יוזמה לסגירת התאגיד: "בזבוז כסף" (צילום: פלאש 90, יונתן סינדל)
התאגיד בסכנת סגירה | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל

ראש הממשלה בנימין נתניהו מקדם יוזמה לסגור את תאגיד השידור הציבורי בשל "בזבוז כספי ציבור", כך הובהר בישיבת מפלגות הקואליציה שהתקיימה היום (ראשון). הרעיון, שכבר עלה בעבר והוביל למשבר חריף בקואליציה, הוצע על ידי יו"ר ש"ס אריה דרעי, בתיאום עם נתניהו על מנת לממן פרויקטים אליהם התחייבה הממשלה, בהם חוק הנכים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

נתניהו הבהיר כי יבחן את הנושא יחד עם שר האוצר כחלון במסגרת דיוני תקציב 2019, וציין כי מדובר בחיסכון שנתי של כחצי מיליארד שקלים.

הישיבה שהתקיימה היום עסקה בעיקר בנושאים כספיים, במהלכה סוכם כי התקציב לשנת 2019 יעבור ברבעון הראשון של 2018 - החלטה שנועדה להצביע על יציבות הממשלה חרף חקירות ראש הממשלה. בהמשך דנו על הקיצוצים הרוחביים במשרדי הממשלה עליהם הוחלט כדי לממן את חוק הנכים.

בשלב זה השרים ניסו לחשוב על חלופות לקיצוץ הרוחבי במשרדיהם, והעלו מחדש את האפשרות לקחת כסף מקק"ל או מקצא"א. האפשרות השלישית שהעלה השר דרעי, בתיאום עם נתניהו, הייתה סגירת התאגיד. לדבריו, לשידור הציבורי אין רייטינג, הוא מבזבז את כספי הציבור ויש לבדוק את התקציב השנתי שלו. עוד נאמר שהתאגיד לא מתרומם למרות שהוא בהרצה כבר מספר חודשים, למעט רשת ב' "שמביאה רייטינג".

על פי מקורות שנכחו במקום, כל השרים תמכו ברעיון למעט שר האוצר משה כחלון. בסיום הישיבה ראש הממשלה ביקש מהשרים להותיר אותו לשיחה בארבע עיניים עם כחלון. שר בכיר שנכח בישיבה אמר לחדשות 2 כי "כחלון יצטרך להסביר מדוע האוצר מתעקש וחותר לבצע קיצוצים רוחביים במשרדי הממשלה כשבמקביל התאגיד לא מצדיק את הכסף שהממשלה משקיעה בו מדי שנה".

כחלון. לא דן בנושאים מדיניים (צילום: פלאש 90 / יונתן סינדל, חדשות)
התנגד. שר האוצר כחלון | צילום: פלאש 90 / יונתן סינדל, חדשות

שר התקשורת איוב קרא צייץ מיד לאחר הישיבה: "שמחתי לקבל את ברכתו של רה"מ לסגירת התאגיד". עם זאת, ההערכה הרווחת בקרב מרבית השרים היא שההתנגדות של כחלון למהלך שמנסה לקדם נתניהו לסגירת התאגיד ייכשל, וזאת נוכח העובדה שעניין התאגיד כבר כמעט הביא לקרע קואליציוני שיסתיים בבחירות אך לפני שנה. כחלון יילחם עד הסוף, ונתניהו, ימשוך את ידיו מהנושא.

במקביל, חברי כנסת במפלגות האופוזיציה טענו שמדובר בניסיון של נתניהו להסית את תשומת הלב התקשורתית על החקירות והתקיפות על המשטרה, לעבר התאגיד, שההיתכנות שלו מוטלת בספק.

מארגון העיתונאים נמסר בתגובה למהלך שמקדם רה"מ: "עוד לא יבשה הדיו על החלטת בג"ץ להקפיא את החוק ההזוי, המיותר והמזיק לפיצול תאגיד השידור הציבורי, והנה ראש הממשלה ואנשיו מנסים להנחית עליו מהלומה נוספת כדי להסיט את תשומת הלב מההתפתחויות בחקירות. זה עוד מהלך ציני של רה"מ, שלא יכול להיגמל מההרגל המגונה להתעלל בשידור הציבורי ובעובדיו".