התפטר מהכנסת. גטאס
מוותר על חסינותו. ח"כ גטאס | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90

בדרך לעמוד לדין? לאחר שבהפרשה החמורה בעניינו נחשפה בתחילת השבוע כאן בחדשות 2, ח"כ באסל גטאס צפוי להודיע כי הוא מוותר על חסינותו - ובכך מאפשר לרשויות החוק לעצור אותו ולנקוט באמצעי חקירה נוספים. לאחר שיודיע על הסרת חסינותו, הדיון בכנסת שתוכנן להתקיים מחר במליאה בעניינו צפוי להתבטל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אומרים לי שמחר אקבל מכתב מח"כ גטאס שמקבל את החלטת ועדת הכנסת בהקשר להסרת חסינותו", צייץ יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש. "במידה ואכן כך יהיה מחר במליאה תהיה רק הצהרה של היו"ר על כך".

אמש (רביעי) פרסם לראשונה כתבנו עמית סגל את התרגיל שהוביל לתפיסתו של ח"כ גטאס: בקרבתו של השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, סיפרו שבימים האחרונים הוא קביל רמז מהמשטרה או משירות בתי הסוהר לפיו הם מעוניינים שהשר יאשר את בקשתו של גטאס לבקר אסירים ביטחוניים בכלא. ברשויות ככל הנראה ידעו על דפוס הפעולה של גטאס וחיכו להזדמנות לתפוס אותו "על חם".

ועדת הכנסת דנה אתמול בחסינותו של ח"כ גטאס, זאת אחרי שפורסם לראשונה אמש במהדורה המרכזית כי גטאס הודה בחקירתו בהברחת מכשירים סלולריים ופתקים מוצפנים לאסירים ביטחוניים בכלא קציעות. במסגרת הדיון הצביעו חברי הכנסת פה אחד בעד הסרת חסינותו של חבר הכנסת, באופן שיאפשר את המשך החקירה בעניינו.

ח"כ גטאס שאמור היה להתייצב היום לדיון בוועדה הצהיר כי "הדיון פוליטי" וכי הוא מסרב להשתתף בו. "מדובר בהליך לא סביר, לפיו נקבע דיון בבקשה, בטרם קבלת גוף הבקשה ובטרם מתן הזדמנות נאותה וזמן סביר לעיין בה וללמוד את נימוקיה", כתב גטאס ליו"ר הוועדה, ח"כ יואב קיש. "מתחילת הפרשה המשטרה ורשויות אכיפת החוק רומסות את זכויותיי ומונעות ממני ניהול הליך הוגן ומכובד. הדיון שיתקיים היום אינו אלא דיון פוליטי שתוצאותיו ידועות מראש".

מוקדם יותר היום פנה היועץ מנדלבליט בצעד חריג ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, בבקשה להסיר את חסינותו של ח"כ גטאס באופן שיאפשר לרשויות האכיפה להמשיך בחקירתו. בפנייה שהעביר היועץ מנדלבליט לידי יו"ר הכנסת כתב: "הריני מתכבד לפנות אליך בבקשה דחופה זו לנטיילת חסינותו של ח"כ באסל גטאס על רקע חקירת משטרת ישראל בחשד שהעביר לאסירים ביטחוניים בביה"ס קציעות ללא היתר טלפונים סלולרים וציוד נלווה ואף מסמכים ובכך ביצע עבירות פליליות".

"כבר בפתח הדברים אבהיר כי בקשה חריגה זו נשענת על תשתית עובדתית", המשיך מנדלבליט. "היא מצדיקה את הסרת החסינות ועניינה במתן אפשרות למערכת אכיפת החוק להמשיך לברר את החשד העומד נגד חכ גטאס והבטחת המשך ההליך הפלילי נגדו. מאחר שמדובר בחקירה מתנהלת ומתפתחת, אבקש לדון בבקשה זו בדחיפות".