"נתניהו מלבה את השנאה" (צילום: רויטרס)
ביקורת חריפה על אישור חוק ההסדרה | צילום: רויטרס

ביקורת חריפה - לצד ברכות חמות: במערכת הפוליטית התקבלו הערב (ראשון) שלל תגובות לאישור חוק ההסדרה בוועדת השרים לחקיקה - זאת לאחר ששרת המשפטים איילת שקד, בחרה להביאו להצבעה למרות התנגדותו של ראש הממשלה נתניהו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, שהתנגד להעברת החוק בוועדה כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "כל מי שחרד לעתידה של ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, מבין שברגע זה הדבר החשוב ביותר הוא לתאם את העמדות עם הממשל האמריקאי החדש".

"זו פעם ראשונה שיש ממשלת ימין בישראל, נשיא רפובליקני ורוב רפובליקני בסנאט ובקונגרס, לכן אסור לקבוע עובדות בשטח ולהביך את הממשל הנכנס, הכל חייב להיות מוסכם ומתואם. אני מקווה שנגיע עם ממשל טראמפ לאישרור מחדש של הסכמות שהיו בין הנשיא בוש לראש הממשלה שרון, כפי שבאו לידי ביטוי בחליפת המכתבים ביניהם".

"בעבר הימין עשה טעויות גורליות, כך ב-92' כשהתחיה הפילה את שמיר וקיבלנו את אוסלו וכך ב-99' חנן פורת ז"ל הביא לבחירות מוקדמות ואהוד ברק הגיע לשלטון. אני מקווה שנדע להתנהל נכון ולא נעשה טעויות נוספות".

לעומתו, חבריו לקואליציה מיהרו לברך על אישור החוק: "הממשלה הזאת תסדיר את ההתיישבות ביהודה ושומרון, גם כשארגוני שמאל קיצוניים מנסים לבצע לוחמה משפטית", אמרה השרה שקד. "הדרך להשפיע על מפת ההתיישבות ביהודה ושומרון היא בבחירות ולא בשיטה הפסולה בה אותם ארגונים נוהגים היום".

״מדינת ישראל החלה היום בהליך היסטורי של הסדרת ההתיישבות ביהודה ושומרון", הצהיר שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט. "אני מברך את ראש ממשלה ואת שרי מפלגתו שנשאו באחריות הנדרשת מממשלת ימין והצביעו בעד הגשמת החזון הלאומי. בנחישות ובמשילות נמשיך לממש את היעדים שלשמם נבחרנו״.

התוצאות הסופיות: בנט ושקד מחוץ לכנסת (צילום: פלאש 90, חדשות)
יכולים להיות מרוצים. בנט ושקד | צילום: פלאש 90, חדשותחברם למפלגה, השר אורי אריאל, צייץ בטוויטר: "זהו. חוק ההסדרה עבר בוועדת שרים לחקיקה, אבל המבחן יהיה ביום רביעי במליאה" והוסיף את ההאשטאג: #הגיע_זמן_הסדרה. ‎
שרת התרבות והספורט, מירי רגב, שהצביעה בעד חוק ההסדרה, צייצה: "הצבעתי בעד. אנחנו צריכים להסדיר את ההתיישבות ביהודה ושומרון".

"בזכות העמידה העיקשת של אנשי עמונה ובזכות המחויבות האמיתית של שרי הממשלה להתיישבות התקדמנו היום צעד חשוב נוסף בחיזוק הריבונות ביהודה ושומרון", אמר ח"כ בצלאל סמוטריץ'. "עם רוח גבית של רוב כזה בקואליציה נמשיך בע"ה עד להשלמת החקיקה, להסדרה ונורמליזציה של ההתיישבות". ‎

באופוזיציה תקפו בחריפות: "פיגוע בחזון המדיני של רבין"

חברי סיעות האופוזיציה תקפו בחריפות את נתניהו ושרי ממשלתו על העברת החוק השנוי במחלוקת. "ממשלת ישראל, בראשה בנימין נתניהו, פגעה הערב פעם נוספת במעמדו של בית המשפט בישראל ובמעמדה של ישראל בעולם בעבור הון פוליטי גרידא", תקף יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג.

"זהו רגע של אמת לנתניהו וממשלתו, לכנסת ולעם כולו. נגמרו התירוצים שמטילים כל גחמה על ארצות הברית. ישראל ניצבת מול גורלה ועליה להכריע בעצמה מה טוב לה. מכמיר לב לראות את נתניהו מתחנן ומתרפס בפני בנט ושקד שלא יחוקקו חוק המעמיד את ישראל בבעיה בינלאומית קשה", הוסיף הרצוג. לדבריו, "מדוד ביטן ועד בנט, בממשלת נתניהו כל שר פועל כראות עיניו. מי שבחר בנתניהו קיבל את בנט, ובמקום לנהל ממשלה, אנו חוזים בראש ממשלה שעסוק בניהול עניינו וניהול קמפיינים כנגד מבקריו".

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, כתב פוסט בעמוד הפייסבוק שלו בו ניסה להמחיש את הבעייתיות שבהעברת חוק ההסדרה: "האם הממשלה יכולה להעביר חוק שאומר שכל מי שרוצה יכול להכנס אליכם הביתה ולישון במיטה שלכם? התשובה המפתיעה היא כן. אם להצעת חוק כזו יהיה רוב, היא תעבור".

"אם זה אומר שכל אחד יוכל לפלוש אליכם הביתה, לאכול לכם מהמקרר ולישון לכם במיטה? לא", כתב לפיד. "למה לא? כי בג״ץ יפסול את החוק מפני שהוא לא חוקתי ולא תואם את הדין הבינלאומי. האם זה אומר שבג״ץ מנהל את המדינה? מה פתאום. זה רק אומר שהממשלה לא יכולה לעשות מה שבא לה".

"יש לנו זכויות. יש חוקי יסוד, יש דין בינלאומי, יש הגיון בריא", הוסיף יו"ר יש עתיד. "אז אם השרים יודעים את כל זה, למה הם העבירו את "חוק ההסדרה" למרות שברור שהוא ייפסל? כי הם רוצים שנכעס על בג"ץ, כדי שלא נכעס עליהם"

"השרים שתמכו בחוק ההסדרה מצפצפים גם על החוק וגם על ראש הממשלה. העיקר להתחנף לחבורת מתנחלים קיצונים", תקפה יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון. "מול הנזק של חוק ההסדרה צריך להתייצב ראש ממשלה, להגיש ערר ולקבוע מתי יתקיים הדיון בממשלה. אם ייתן לזה לעבור, האחריות עליו ושום קריצה לא תעזור", צייצה ח"כ ציפי לבני. "חוק ההסדרה מהווה נזק גדול לשלטון החוק בבית, נזק למדינת ישראל בחוץ ובעיקר מעביר מסר שכל דאלים גבר - מול ראש ממשלה חלש".

מאחז עמונה, ארכיון (צילום: חדשות 2)
מחאה נגד פינוי עמונה | צילום: חדשות 2"היום נתניהו רצח גם את מורשת רבין", תקף ח"כ אראל מרגלית מהמחנה הציוני. "חוק ההסדרה יוזם פיגוע מכון בחזון המדיני של רבין. הגיע הזמן להתעורר ולהחליף את ההנהגה בישראל". ‎

ח"כים נוספים מחו על כך שהחוק מכשיר למעשה גניבה: "חוק ההסדרה לא יעבור בסופו של יום, אבל הנזק לשלטון החוק (הכשרה בדיעבד של גזל) יהיה דרמטי", זעק ח"כ מיקי רוזנטל.
"פשוט לא תאומן הפחדנות של שרי הליכוד שמפחד המתנחלים שבמתפקדי הליכוד מוכנים להצביע בעד חוק שאומר שמותר לגנוב", תקפה ח"כ תמר זנדברג ממרצ. ‎