עובדי הקונסוליות ושגרירויות ישראל ברחבי העולם מאיימים בשביתה: 1,500 עובדי נציגויות ישראל הודיעו היום (חמישי) כי החל מ-1.1.18 יפתחו בשביתה בשל בלימת הרפורמה בתנאי העסקתם, שהייתה אמורה להיכנס לתוקף ביום ראשון הקרוב. בניו יורק הפגינו היום כמה מאות עובדים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אתמול התבשרו העובדים כי הרפורמה לשינוי תנאי העסקתם, שהייתה אמורה להיכנס לתוקף ביום ראשון הקרוב, נבלמה ברגע האחרון על ידי משרד החוץ. במשרד הודיעו כי לא יתמכו במהלך בישיבת הממשלה הקרובה, והתנו זאת בהגדלת התקציב.

"מדובר בניסיון סחיטה של משרד החוץ המתבצע על גבם של עובדיו המסורים", אמרו בוועד העובדים. "יותר מאשר הצעד הזה מכעיס, הוא מעליב. משרד החוץ מכיר טוב מכולם את תנאי ההעסקה המחפירים שלנו ובמשך חודשים מועברים לנו מסרים על תמיכתם ברפורמה ועל אישורה הקרב. כעת התברר שאנחנו כלי משחק בידיהם ותו לא".

מאיימים בשביתה כללית
מאיימים בשביתה כללית | צילום:

עוד הבהירו העובדים כי "לא נסכים עוד להיות בני ערובה במאבק בין משרד החוץ לבין משרד האוצר. הניצול המתמשך של עובדי הנציגויות נגמר – שנת 2018 לא תיפתח בתנאי ההעסקה הקיימים. אנו קוראים לראש הממשלה ושר החוץ להתערב במשבר ולהביא לאישור הרפורמה".

מזה כארבע שנים מנהלים עובדי הנציגויות הישראליות מאבק לשיפור תנאי העסקתם. על אף שקיימת הסכמה בין כלל משרדי הממשלה הרלוונטיים על הצורך בשיפור תנאי השכר של עובדים אלה, עד כה לא התקבלה כל החלטה מעשית בעניינם.

לפני כשנה החלו משרד האוצר ונציבות המדינה לגבש רפורמה שבמסגרתה ייקלטו עובדי הנציגויות כעובדי מדינה וכן יוחלף מודל השכר. בשבועות האחרונים הודיעו הצדדים על השלמת הרפורמה והיערכות ליישומה – אך כעת נבלם המהלך על ידי משרד החוץ.

משרד החוץ: עומדים לצד העובדים

המשמעות של השבתה כללית היא שאין ביקורי אח"מים בחו"ל (שרים ורה"מ), אין שירות קונסולרי (לא מנפיקים דרכונים לישראלים בחו"ל או ויזות לזרים), אין דואר דיפלומטי, אין פגישות דיפלומטיות או ייצוג בישיבות האו"ם.

במשרד החוץ אמרו כי "המשרד עמד שכם אל שכם עם ועד העמ"י (עובדי נציגויות ישראל ברחבי העולם) במו"מ עם האוצר על שיפור תנאי השכר שלהם ושינוי מעמדם לעובדי מדינה".

"קליטת כאלף עובדי עמ"י כעובדי מדינה במסגרת משרד החוץ דורשת היערכות מיוחדת", הסבירו במשרד. "הנושא הובהר למשרד האוצר ולשכת ראש הממשלה מודעת לכך ואף פועלת בנושא. אנו מצרים על כי ועד עובדי העמ"י מפנה את חיציו למשרד החוץ דווקא".