"יודע להציג מעולה את עמדתו". נתניהו (צילום: רויטרס)
נתניהו, ארכיון | צילום: רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו התבטא בצורה חריגה במהלך הדיונים בינו לבין תושבי עמונה בשעות שלפני שהגיעו הצדדים להסכם הפשרה: בהתייחסו לקושי בו ייתקלו תושבי המאחז הבלתי חוקי עם פינוי ביתם, הוא אמר להם כי "אני מבין מה זה לאבד בית. אחרי בחירות 99' (בהן הפסיד נתניהו לברק), בהתראה אפסית, פשוט סילקו אותי ואת משפחתי מהבית בבלפור". הדברים פורסמו הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"ככה, עם כל החפצים, פשוט נזרקנו לרחוב", המשיך ראש הממשלה לתאר. "נאלצנו ללכת לשרתון פלאזה, זו תחושה נוראית". את הדברים הללו אמר נתניהו בדיונים שהתקיימו בלילה שבין יום שבת ליום ראשון, בלשכתו בירושלים.

בתום שעות של דיונים, הודיעו תושבי עמונה ביום ראשון בבוקר כי הם מאשרים את מתווה פינוי המאחז המחודש, כפי שהוצע להם. "קיבלנו את המתווה החדש, נלך לפינוי בהסכמה", אמרו נציגי התושבים לראש הממשלה נתניהו.

בית ראש הממשלה, ארכיון
בית ראש הממשלה, ארכיון | צילום:

נציגי התושבים התכנסו בבית הכנסת ביישוב הסמוך עופרה כדי לדון בהצעה החלופית שהוצגה להם בתום דיונים ליליים בין רה"מ לשר החינוך נפתלי בנט. מספר שעות לאחר מכן אושרה ההצעה ברוב של 45 תומכים אל מול 25 מתנגדים.

המתווה החדש גובש בפגישה שנערכה בין נתניהו ובנט עם משפטנים ונציגים מתושבי עמונה, בתיווכו של ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן. על פי המתווה החדש, יוגדל מספרן של המשפחות שיעברו לחלקה שמצפון למאחז מ-11 משפחות ל-24. כמו כן, התחייב ראש הממשלה להקים צוות משפטי שיפעל להמשיך ולקדם את המתווה, גם לאחר עזיבת יתר המשפחות מרצון.