גדי איזנקוט בנימין נתניהו ביבי קבינט (צילום: עמוס בן גרשום, פלאש 90, חדשות)
ישיבת קבינט, ארכיון | צילום: עמוס בן גרשום, פלאש 90, חדשות

הקבינט ישנה את נהלי עבודתו בעקבות הביקורת? בשנים האחרונות טען השר נפתלי בנט כי יש לשפר את עדכון שרי הקבינט, ואף דרש למנות מזכיר לכל שר. היום (שני) פרסמה הוועדה המיוחדת שדנה בנושא - הוועדה לעניין עבודת הקבינט המדיני-ביטחוני - את מסקנותיה: הוועדה קראה להקמת גוף ייעודי חדש שיהיה אחראי על עדכון השרים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני מודה לחברי הצוות על עבודתם המקצועית", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו. "התרשמתי מהעבודה התכליתית והיסודית. אלמד את ההמלצות ואביא אותן לשרי הקבינט". חברי הוועדה היו ד"ר יוסף צ'חנובר, אלוף (במיל') יוחנן לוקר ויו"ר הוועדה אלוף (במיל') יעקב עמידרור. הוועדה הוקמה ביוני 2016, על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו.

הוועדה המליצה על "הקמת גוף ייעודי חדש שיוקם במטה לביטחון לאומי, אשר יהיה אחראי על מתן עדכונים ותדרוכים שוטפים לשרי הקבינט והכנתם לדיונים". כמו כן נכתב בהמלצות הוועדה כי יש "להטמיע את תהליך העמקת הידע המקצועי של שרי הקבינט והכשרה לשרי קבינט חדשים". בנוסף הוועדה המליצה להבהיר את תפקידיו המרכזיים של הקבינט – בשגרה, בעתות חרום ובמצבי מלחמה.

"לא נחוקק חוק רטרואקטיבית". בנט (צילום: פלאש 90 \	Emil Salman, חדשות)
בנט ונתניהו, ארכיון | צילום: פלאש 90 \ Emil Salman, חדשות

בהחלטה על הקמת הוועדה נכתב כי "ייעודה המרכזי הוא שיפור תהליכי קבלת החלטות בקבינט המדיני-ביטחוני בסוגיות הביטחון הלאומי ויחסי החוץ, באמצעות מיסוד תהליכים והטמעת כלים לייעול פעילותו". במסגרת עבודת הוועדה, נערכה סדרת מפגשים עם שרי הקבינט בממשלה ה-34, וכן עם חברי קבינט בממשלה הקודמת.

"לצד הפגישות עם הדרג המדיני, קיימה הוועדה פגישות עם הדרג המקצועי, ביניהם ראשי גופי מערכת הביטחון ובעלי תפקידים רלוונטיים לתחום עבודת הוועדה", נכתב בסיכום עבודת הוועדה. "הפגישות, עם המכלול הרחב של הגורמים, סייעו לוועדה לגבש המלצותיה. במסגרת המנדט שניתן לוועדה, הוועדה ביקשה להתמקד בהמלצותיה בתחומים בהם סברה שניתן להביא לשיפור באופן קבלת ההחלטות".