השבוע ימלאו 100 שנים לפרסום הצהרת בלפור. ראש הממשלה ימריא השבוע ללונדון, לטקס לציון התאריך ההיסטורי, והכנסת גם היא תציין זאת בישיבת מליאה מיוחדת. חברי הרשימה המשותפת כבר הודיעו שלא ישתתפו, ואליהם הצטרף היום (שני) ח"כ זוהיר בהלול מהמחנה הציוני.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"לא אשתתף בישיבה ולא לשם התרסה", הסביר בהלול בריאיון ל"שש עם עודד בן עמי". "זו אינה חגיגה משותפת לי ולחבריי היהודים. איני שותף מלא לחגיגות".

ח"כ בהלול טען כי אינו יכול להתעלם, מלבד הישראליות, גם מרגשות הזיקה לפלסטיניות שלו: "מה עם בני עמי? אתם קיבלתם באמצעות הצהרת בלפור את הזכות להגדרה עצמית. מהזכות הפלסטינית כולם מתעלמים באופן גורף".

לשאלת חברותו במפלגה ציונית, הסביר ח"כ בהלול כי החרמת האירוע היא זכות בסיסית: "אני משתתף במחנה הציוני אך אינני ציוני בעצמי ואיני יכול להיות ציוני". בהלול הוסיף: "אני ראוי, כפלסטיני, בחלק השני של זהותי ומהותי, לקבל לפחות הכרה לנרטיב שלי. איני חושב שראוי שאשתתף כשאני לא בן חורין".

המסמך המכונן שניסח שר החוץ של בריטניה, הלורד בלפור, הביע תמיכה של הממשל בלונדון בכינון הבית הלאומי לעם היהודי בארץ ישראל. לאורך הדורות, הצהרת בלפור נחשבה להישג הציוני המדיני החשוב ביותר ושימש את ראשי הציונות בכל דיון על זכויותינו בישראל.

בשנה שעברה, במסגרת כינוס פסגת הליגה הערבית, קרא יו"ר הרשות הפלסטינית למדינות ערב לתמוך בו בהגשת תביעה נגד בריטניה, זאת בעקבות הצהרת בלפור שניתנה על ידם לעם היהודי לפני כמאה שנים. "לאחר פרסום ההצהרה הועברו מאות אלפי יהודים מאירופה ומקומות נוספים לפלסטין, על חשבון בני עמנו", טען.