שי ניצן ודוד אמסלם
ארכיון | צילום: Yoav Ari Dudkevitch/POOL, Miriam Alster/FLASh90, חדשות

בוועדת הפנים של הכנסת נערך היום (שלישי) דיון על "חוק ההמלצות", המבקש לאסור על המשטרה לפרסם את המלצותיה בתום חקירה, כשיו"ר הוועדה ויוזם החוק ח"כ אמסלם הבהיר כי בכוונתו לכנס כבר מחר את הוועדה בשנית, על מנת לאשר את החוק לקריאה ראשונה. במהלך הדיון הבהיר פרקליט המדינה שי ניצן את התנגדותו להצעה. "המלצת המשטרה חיונית, בשביל זה יש לנו משטרה", אמר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנחנו מקבלים מדי שנה בין 30-35 אלף תיקים מהמשטרה, אנחנו בודקים את התיק ובסוף מחליטים אם להגיש כתב אישום בהתאם לתשתית הראייתית ומכלול הנסיבות", אמר ניצן. "בסוף מגישים כתב אישום ב-4,000 תיקים. ב-12 אלף תיקים יש המלצה לסגור ובחלק אין בכלל המלצה של המשטרה. יש בערך 100-200 תיקים עם פרקליט מלווה בגלל רגישות ציבורית. בעיני הצעת החוק פוגעת בעקרון השיוויון וביכולת של הפרקליטות לקבל את ההחלטה הכי טובה".

עוד הבהיר ניצן כי לדעתו, המלצת משטרה בתום חקירה היא חיונית. "המשטרה היא שגובה את העדויות והיא זו שמתרשמת מאמינות העדים, בשביל זה יש לנו משטרה", הוסיף. "הם באים אלינו עם סיכום שאומר האם יש תשתית ראייתית. אנחנו קוראים הכל, אבל דעתם חשובה כדי להגיע לחקר האמת".

מנגד, ניסה יוזם החוק אמסלם להגן על ההצעה. "הצעת החוק שלי עוסקת באי פרסום המלצה לכתב אישום, והבהרתי שהיא כלל לא מתייחסת לעיתונאים", הסביר.

במהלך הדיון התפרצו חברי הכנסת תמר זנדברג (מרצ) ויואל חסון (מחנ"צ) והוצאו מהחדר. "זה חוק מושחת שבא להגן על ראש ממשלה מושחת", כתבה זנדברג לאחר הדיון בחשבון הטוויטר שלה. "לא פלא שככה מתנהל הדיון עליו, בוועדה שבכלל לא היה אמור להתקיים בה". גם ח"כ מיקי רוזנטל תקף: "חוק ההמלצות של ח"כ אמסלם, שכולו נועד רק לתקוף את המשטרה ולהחלישה לקראת סיכום החקירות של נתניהו".