג"ץ | צילום: פלאש 90, מנדי האצמן

סערה במערכת הפוליטית בעקבות החלטת בג"ץ להתיר פתיחת מרכולים בתל אביב בשבת: לאחר שנשיאת בית המשפט העליון מרים נאור הקריאה את ההחלטה, האחרונה שלה כנשיאת בית המשפט העליון, התגובות לא איחרו לבוא. "לא מהפכה עושה בית המשפט, אלא הפיכה - ומדובר בהפיכה של ממש״, אמר שר הפנים אריה דרעי. לעומתו, שר הביטחון אביגדור ליברמן בירך על ההחלטה, אותה כינה ראויה. "אין כל סיבה שהמדינה תפגע במרקם העירוני בתל אביב, ותכפה על תושבי העיר, ורוב האזרחים בישראל, אורח חיים שאינו על פי דרכם ורצונם", הסביר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

חברי הכנסת החרדים מיהרו לתקוף את בית המשפט העליון בעקבות ההחלטה. "יהיה חוק עוקף בג"ץ ולא בג"ץ עוקף שבת", הבהיר ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה). "בית המשפט מנסה לעקוף את תורת ישראל, ולשנות את מהות ותכלית שבת קודש. זוהי פרשנות עקומה שאינה מתאימה לתכלית החוק ולכוונת המחוקק, התחרות הקולקלת בין השופטים בשאלה מי יותר קיצוני מובילה אותם לפסיקות אבסורדיות והזויות".

ליברמן. עולה למתקפה (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
ליברמן: "החלטה ראויה" | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות
אריה דרעי, ארכיון (צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות)
דרעי: "בית המשפט ביצע הפיכה" | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

יו"ר ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה) אמר בתגובה לפסיקה כי בג"ץ מעודד חילול שבת ופוגע בציבור הדתי. "בית המשפט העליון פשוט מנותק מהעם, השופטים פוגעים בדרך קבע בתורה הקדושה ובמסורת העם היהודי", אמר. "כל פסקיהם מבוססים על עידוד חילול שבת ופגיעה בציבור המסורתי שומר השבת, לפגוע ברגשותיו מצפונו ופרנסתו".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) תקף גם הוא את את בג"ץ וטען שהפך לפוליטי. "החלוקה הברורה בין ימין לשמאל בתגובות לפסק הדין מלמדת עד כמה בג"ץ הפך פוליטי בשנים האחרונות", הצהיר. "זהו נזק אדיר למעמדו, שצריך לקוות שניתן יהיה לתקן".

"מכבדים את הדת, לא מכבדים כפיה דתית"

מנגד, במפלגות החילוניות בירכו על ההחלטה של בית המשפט. "מכבדים את הדת, לא מכבדים כפיה דתית", צייץ יו"ר העבודה אבי גבאי בטוויטר. "אני מברך את נשיאת העליון היוצאת מרים נאור עם פסיקתה האחרונה". ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) הגנה על נאור ובירכה אותה על ההחלטה: "נפרדים ממרים נאור, נשיאת בית המשפט העליון שנאלצה לעמוד בחזית המאבק וכחומה בצורה מול המתקפות על בית המשפט העליון בממלכתיות, ללא מורא וללא משוא פנים".

גם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד בירך על החלטת בג"ץ. "יש לתת חופש החלטה לראשי הערים בפתיחת עסקים בשבת", צייץ. "אף אחד לא יגיד לשני איך לחיות. כך צריך להיות".