מליאת הכנסת תתכנס היום על אף הפגרה (צילום: החדשות)
46 תמכו, 37 התנגדו | צילום: החדשות
"חוק ההמלצות" עבר הערב (שני) בקריאה ראשונה במליאת הכנסת, כאשר 46 חברי כנסת תמכו בו לעומת 37 בלבד שהתנגדו. שלושה מחברי מפלגת הקואליציה "כולנו" לא תמכו בחוק: חברי הכנסת רחל עזריה, מירב בן-ארי ואלי כהן נעדרו מההצבעה. עזריה הכריזה בעבר כי תנצל את חופש ההצבעה שניתנה לחברי המפלגה על מנת להצביע נגד החוק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הבאנו בשורה חשובה לאזרחי ישראל בכל הנוגע לזכויות אדם" אמר יוזם החוק ח"כ דוד אמסלם. "חוק ההמלצות שעבר בקריאה ראשונה, מאפשר למשטרה לעשות את עבודתה ולהעביר את חומר החקירה לפרקליטות, על פי הבנתו ושיקול דעתו של היועץ המשפטי לממשלה, ללא אפשרות פרסום ההמלצה. בכך, אנו מגינים על האזרחים, משנים את המצב ומסייעים באופן ניכר למימוש ויישום חוק יסוד כבוד האדם וחרותו".

על פי הערכות, היועץ המשפטי לממשלה ינצל את הסעיף בחוק שהכניס השר כחלון על מנת לבקש המלצות בתיקי נתניהו. היועץ התייעץ אתמול והיום עם השר, ונתן גיבוי לאותו סעיף, שכונה "פנצ'ר לגלגלי החוק". בתוך כך, יושב ראש הקואליציה שואף לקדם את החוק ולהביאו להצבעה בקריאה שנייה ושלישית תוך לכל היותר שבועיים, שם הוא צפוי לעבור בקלות.

בנוגע לחוק ההדלפות, בשב"כ מתנגדים לביצוע חקירות של הדלפות שאינן קשורות ישירות לביטחון המדינה, ותיקי ראש הממשלה אינם כאלה. בנוסף, במשרדי המשפטים וביטחון הפנים מתנגדים לתיוג עברייני של בכירי המשטרה והפרקליטות, שכן כבר כיום ישנו חוק שנועד למנוע הדלפות של עובדי מדינה. משכך, השרים שקד וארדן צפויים להעביר עמדה זו הלאה לאחר שהחוק יועבר לעיונם.

במהלך הדיון המקדים להצבעה הצהיר יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד כי במידה והחוק יעבור, המפלגה תגיד נגדו עתירה בבג"ץ. "זה ניסיון השתקה של היועץ המשפטי, של משטרת ישראל, של התקשורת החופשית - העיקר שלא ידעו מה נתניהו עשה", הטיח. "הוא פוחד פחד מוות ממה שיתפרסם, שהציבור הישראלי יידע את כל מה שהוא לא יודע".

נתניהו, אמסלם ואלשיך, ארכיון (צילום: קובי גדעון / לע"מ, מרים אלסטר, הדס פארוש / פלאש 90)
הערכות: חוק מקדים בלבד | צילום: קובי גדעון / לע"מ, מרים אלסטר, הדס פארוש / פלאש 90

מוקדם יותר היום השר כחלון הבהיר כי בכוונת מפלגתו לתמוך בחוק "מכאן ואילך". עם זאת, הבהיר כי "לגבי חקירות מתנהלות, כולל חקירות ראש הממשלה, יחליט היועץ המשפטי לממשלה - אדם ישר ונקי כפיים, שאנחנו סומכים עליו". עוד ציין כי מפלגתו לא תתמוך בחוק הצרפתי, האוסר על חקירת ראש ממשלה מכהן. "כפי שהתחייבנו, הוא לא יעבור, ואם יצטרכו לחקור את ראש הממשלה - יחקרו", הדגיש.

השרה שקד אמרה היום בשיחה עם רינה מצליח בכנס אילת לעיתונות כי "את החוק הצרפתי אני, בנט וכחלון עצרנו, וחוק ההמלצות עבר רק בהסכמה איתי במסגרת הסדר". לדבריה, "בתיק שהוא רציני וגדול, של איש ציבור, הפרקליט לא באמת צריך בסוף החקירה לראות מה המשטרה אומרת. לרוב ההמלצות האלה נועדו בעיקר לתקשורת ולציבור - ואני מבטיחה שבתיקים הגדולים והמעניינים האלה תיכתב תשובה שהציבור והתקשורת יוכלו לקרוא".

"אני לא רואה בחוק הזה בעיה גדולה, וצריך לבחון את המקרים שבהם המשטרה המליצה אך הפרקליטות החליטה לסגור את התיק - אך אותו אדם מסתובב עם אות קלון", המשיכה שרת המשפטים. "הנוסח שהגיעו אליו לא משנה בצורה מהותית את המציאות הקיימת היום, ואני חושבת שאחרי שהוא יעבור אתם תראו שזה לא סוף העולם - וגם לפרקליטות יהיה נוח שהיא תקבל מהמשטרה חומר ולא תושפע מלחץ של התקשורת. היום יש לחץ להרשיע את נתניהו", סיכמה.