ארכיון
הריסת בתים בבית חנינא, ארכיון | צילום: אבי אוחיון, לע"מ, חדשות

"לא תהיה איפה ואיפה": ראש הממשלה בנימין נתניהו מקדם צווי הריסה גם ביישובים ואזורים ערביים - כך עולה משני דיונים שכינס בשבועיים האחרונים בנושא. הצעד מגיע בהמשך להנחייתו של נתניהו להגברת אכיפת הבנייה הבלתי חוקית במגזר הערבי- במקביל להנחיות בג"ץ להרוס בתים בעפרה ובעמונה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בישיבות השתתפו השר לביטחון פנים גלעד ארדן, מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, ראש היחידה לאכיפת בנייה בלתי חוקית וגורמים נוספים: מדובר בצווי הריסה בישובי המגזר הערבי בדרום ובצפון וכן במזרח ירושלים.

"לא תהיה איפה ואיפה בנושא הבנייה", אמר נתניהו במהלך הדיונים. "בישראל תהיה אכיפה שוויונית של החוק, בין יהודים לבין ערבים".

נתניהו (ארכיון)
נתניהו, ארכיון | צילום: Alex Kolomoisky \ פלאש 90, חדשות

עודה גינה את המהלך: "חוצפה והסתה"

בתגובה להחלטה אמר יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה כי "כל מה שראש הממשלה הזה יודע זה הסתה ושנאה. באיזה חוצפה הוא מעז להגיד שלא תהיה איפה ואיפה, ולהשוות בין המתנחלים בעמונה שגזלו וגנבו אדמה של אנשים החיים ללא זכויות לאזרחים ערבים שבונים על אדמתם שלהם אבל בגלל אי אישור תוכניות מתאר נאלצים לעשות זאת ללא האישורים המתאימים". 

"כבר חודשים שכל מה שהממשלה הזאת עסוקה בו זה להסדיר את מצבם של 40 משפחות בעמונה שגזלו אדמות פלסטיניות, אבל 40 כפרים לא מוכרים בנגב שנמצאים שם עוד לפני קום המדינה אותם כמובן שנתניהו לא חשב להסדיר", הוסיף ותקף עודה. "אנחנו נעמוד חוצץ נגד כל ניסיון פופוליסטי לתקוף את האוכלוסייה הערבית כמין תג מחיר מרושע על פינוי עמונה".

"לא תהיה איפה ואיפה?", תהה חבר הכנסת ממפלגתו של עודה, אחמד טיבי. "כלומר יהיה חוק הסדרה בקלנסאווה ושאר היישובים הערביים? וכל הבתים יחוברו מיד לחשמל בלי טופס 4?".

ינסה לשחזר את המנדטים שקיבל ב-2015. עודה
"רה"מ יודע רק הסתה ושנאה". עודה | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס אמש (חמישי) לפינוי מאחז עמונה, לאחר שהמתיישבים דחו הלילה את מתווה הפשרה שהוצע להם על ידי הממשלה, ואמר כי "לא תהיה הבנה לאלימות כלפי כוחות הביטחון".

"ממשלת ישראל, ראש הממשלה, שרת המשפטים, שר החינוך, שר הביטחון ואחרים הפכו כל אבן אפשרית, עבדו קשה על מנת להביא הצעה מקסימלית", אמר ליברמן על המתווה שנדחה. "רצינו להיטיב עם האנשים, כל מה שניתן במסגרת המגבלות נעשה, הושג המתווה הטוב ביותר בנסיבות הקיימות. לכן אני מצטער שלא קיבלו את ההצעה".

"צריך להבין וחייבת להיות חמלה ולבוא עם הרבה הבנה", אמר ליברמן על הפינוי. "אנשים שלוקחים להם את הבית, חלקם פעם שניה, אפשר להבין אותם. לכן המחאה שלהם זה משהו שאפשר להבין. יחד עם זאת, שיהיה ברור שלא תהיה הבנה או סובלנות לאלימות כלפי חיילי צה"ל ואנשי כוחות הביטחון. אני שומע קולות שקוראים להתנגדות אלימה - אני קורא לאנשי עמונה והאנשים שבאו להזדהות - פשוט להוציא את זה מסדר היום".

התושבים החליטו לדחות את המתווה, כשהחשש המרכזי הוא מפני עתירות של ארגוני שמאל לבג"ץ שיכשילו את הכשרת החלקות המדוברות. כעת, הדרג המדיני צפוי להחליט, יחד עם מערכת הביטחון על תחילת הפינוי המאחז בתוך זמן קצר, לכל היותר עד שבוע הבא.