מי יוודא שלא תיפלו קורבן לעוקץ אכזרי? יו"ר הקואליציה דוד ביטן (הליכוד) הצהיר שוב ושוב בתקופה האחרונה כי יגיש בקרוב הצעת חוק שתאסור על הקלטת אדם ללא ידיעתו. ההשלכות החמורות של "חוק ההקלטות" עלולות למנוע מאיתנו לספר את הסיפור שלכם. פרויקט מיוחד - "את הסיפור הזה לא נוכל לספר אם חוק ההקלטות יעבור".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

שורת התחקירים ששידרנו ב"תכנית חיסכון" במאי 2016 על חברת "אדמה", חברה שהונתה אלפי משקיעים, משפחות, קשישים וזוגות צעירים, חשפה את השקרים, המניפולציות והוצאת הכספים במרמה - כספים שמימנו את אורח חייו של העומד בראש החברה וכלל דירות פאר, רכבי יוקרה וטיסות לחו"ל מכספי המשקיעים. כמותם, גם ההקלטות שחשפנו על יזמית הנדל"ן ענבל אור שחוללו סערה תקשורתית גדולה.

אדווה דדון
אדוה דדון | צילום:

חשוב להבהיר: זו לא בעיה של עיתונאים, אלא של הורים וילדים. אם תעבור הצעת החוק שביטן מקדם, כתבות שחושפות שחיתויות ומרמה יהפכו להיסטוריה וגם את הסיפור הזה כנראה לא הייתם מכירים.

מסר את הקלטות, ח"כ דוד ביטן (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
ח"כ דוד ביטן | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

ביטן, מנגד, טוען כי הקלטת אנשים בידי עיתונאים הפכה למכת מדינה וכבר אי אפשר לקיים שיחה שגרתית בין שני אנשים. ביטן הסביר כי התעכב עם החקיקה בגלל תיק 2000, בו הקליט רה"מ את נוני מוזס - אבל כעת, כשהחקירה בעניין עומדת בפני סיום, הוא מתכוון לשוב ולקדם את החוק בהקדם האפשרי.

כיום, החוק בישראל קובע כי מותר להקליט אדם ללא ידיעתו - בתנאי שלפחות אחד המשתתפים בשיחה יודע על ההקלטה. הקלטות מסוג זה שימשו למאות תחקירים עיתונאיים בשנים האחרונות, להוכחת טענות בבתי משפט וגם לתביעות נגד חברות מסחריות.