יו"ר סיעת המחנה הציוני אמר הערב (שני) במפגש עם סטודנטים באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע כי "השמאל שכח מה זה להיות יהודי". את הדברים אמר בתשובה לשאלה שנשאל בהתייחס לדברים שאמר ראש הממשלה נתניהו ב-1997 כלפי השמאל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנחנו יהודים, חיים במדינה יהודית, אני חושב שאחת הבעיות של חברי מפלגת העבודה זה שהיא התרחקה מזה", אמר גבאי. "נתניהו אמר ב-97' לרב כדורי והטלוויזיה קלטה את זה. הוא אמר לו 'השמאל שכח מה זה להיות יהודי'. את יודעת מה השמאל עשה בתגובה לזה? שכח מה זה להיות יהודי. כאילו אומרים את זה עלינו 'אנחנו עכשיו רק ליברלים'. הכול מתחיל בתורה שלנו, בהלכות שלנו ובדברים הבסיסיים, אנחנו צריכים להיות גאים בזה".

בהמשך דבריו נשאל גבאי האם יהיה מוכן להיות מספר שתיים בממשלה בראשות יאיר לפיד. "ראש ממשלה זה אמצעי לשנות את המדינה, לא מטרה. ברור שאני יכול להיות מספר שניים, אם תבחרו בי אני אהיה מספר אחד, אם לא תבחרו בי לא אהיה מספר אחד", אמר.

"הערכים הליברליים לא סותרים את הערכים היהודיים"

דבריו של גבאי עוררו את זעמם של חלק מחברי סיעתו וח"כים נוספים משורות האופוזיציה. "אני שמאלני, אני יהודי ואין לי בעיית זיכרון", צייץ בטוויטר שלו חבר הכנסת מיקי רוזנטל. חברת הכנסת קסניה סבטלובה הגיבה אף היא לדבריו של גבאי."אי אפשר לשכוח להיות יהודי, פשוט כך. משום מה עמים אחרים, וצוררים ארורים, לעולם לא ניסו לשלול מאף אחד מאיתנו את היותנו יהודים", כתבה בדף הפייסבוק שלה. "אף אחד לא שכח פה כלום. הערכים הליברליים לא באים בסתירה לערכים היהודיים".

"לא, אבי, אתה זה ששכחת, אין סתירה בין יהדות לערכים ליברלים", צייצה בטוויטר שלה יו"ר מרצ זהבה גלאון. "לא כל היהודים מוכנים להשתחוות לגרסה החרדית או הציונית-דתית של היהדות, השמאל שהקים את המפלגה שלך ידע את זה פעם". חברת מפלגתה מיכל רוזין הוסיפה כי "לא רק שלא שכחנו מה זה להיות יהודים, להפך. בהבדל מהיהדות האורתודוכסית אנחנו מכילים את כלל הזרמים לכל מי שבוחר להיות חלק מהקהילה היהודית על פי דרכו ואמונתו".