לא עושים חיים קלים לרה"מ. כחלון וליברמן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
עימות נוסף. ליברמן וכחלון | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

סיבוב נוסף בעימות בין שר הביטחון לשר האוצר: במשרדו של משה כחלון הביעו התנגדות להצעת החוק של השר אביגדור ליברמן שנועדה להמיר את הפיקדון המוענק לחיילים משוחררים למענק שיועבר אליהם מיד עם שחרורם, ולא 5 שנים אחרי השחרור כפי שנהוג כיום. ליברמן מתח ביקורת על ההתנגדות של כחלון, ואמר כי הופתע ממנה. "לא מדובר בתוספת תקציב אלא בכסף שכל כולו שייך לחיילים, על פי חוק", אמר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

במכתב ההתנגדות שנשלח מאגף התקציבים במשרד האוצר נכתב כי "מדובר בעלות תזרימית של כ-4 מיליארד שקלים שלא מועמד מקור מולה". עוד נכתב כי "מדובר בשינוי משמעותי ביותר בתקציב המדינה". המכתב סוכם בכך ש"במתכונתה הנוכחית, משרד האוצר מתנגד בתוקף להצעת החוק". 

"אני מקווה ששר האוצר ינחה את פקידי משרדו לתמוך מחר בהצעת החוק בוועדת השרים", אמר ליברמן הערב. "בעודפים הקיימים לא אמורה להיות בעיית תזרים".

ועדת השרים לחקיקה תדון מחר בתזכיר החוק של ליברמן, לביטול המגבלה על מימוש הפיקדון הכספי לחיילים משוחררים, ולאפשר לכל חייל למשוך את הכסף לכל מטרה שהיא וללא כל מגבלה. זאת בניגוד לנהוג כיום בחוק, שלפיו יכול חייל משוחרר למשוך את כספי הפיקדון בחמש השנים הראשונות שלאחר שחרורו, לחמש מטרות בלבד: לימודים, הקמת עסק, רכישת דירה, נישואים ולימודי נהיגה.

ליברמן דרש וספת לתקציב הביטחון, כחלון התנגד

כחלון וליברמן נפגשו ביום רביעי לדון בבקשתו של ליברמן להוסיף 4.8 מיליארד שקלים לתקציב משרד הביטחון בשלוש השנים הבאות. בשבועות האחרונים כחלון אמר שהוא לא מתכוון להיעתר לבקשתו של שר הביטחון. מקורבים לשניים סיפרו כי הפגישה נערכה באווירה טובה אך הסתיימה ללא תוצאות.

מוקדם יותר השבוע, בתדרוך לכתבים צבאיים, הודיע שר הביטחון אביגדור ליברמן כי הוא מתכוון לדרוש ממשרד האוצר תוספת תקציבית של כ-4.8 מיליארד שקלים, שיתפרסו על פני שלוש השנים הבאות, לאור "התפתחויות משמעותיות בגזרה הביטחונית באזור". ליברמן הבהיר: "לא ניתן לפרט על כל השינויים המהותיים".

ליברמן הסביר כי למערכת הביטחון דרושים עוד תקציבים כדי להתמודד עם הנוכחות הרוסית המסיבית על אדמת סוריה: "נכנסו לאזור כלי נשק מדויקים ואיכותיים יותר שהגיעו לידי חיזבאללה, שגם עלותם גבוהה יותר. לצד הפיתוח המואץ של טילים בליסטיים באירן, צריך לתת מענה לכך בתוכנית הרב שנתית".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה לדרישת שר הביטחון כי ההסכם הקיים מאפשר לצה"ל לתכנן מראש את תקציבו לטווח הארוך ומאפשרת מיצוי יעיל ומיטבי של המשאבים. "דרישות תקציביות נוספות מהוות הפרה מהותית של הסיכום, ויובילו לכך שכל התועלות של מערכת הביטחון מהסיכום ירדו לטמיון, ובפרט היכולת לממש את התכנית הרב שנתית".