"האיומים לא ירתיעו". אלעד (צילום: רויטרס)
"האיומים לא ירתיעו". אלעד | צילום: רויטרס

המתקפה על ארגון "בצלם", מאז דבריו של המנכ"ל חגי אלעד באו"ם, מגיעה היום (שישי) לשיאה - כשיו"ר הקואליציה דוד ביטן אמר כי הוא בוחן משפטית את האפשרות לשלול את אזרחותו של אלעד. ליוזמה סיכויים קלושים בלבד לעבור, אך בארגון זכויות האדם מיהרו להגיב בתקיפות וכינו את ביטן "שלוחו של נתניהו". יו"ר מרצ זהבה גלאון הגיבה בזעם: "עונת הציד החלה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ביטן חשף בתכניתו של חיים אתגר "מה אתם אומרים" כי הוא בוחן משפטית אפשרות לשלילת אזרחותו של אלעד. ביטן אמר כי "מעשיו של אלעד במועצת הביטחון, שם קרא לחברות המועצה לנקוט בפעולה אקטיבית נגד המדינה הנם בגדר הפרת אמונים בוטה של אזרח ישראלי כלפי המדינה וככזה ראוי לו שימצא אזרחות אחרת".

ב"בצלם" מיהרו להגיב לדברים ואמרו כי "האיומים הללו לא ירתיעו אותנו ואת מאות אלפי הישראלים המתנגדים לכיבוש". עוד אמרו בארגון כי "כמעט 50 שנה שלפלסטינים אין אזרחות ואין זכויות. עכשיו יו"ר הקואליציה, שלוחו של ראש הממשלה, רוצה לשלול אזרחות ממי שמדבר נגד מציאות זו".

"אולי במקום לשלול אזרחות למתנגדים פוליטיים, ח"כ ביטן, פשוט תחלק לארגונים רשימות שחורות של האנשים שאסור להם להעסיק?", צייצה בחשבון הטוויטר שלה יו"ר מרצ זהבה גלאון. "שיהיה ברור: ביטן רק מנסה להרוויח עוד קצת הון פוליטי על הגב של בצלם, אבל הקריאות האלה מסוכנות ומתקרבות מאוד להתרת דם".

מסר את הקלטות, ח"כ דוד ביטן (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
"לשלול אזרחות לאלעד". ביטן | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

גלאון הוסיפה כי "במדינה דמוקרטית אזרחות היא זכות בסיסית. היא לא מתנה שמוענקת למי שבא טוב בעין ליו"ר הקואליציה. עונת הציד החלה".

"אפשר להתנגד לפעילות בצלם, אבל מוכרחים להבין שהטרנד של שלילת אזרחות הוא מסוכן", אמרה חברת הכנסת ציפי לבני. "זה לא מגיע רק מח"כ זוטר או מיו"ר הקואליציה - זאת רוח המפקד. והרוח הזאת היא רעה, שתקצור סופה, הסתה ואלימות. כל אזרח ישראלי שאכפת לו מהמדינה - חייב להתקומם נגד זה".

"הכיבוש הוא כסות חוקית לאלימות מאורגנת"

תחת הכותרת "ההתנחלויות כמכשול לשלום ולפתרון שתי המדינות", התכנסה ביום שישי שעבר מועצת הביטחון של האו"ם לדיון מיוחד, אליו הוזמנו גם נציגים של הארגונים "שלום עכשיו" ו"בצלם". הדיון כונס בעקבות פניה של המשלחת הפלסטינית לאו"ם.

אלעד הציג בתחילת דבריו סרטונים בהם נראים חיילי צה"ל כשהם משפילים פלסטינים בחברון ושל הריסת בתי פלסטינים. "ב-49 השנים אחרונות חוסר הצדק בשטחים הכבושים הפך לחלק מהסדר הבינלאומי, אני מבקש מכם לפעול", אמר אלעד. "שום דבר פחות מהחלטה בינלאומית יביא לכך שהכיבוש לא יימשך עוד יובל".

פורשת מהמרוץ. גלאון (צילום: יהונתן סינדל - פלאש 90)
"הקריאות - התרת דם". גלאון | צילום: יהונתן סינדל - פלאש 90

"הכיבוש הוא כיבוש מקצועי - צריך לקרוא לזה הגנה משפטית לאלימות של המדינה", אמר אלעד בהתייחסות למערכת המשפט הישראלית. "הכיבוש הוא כסות חוקית לאלימות מאורגנת של המדינה. משנת 2000 אלפי פלסטינים איבדו את בתיהם. לישראל עו"ד ושופטים וזהו כיבוש מאוד מקצועי. עבדנו למקצע את הכיבוש, אך לא צריך להיות עו"ד כדי לזהות חוסר צדק".

"למועצת הביטחון של האו"ם יש אחריות מוסרית לשלוח מסר לעולם - ישראל לא יכולה להפעיל כיבוש על עם אחר ולקרוא לעצמה דמוקרטיה", סיכם אלעד. "בצלם עובדת לתעד הפרת זכויות אדם בנושאים אלו, אנחנו לא בעד תוצאה מסוימת, אנחנו לוחמים למען זכויות אדם ומשימתנו תמשיך כל עוד הכיבוש נמשך. לאחר שנים רבות חייבים להסיק מסקנות - ערכים לא מספיקים. ישראל לא תפסיק ותתעורר כי היא אכזרית במדיניותה. אני מרגיש צורך לשאול כמה בתים צריך להרוס לפני שיבינו כי מילים ללא פעולות לא עושות דבר מלבד לסמן לישראל כי היא יכולה להמשיך?".