הפגנה נגד פינוי עמונה, פינוי, חוק ההשדרה (צילום: חדשות 2)
הפגנה נגד פינוי עמונה | צילום: חדשות 2

ראש הממשלה רצה לדחות, אבל השרים תמכו: ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הערב (ראשון) פה אחד את "חוק ההסדרה" השנוי במחלוקת, ששואף להסדיר את מעמד הבנייה על אדמות השייכות לפלסטינים ואת המעמד החוקי של המאחזים. שבעה שרים תמכו במהלך ואף אחד מהם לא התנגד - זאת לאחר שחמשת שרי הליכוד תמכו במהלך בוועדה: אלקין, אקוניס, גמליאל, רגב ושטייניץ. כחלון והשרים החרדים נעדרו מהדיון על חוק ההסדרה בוועדת שרים לחקיקה. קודם לכן פעל נתניהו לדחיית ההצבעה, מכיוון שהזהיר כי הדבר ישפיע על בג"ץ בדיון על דחיית פינוי עמונה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

השר נפתלי בנט אמר לאחר ההצבעה: "מדינת ישראל החלה היום בהליך היסטורי של הסדרת ההתיישבות ביהודה ושומרון. אני מברך את ראש הממשלה ואת שרי מפלגתו שנשאו באחריות הנדרשת מממשלת ימין והצביעו בעד הגשמת החזון הלאומי. בנחישות ובמשילות נמשיך לממש את היעדים שלשמם נבחרנו".

שרת המשפטים שקד הוסיפה: "הממשלה הזאת תסדיר את ההתיישבות ביהודה ושומרון, גם כשארגוני שמאל קיצוניים מנסים לבצע 'לוחמה משפטית'. הדרך להשפיע על מפת ההתיישבות ביהודה ושומרון היא בבחירות ולא בשיטה הפסולה בה אותם ארגונים נוהגים היום". שרת התרבות והספורט מירי רגב הסבירה מדוע הצביעה בעד: "אנחנו צריכים להסדיר את ההתיישבות ביהודה ושומרון".

ההחלטה התקבלה בניגוד לעמדת בנט (צילום: חדשות 2)
ההחלטה התקבלה בניגוד לעמדת בנט | צילום: חדשות 2

היועמ"ש מסביר: זו הסיבה שהתנגדתי

קודם לכן הודיעה שרת המשפטים איילת שקד כי ההצבעה על חוק ההסדרה תעלה הערב להצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה, זאת בניגוד לבקשת ראש הממשלה לדחות את מועד ההצבעה. זמן קצר לאחר פתיחת הישיבה היא הופסקה זמנית ונתניהו ובנט התכנסו לדון בחוק ביחידות - אך לאחר מכן היא התחדשה. היועץ המשפטי לממשלה אמר לשרים בפתח הדיון בוועדת השרים כי זו תהיה טעות לאשר את ההחלטה הזו. "אם ועדת השרים תקבל פה את ההחלטה לאשר, לא נוכל להגן על זה בבית המשפט", הבהיר מנדלבליט.

לאחר מכן נשלח ממשרדו של מנדלבליט ההסבר לעמדתו: "הצעת החוק מאפשרת הפקעה של קניין פרטי בניגוד לכללי המשפט הישראלי, ובאופן שאינו מתיישב עם חובותיה של מדינת ישראל לפי המשפט הבינלאומי. הצעת החוק אינה מתיישבת עם עקרונות בסיסיים של שלטון החוק, בכך שהיא סותרת את החובה המוטלת על רשויות המדינה לכבד את הכרעות הרשות השופטת במקרים פרטניים. בהתאם לכך, סבור היועץ המשפטי לממשלה כי קיימת מניעה משפטית לאשר את הצעת החוק בנוסחה הנוכחי. בהמשך לכך, עמד היועץ המשפטי לממשלה על המשמעויות שעלולות לנבוע מאישור הממשלה את הצעת החוק, ובכלל זה ביחס לבקשת המדינה מבג"ץ לדחות את פינוי עמונה".

ראיון עם השר נפתלי בנט (צילום: פלאש 90, יהונתן סינדל, חדשות)
עוד קרב בממשלה | צילום: פלאש 90, יהונתן סינדל, חדשות

"מסכנים את ההתיישבות"

קודם לכן פוצץ הדיון של ראשי הקואליציה לאחר שבנט פוצץ את הישיבה. בשיא הצעקות במהלך הדיון אמר ליברמן לבנט: "אתם מסכנים פה את כל ההתיישבות בשביל גחמה אלקטורלית". בנט השיב לו: "תפסיק להגיד את המילה אלקטורלית!". לאחר מכן קם בנט ממושבו ואמר לשרה שקד: "אנחנו לא נהיה פה". לליברמן אמר: "תתנצל! חצי שנה לא עשית כלום עם נכסי הנפקדים".

ההחלטה של שקד מגיעה לאחר שראש הממשלה ביקש מהשרים בנט ושקד לדחות את ההצבעה על חוק ההסדרה מהחשש שזה יפגע קשות במאמצים מול בג"ץ בניסיון להסדרה של סוגיית פינוי עמונה. בתגובה הודיעו שלושה משרי הליכוד - רגב, אלקין וגמליאל - כי אם ההצבעה על החוק תעלה היום, הם ייאלצו להצביע בעד החוק בשל סיבות אידיאולוגיות.

עם זאת, השלושה ביקשו מבנט להיות קשוב לבקשת ראש הממשלה. במקביל, יו"ר הקואליציה דוד ביטן הודיע בעקבות ההחלטה כי יטיל וטו על כל חוקי הבית היהודי וכולנו בועדת שרים, למעט על חוק ההסדרה. "שקד והאוצר תוקעים באופן עקבי חקיקה של הליכוד", אמר ביטן.

החוק האירי נגד ההתנחלויות (צילום: פלאש 90 נועם מוסקוביץ, חדשות)
מאחז עמונה, ארכיון | צילום: פלאש 90 נועם מוסקוביץ, חדשות

בשלום עכשיו איימו: נעתור לבג"ץ

"בחודשים האחרונים עמלתי יחד עם חבריי בליכוד ובבית היהודי על חוק הסדרה מאוזן וחוקתי", הגיב יוזם חוק ההסדרה ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) בתגובה לבקשת נתניהו לדחות את ההצבעה על החוק. "בשעות האחרונות ראש הממשלה תוקף את השר בנט על מנת לייצר חיץ פוליטי בין תומכי החוק בקואליציה, לא זו הדרך. רוב מוחלט של חבריי בליכוד תומכים ומחויבים לחוק ההסדרה".

עוד הוסיף סמוטריץ': "אין כאן ולא יהיו מניעים אישיים, אני מציע לראש הממשלה לנטוש את דרך הסכסכנות ולתמוך בחוק ההסדרה. החוק הזה נכון מבחינה מוסרית, לאומית וציונית. הגיעה העת שממשלת הימין תמשול ותממש את המנדט בשמה נשלחה".

"מה קרה למדינה יהודית ודמוקרטית?!" (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות)
"על ממשלת הימין למשול". סמוטריץ' | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות

בשלום עכשיו הבהירו: "אם חוק ההסדרה יעבור נעתור לבג"ץ. אנו בטוחים שיהיה זה בג"ץ שיעצור את השתוללות הימין הקיצוני שמבקש להסדיר גזל אדמות פרטיות בחקיקה".

בישיבת הממשלה שהתקיימה הבוקר עלה לדיון נושא חוק ההסדרה והפך לעימות בין ראש הממשלה נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט. "יש פה ספינים של פוליטיקאים", אמר נתניהו על התנהגותו של השר בנט, אותו כינה "ילדותי וחסר אחריות". שרת התרבות מירי רגב אמרה במהלך הישיבה כי "חבל שהבית היהודי מציירים כאילו רק הם בעד חוק ההסדרה והליכוד לא".

איילת שקד, ארכיון (צילום: פלאש 90, יונתן זינדל, חדשות)
הקדימה את ההצבעה. שקד | צילום: פלאש 90, יונתן זינדל, חדשות

בתגובה, שאל השר בנט האם ראש הממשלה בעד חוק ההסדרה ואילו השרה מיהרה לענות שרה"מ לא אמר אף פעם שהוא נגד החוק. אז התערב נתניהו. "אני לא זקוק להגנה מול הספינים , גם של הפוליטיקאים וגם בתקשורת", אמר. בתגובה ענה השר בנט שאם זה המצב, אז על הליכוד ורה"מ להצביע בעד החוק. "זה כל כך ילדותי וחסר אחריות", השיב נתניהו. "רווח של רגע, שעה שאנחנו מנסים להשיג דחייה מבית המשפט".