גלאון פורשת מהמירוץ להנהגת מרצ (צילום: Hadas Parush/FLASH90, יונתן סנדל/פלאש 90)
גילאון נגד גלאון | צילום: Hadas Parush/FLASH90, יונתן סנדל/פלאש 90

ח"כ אילן גילאון מסיעת מרצ ממשיך לספוג אש על כך שהסכים שעות לפני ההצבעה הלילית על "חוק המרכולים" להתקזז עם השר לשירותי דת דוד אזולאי, שמאושפז בבית החולים ומנוע מלהגיע להצבעה: לאחר שהיו אלה חברי האופוזיציה שתקפו אותו על ההחלטה - הפעם הגיע תורה של יו"ר מפלגתו, זהבה גלאון, שהתפטרה מהכנסת רק לפני חודשיים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במהלך הלילה הודיע גילאון בטוויטר על החלטתו - שבסופו של דבר לא תרמה לקואליציה בהעברת החוק שהיה עובר ממילא - והסביר כי "זהו קיזוז על רקע הומניטרי, שנעשה כדי שעמיתיו של אזולאי לקואליציה לא יאלצו אותו להפסיק הליך רפואי רק כדי להשתתף בהצבעה". בתגובה לנימוק של גילאון על כך שמדובר ב"צעד הומניטרי" לדבריו, מבקריו באופוזיציה השיבו כי אם למפלגות החרדיות היה כל כך חשוב להעביר את החוק - הם היו ממתינים עם ההצבעה עד למועד בו השר אזולאי יוכל להיות במליאה והממשלה תוכל להעבירו ללא קיזוז.

גילאון צייץ פעם נוספת וביקר את מבקריו: "אנחנו צריכים להיות בני אדם אנושיים לפני כל דבר אחר. חשוב לי להדגיש את זה כי הבנתי הבוקר שיש כאלה שלא שמעו על כך".

"לשבת עם ליברמן זה אופרטוניזם" (צילום: Hadas Parush/FLASH90)
גלאון כחברת כנסת, ארכיון | צילום: Hadas Parush/FLASH90

אלא שאחת ממבקריו של גילאון היא לא אחרת מאשר זהבה גלאון, יו"ר מרצ שהתפטרה מהכנסת רק לפני כחודשיים. "אין סיבה שנציל את הקואליציה מעצמה", הסבירה. "דרעי היה צריך לגלות אנושיות כלפי אזולאי ולא להביא את הנושא להצבעה. האופוזיציה לא יכולה לרחם על קואליציה של אכזרים, במיוחד כשמדובר בחוק שהוא מסוגיות הליבה של החיים שלנו כאן".

הציוץ הזה של יו"ר מרצ הוביל לתגובה חריפה ביותר של גילאון - שתקף את יו"ר מפלגתו והטיח בה האשמות קשות. "לא באתי להציל את הקואליציה, רק לשמור על דמותה של מרצ כמפלגה הומניסטית ואנושית", כתב חבר הכנסת. "מעניין שבחרת רק לפני חודשיים להתפטר מהכנסת ולנטוש את העבודה הפרלמנטרית כדי 'לעשות לביתך' כדברייך ולהתעסק בשיטת הבחירות הפנימיות במפלגה".

"הכל מתועד". חסון (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
"אתה הצלת את ממשלת נתניהו". ח"כ חסון | צילום: Yonatan Sindel/Flash90

הלילה אושר בקריאה ראשונה "חוק המרכולים", המאפשר לשר הפנים להתנגד לפתיחת עסקים בשבת. 59 הצביעו בעד, 55 נגד ו-1 נמנע. בטרם ההצבעה עלה גילאון לנאום והבהיר כי הוא מתנגד לחוק, אך בחר להתקזז עם אזולאי מטעמים הומניים, משום שלולא היה עושה זאת היה אזולאי מטריח עצמו מבית החולים והוא במצב לא טוב.

גילאון הדגיש בדבריו כי למעשה אין לכך כל השפעה על התוצאה, משום שהחוק היה עובר גם אם היה בוחר שלא להתקזז עם השר אזולאי. במהלך דבריו הותקף גילאון על ידי כמה מחברי האופוזיציה, בראשם יו"ר המחנה הציוני ח"כ יואל חסון, שטענו שהוא מסייע לנתניהו להעביר את החוק. לאחר מכן תקף חסון את גילאון בטוויטר והטיח בו כי "בזכותך נושמים לרווחה בקואליציה ועכשיו מורידים את כל החוקים האחרים. פשוט הצלת את ממשלת נתניהו".