בתום דיון מרתוני שנמשך בכנסת מאז יום שני בערב נגד חוק ההמלצות מעורר המחלוקת, האופוזיציה הודיעה הערב (רביעי) על סיום הדיון בעניין מאות ההסתייגויות שהוגשו - ועל תחילת ההצבעה על החוק בקריאה שנייה ושלישית. לאורך היום נרשמו שורה של עימותים בין חברי הכנסת שהובילו להרחקת חלקם מהמליאה, וסערה המונית התעוררה לאחר שב"יש עתיד" איימו כי אם החוק יעבור הערב, המפלגה תעתור לבג"ץ כבר מחר. הצטרפו לשידור הישיר מההצבעה במליאת הכנסת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"מחר בבוקר, אם החוק הזה יעבור, 'יש עתיד' תהיה בבית המשפט העליון ותגיש בג"ץ נגד החוק הזה, הוא כתוב, הוא מוכן והוא יוגש", אמר יו"ר "יש עתיד", ח"כ יאיר לפיד, מעל דוכן הכנסת. דבריו עוררו סערה ובתגובה קראה לעברו שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי): "אתה משפיל את הכנסת". עוד הוסיפה שקד: "אתה רומס את הרשות המחוקקת וגם לא מבין כלום במשפט חוקתי. בתור חברת כנסת ברשות המחוקקת – אני מתביישת. בושה וחרפה".

זמן קצר לאחר הדברים הבהיר יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין כי במידה ותוגש מחר עתירה נגד החוק, הוא יאפשר בעתיד את הפעלת הסעיף שמונע קיום "פיליבסטר", סעיף שהוא התנגד להפעלתו לקראת הדיון הנוכחי.

במהלך הדיון התפתח עימות קולני סוער גם בין חברי הכנסת אורן חזן (הליכוד) וחנין זועבי (הרשימה המשותפת), שבסופו החליט היו"ר אדלשטיין להרחיקם מהמליאה. "נמאס לי משני 'הגיבורים' האלה", אמר אדלשטיין, ואילו חזן לא נותר חייב והשיב בעקיצה מחלקה האחורי של המליאה: "אתה משווה אותה אליי, הכול זה הנשיאות?".

יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג התייחס להצבעה הצפויה על החוק ואמר כי "החוק הזה הוא איום מידי ומפורש של משטרת ישראל על רשויות האכיפה והחקירה. סתימת פיות ותמרור אזהרה אדום לכל מי שמנסה לחקור את השחיתות השלטונית ולהילחם בה".

הדיון הממושך שיזמה האופוזיציה נועד להקשות על הקואליציה לגבש רוב, ומאז החל התלוננו ח"כים מהקואליציה בפני עמיתיהם באופוזיציה שבגללם הכנסת לא דנה בחוקים אחרים. באופוזיציה ניסו לנצל כל דקה מתוך 45 השעות שנקבעו לדיון כדי להביך את הקואליציה.

עם תום ההסתייגויות של האופוזיציה עלו לנאום נציגי הקואליציה, וביניהם יו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם: "החוק הזה הוא חוק מצויין והם יודעים את זה" אמר אמסלם. "הטיימינג זו לא השאלה. הם רוצים מבחינתם שיכפישו חצי מדינה". במהלך הנאום התפרץ לדבריו ח"כ יואל חסון שצעק מן הספסלים: "אתה יודע שזה לא נוגע ברוב אזרחי המדינה. אתה שקרן". בזמן הזה פנה אמסלם ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אשר קרא לסדר את חברי הכנסת מהאופוזיציה.

עימות נוסף נרשם במהלך הדיון מוקדם יותר היום כשח"כ אורן חזן (הליכוד) התפרץ לנאומה של ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת). סלימאן פתחה במשל דווקא מתוך המקורות היהודיים, אך כשח"כ חזן נכנס למליאה בזמן דבריה, הוא החל בקריאות לעברה על רקע ההתנגדות של חברי הסיעה לצה"ל.

"אתם עושים פה פיליבסטר נגד השחיתות וזה הפך למאבק נגד הצבא והמדינה", צעק חזן. סלימאן השיבה: "יש אנשים בחיים האלה שעדיף להתעלם מהם". העימות הקולני נמשך במשך דקות ארוכות, בעוד סגן יו"ר הכנסת שניהל את הדיון, ח"כ חיליק בר (המחנה הציוני), נמנע מלעצור את ההתפרצות. לבסוף בר החזיר אפשר לסלימאן לשוב לדבריה והוסיף תוך שהוא קורא לעבר חזן "אני מציע לך לנהוג בכבוד או שלא תהיה בחדר", אך מבלי שהוציא אותו.

אחרי שח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) הקריא הודעות ווטסאפ במשך 3 שעות, הגיע תורו של ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) שנאם מעל בימת הכנסת במשך 7 שעות רצופות מול אולם ריק או כמעט ריק. השיא כל הזמנים - של 10 וחצי שעות רצופות של נאום - שמור לח"כ לשעבר מיקי איתן, במהלך דיוני התקציב בשנת 1993.

"חוץ מ-25 הדקות במהלכן דיברתי על ירושלים, כל שבע השעות הוקדשו לחוק הנורא הזה", סיפר ח"כ לוי בריאיון ל"מהדורה ראשונה". "הבאתי ציטוטים של ראש הממשלה מן העבר בהם הוא מדבר על השחיתות והבאתי גם את אמנת השחיתות עליה חתם ראש הממשלה (אולמרט) ב-2006".

זועבי: "חיילי צה"ל מושחתים; רגב: "לא מאמינה שאני צריכה להיות פה"

במהלך הדיון הבוקר פרצה מהומה נוספת לאחר שח"כ זועבי עלתה לנאום וקראה לחיילי צה"ל מושחתים וגוזלי אדמות של הפלסטינים. ח"כים מימין ומשמאל הזדעקו לדבריה ושרת התרבות מירי רגב לא נשארה חייבת ואמרה כי מי שלא חייב להיות במליאה - שייצא ממנה.

"חייל מבצע ירי למוות וקטוע רגליים, מצויד בדגל, זה לא שווה (לדבר עליו)?", תהתה זועבי. "חברי הכנסת מהאופוזיציה, זה לא שווה מילה אחת מתוך עשרות שעות של דיבורים? חיילים נכנסים לבתים של נערות לוקחים אותן מהבית רוצחים את בן הדוד שלה?". בתגובה, אמרה השרה רגב: "לא מאמינה שאני צריכה להיות פה".

לפני כשבועיים אושר חוק ההמלצות בוועדת הפנים של הכנסת לקריאה שנייה ושלישית, לאחר דיון ממושך בכ-1,281 הסתייגויות של האופוזיציה - שנדחו כולן. הוועדה, ממנה הודח זמנית ח"כ בני בגין מהליכוד בשל התנגדותו לחוק, אישרה את החוק לאחר השינוי שהוחל בו לבקשת נתניהו. הוועדה דחתה את 1,281 ההסתייגויות שהגישה האופוזיציה.

לא תתמודד לכנסת ה-21. חנין זועבי
שוב עוררה סערה. ח"כ זועבי | צילום: Hadas Parush/Flash90, חדשות

האופוזיציה מתנגדת לחוק למרות שחקירותיו של ראש הממשלה שמתנהלות כעת לא ייכללו בחוק. משעות הלילה ביום שני עולים בזה אחר זה חברי כנסת שהגישו הסתייגויות לחוק: על פי הנוסח המעודכן, החוק יחול על כל חקירה פלילית שתיפתח נגד נבחר ציבור מרגע אישור החוק והלאה.

בתחילת החודש פרסם לראשונה כתבנו עמית סגל כי על רקע המחאה הציבורית וקולות הביקורת בקואליציה, ביקש ראש הממשלה בנימין נתניהו להכניס שינוי בנוסח החוק שיאסור על המשטרה להמליץ על הגשת כתבי אישום בתום חקירות, כך שלא יחול עליו. נתניהו הבהיר כי החוק נכון וראוי בעיניו, אך לאור החקירות בהן הוא נתון הוא רוצה להוציא את עצמו ממנו.