חוטובלי ונתניהו, ארכיון (צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות)
נתניהו וחוטובלי, ארכיון | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

מה קרה בשיחה בין רה"מ ושר החוץ לסגניתו? השיחה המדוברת בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי, שקיומה פורסם היום (חמישי) לראשונה ב"מהדורה ראשונה", נערכה אתמול מיד לאחר תום הביקור של שרת החוץ של אקוודור. נתניהו, שמקבל בתקופה האחרונה תלונות מגורמים יהודיים בארצות הברית, קרא לה לחדרו והבהיר לה שהמתקפות שלה על יהדות ארה"ב גורמת נזק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"יש לנו מספיק משברים איתם ולא צריך להוסיף עליהם עוד", אמר נתניהו לחוטובלי - וגם ביקש ממנה באופן מפורש לכבד את הרפורמים והקונסרבטיבים. ראש הממשלה היה בטוח שהמסר הועבר, אך חוטובלי מצידה סיפרה על שיחה קצרה של לא יותר מדקה, בטון רגוע ובלי כל נימה של נזיפה.

הפער בין גרסאות השניים אולי מסבירה את העובדה שמספר שעות לאחר השיחה, הגיע הריאיון המדובר שהקפיץ את נתניהו וגרם עליית מדרגה ולבחינת האפשרות לפטר את חוטובלי - מכיוון שאולי כך המסר ייקלט.

אין תמונה
ביקורת במשרד החוץ

בכירים במשרד החוץ רואים בסערה הנוכחית הוכחה לדברים שהם אומרים מזמן על הסגנית שיושבת אצלם במשרד על תקן נטע זר מבחינתם: "לא רק שהיא מיותרת ולא מועילה לעומת קודמיה בתפקיד", אומרים הגורמים, "היא ממש גורמת נזק, ולא רק עם יהודי התפוצות".

חוטובלי עצמה נמנעת מלהתעמת בפומבי עם ראש הממשלה, אבל בסביבתה בטוחים שנתניהו "עושה עליה סיבוב" ומנסה לשפר במשהו את היחסים הטעונים שלו עם יהודי התפוצות על חשבונה.

בכל מקרה ניתן להרגיע ולומר כי משרתה של חוטובלי לא בסכנה בשלב זה והיא "לא צריכה לבוא עם ארגזים" למשרד בשבוע הבא. ניתן לקוות שאם המסר שניסה נתניהו להעביר לחוטובלי נקלט, חברי הממשלה - מהראש ועד אחרון חברי הקואליציה - יפסיקו לחבל בקשר החשוב הזה עם יהודי ארצות הברית, שהקרע עמם הולך ומעמיק - בעיקר בגלל ביטול מתווה הכותל בלחץ החרדים. בכירי הקהילה היהודית אומרים לחדשות 2: "נתניהו מעדיף את שלמות הקואלציה על חשבון שלמות העם היהודי".

גם רונלד לאודר, נשיא הקונגרס היהודי העולמי, גינה את דבריה של סגנית שר החוץ וקרא לאחדות בקרב העם היהודי: "המדינה היהודית חייבת לעמוד מאחורי יהדות העולם". לדבריו, "הטחת עלבונות ביהודים החיים בתפוצות על ידי נציג רשמי של מדינת ישראל היא מעשה בלתי מקובל". לאודר הוסיף כי "ישראל היא מולדת יהודי כל העולם ומשימתה המרכזית היא לשמר ולחזק את העם היהודי כולו, ובכל מקום בעולם".