אין תמונה
עוד מינוי מעורר מחלוקת. יאיר שמיר

מינוי לגיטימי או לא? ביום ראשון אמורה הממשלה לעקוף את החלטת הוועדה לאישור מינויים בחברות הממשלתיות - זאת בניסיון למנות את יאיר שמיר, שר החקלאות לשעבר המשמש כיום יו"ר חברת נת"ע, לחבר דירקטוריון התעשייה האווירית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש רשות החברות, אורי יוגב, כתב מכתב לראש הממשלה, ליועץ המשפטי לממשלה ולמבקר המדינה בו הוא מתריע מפני מינויו הצפוי של איש העסקים לתפקיד הבכיר. במכתב מזהיר יוגב מפני מינוי פוליטי זה, ואומר כי הוא בוטה ומנקר את עיני הציבור, שבנוסף מטיל על המועמד עומס תפקידים בלתי אפשרי.

"ראוי היה כי מר שמיר, בזמן שכל גוש דן חפור, פקוק וחייהם של מיליוני תושבים ניזוקים כשהם נאחזים בתקווה שהנהלת החברה ובראשה מר שמיר נחושים לחלצם ממצב זה - יתרכז בתפקידו הסבוך כיו"ר נת"ע ויפעל על מנת להנהיג את החברה ואת עובדיה על מנת להתמודד בהצלחה עם האתגרים האמורים", כתב יוגב במכתבו.

"לא יעלה על הדעת שמר שמיר יבקש לכהן גם כיו"ר של התעשייה האוירית, מהחברות הגדולות במשק וכל זה ובנוסף לשתי החברות אשר הוא מבקש לעמוד בראשן במקביל לעסקיו הפרטיים המרובים", הוסיף.

השר לשעבר שמקורב לליברמן ולכץ

יאיר שמיר משמש כיו"ר נתיבי תחבורה עירוניים (נת"ע), החברה המבצעת את פרויקט בניית הרכבת הקלה בתל אביב. שמיר הוא גם איש עסקים פרטי המנהל פעילות עסקית ענפה. הניסיון למנותו כעת גם לתפקיד בתעשייה האווירית, נחסם כבר בעבר על ידי הוועדה לבחינת מינויים בשירות הציבורי בראשות השופטת בלהה גילאור.

יאיר שמיר מקורב לשר הביטחון אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו, שבחר אותו בעבר כשר. הוא מקורב גם לשר הרווחה כץ מהליכוד, ששימש בעבר כראש ועד התעשייה האווירית.

זו לא הפעם הראשונה שמינוי אפשרי של שמיר מעורר שאלות. ביולי האחרון, התייחס ליברמן לשאלה בנושא שהפנתה אליו חברת הכנסת אילת נחמיאס-ורבין המחנה הציוני במסגרת "שעת השאלות" בכנסת - ותהתה על רצונו למנות שלושה בכירים לשעבר במפלגתו - עוזי לנדאו, יאיר שמיר ויצחק אהרונוביץ' - לתפקידים בכירים בתעשיות הביטחוניות.

"זה ששלושתם כיהנו ב'ישראל ביתנו' לא הופך אותם לפסולי חיתון", השיב לה אז השר. "כשאני ממנה אדם לתפקיד כה אחראי ורגיש אני רוצה להיות בטוח שאני יכול לסמוך עליו שהוא מתאים ויש לו כישורים", המשיך ליברמן. "שמיר שימש כבר פעמיים כיו"ר תעשייה אווירית והביא אותה להישגים. יש לו ניסיון עסקי צבאי ופוליטי.