גבאי. לא יתמודד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
שובר ימינה. גבאי | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

אחרי שהבהיר כי לא יישב בממשלה עתידית עם הרשימה המשותפת, טוען יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי כי "לא אפנה התנחלויות במסגרת הסכם שלום". את הדברים אמר בריאיון לציון נאנוס, שישודר מחר במהדורה המרכזית. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אם אתה עושה שלום, למה צריך לפנות?", אמר גבאי. "הדינמיקה או הטרמינולוגיה שהתרגלו אליהן כאן, של 'אתה עושה הסכם שלום - מפנים', היא לאו דווקא נכונה. אם אתה עושה הסכם שלום אפשר למצוא פתרונות שלא מחייבים פינוי".

בהמשך נשאל גבאי מה ההבדל בין עמדותיו אלה לבין עמדותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. על כך ענה כי "יש פער עצום בין מי שלפחות רוצה לנסות להגיע לשם לבין מי שלא רוצה להגיע לשם".

חבר מפלגתו של גבאי איציק שמולי צייץ בחשבון הטוויטר שלו בתגובה לדברים: "היפרדות לשתי מדינות היא אינטרס קיומי עליון שיחייב ויתור כואב ופינוי חבלי מולדת, אחרת הדור שלי ייאלץ לבחור בין היותנו דיקטטורה יהודית לבין מדינה ערבית". זמן קצר לאחר מכן גיבה עמירם לוין את הדברים ואמר כי "נקודת הפתיחה נכונה, במו"מ לא מוותרים מראש".

"נייצר גוש חוסם לנתניהו"

באירוע "שבתרבות" שלשום בבאר שבע אמר גבאי כי לא יסכים לשבת בממשלה עם מפלגת הרשימה המשותפת. "חד משמעית לא נשב איתם", הצהיר. "אני לא רואה שום דבר שמחבר בינינו או שמאפשר לנו להיות באותה ממשלה איתם".

לדברי גבאי, הסקרים שמנבאים למחנה הציוני 22 מנדטים ו-18 מנדטים ל"יש עתיד" בראשות יאיר לפיד מעידים על כך שגוש השמאל הולך וגדל. "אנחנו באזור ה-57 מנדטים, ועוד נגדל", הסביר. "אני מדבר על לייצר גוש חוסם לנתניהו שנוכל להרכיב עם מי שנרצה, עם 'כולנו', עם החרדים, עם הליכוד".

יו"ר העבודה המשיך ואמר כי "כדי להגיע למצב שבו אנחנו מסוגלים להרכיב את הממשלה הבאה, אנחנו צריכים להגיע לאזור ה-27 מנדטים ושלפיד יישאר על אזור 11 מנדטים. אם אנחנו מגיעים לשם ולוקחים את הקולות של מרצ ושל הרשימה המשותפת, יש גוש חוסם. במצב כזה, אנחנו מרכיבים את הממשלה".