ישיר: הדיון במליאה לזכר רחבעם זאבי
צילום: חדשות 2

במליאת הכנסת התקיים הערב (שלישי) דיון לזכרו של רחבעם זאבי ז"ל, שנרצח על ידי מחבלים לפני 15 שנים. הדיון התקיים לראשונה מאז פרסום תחקיר "עובדה", שחשף טענות קשות כלפי השר שנרצח, לפיהם הוא ביצע מעשי אונס רבים והיה בקשרים עם העולם התחתון. מספר חברי כנסת הודיעו כי יחרימו את הישיבה בשל הטענות. באולם המליאה נכחו 35 חברי כנסת בלבד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

"ההחלטה על קיום הישיבה היתה החלטה מורכבת בצל הפרסומים שהעיבו על דמותו, שאם היו מאומתים עימו, יתכן שהיו מטילים צל כבד על שמו", אמר יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בפתח הדיון. "אנו מצדיעים היום למי שהקדיש את רוב שנות חייו למען העם הזה ולהגנתו".

"הוא גילם באישיותו ובדרכו את כל מה שאויבינו ניסו ועודם מנסים לגדוע ולקרוא עליו מלחמת חורמה", המשיך אדלשטיין. "גנדי נהרג בגלל הטרור שמבקש להטיל אימתו על הציבור היהודי בישראל ובעולם".

רחבעם זאבי (גנדי) ז
צילום: פלאש 90, חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר במליאה כי "הדברים שהוטחו בגנדי לאחרונה הכאיבו לכולנו אבל בוודאי הכאיבו קודם כל לכם, בני המשפחה, קודם כל כי גנדי לא איתנו כדי להגן על שמו". נתניהו הוסיף כי "הזכות לשם טוב צריכה להיות שמורה לכל אחד, גם לחיים וגם למתים, ולכן אנחנו צריכים לנקוט במשנה זהירות לפני שאנחנו חורצים את דינו של אדם במעמד צד אחד".

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג טען אמנם כי "אי אפשר להתעלם מנושא ערכי ומהותי שנוגע ליחסים בין נשים לגברים, ולא ניתן לעבור לסדר היום ולהתעלם מהטענות. זוהי עננה שללא ספק מעיבה על דמותו". אך לצד זאת אמר הרצוג כי "המתים אינם יכולים לטהר את שמם".

"אני דוחה בשאט נפש, כמעט בבוז, את הביקורת הנשמעת בעת האחרונה על ידי אנשים שידעו שאין לו אפשרות לענות", תקף שר החקלאות אורי אריאל. "גנדי היה איש של כבוד לאחר, ולצערנו לא תמיד, בלשון המעטה, ענו לו באותו המטבע".

פורשת מהמרוץ. גלאון
במרצ יחרימו את הישיבה | צילום: יהונתן סינדל - פלאש 90

בין המחרימים את הדיון היו כל חברי הכנסת של סיעת מרצ. יו"ר המפלגה זהבה גלאון הסיברה את הצעד ואמרה כי "העדויות הקשות שנחשפו בתחקיר 'עובדה' מחייבות לדאוג לכך כי מורשתו של גנדי, לא רק שלא תונצח ולא תילמד במערכת החינוך, אלא תישכח ותיוותר במקומה הראוי – העבר הרחוק". גלאון הוסיפה על זאבי כי "מוסרו הטרוף ביחס ללחימה, הרג לא מוצדק והתעללות בגוויות, והעדויות הקשות והחמורות שהובאו על אלימות מינית, תקיפות מיניות ואונס שביצע, לא מאפשרים לתת יד להנצחת שיכור כוח כמותו".

גלאון הודיעה כי בכוונתה להגיש מחר הצעת חוק לביטול תקצוב מורשתו של זאבי. "מורשתו של גנדי גזענית ומסוכנת, הנצחתו מהווה פגיעה חוזרת ונשנית בקורבנותיו, והצגתו כגיבור לאומי מכתימה וחוטאת לאמת ההיסטורית", אמרה עוד. "יש להפסיק את האדרת שמו של הפסיכופת והאנס שהיה".

גליק: ניצחון גדול
"מתנגד לחרמות". גליק | צילום: פלאש 90, הדס פרוש, חדשות

גם חברת הכנסת שלי יחימוביץ' הודיעה כי לא תשתתף בישיבה במליאה. "אני סולדת מ'מורשת' הטרנספר. השנה נוספו הרבה סיבות חדשות להתמיד בכך", אמרה.

מנגד, טען חבר הכנסת יהודה גליק מהליכוד כי "כל מי שמחרים דיוני כנסת מכל כיוון מבזה בראש ובראשונה את הכנסת ואת השיח התרבותי. אני באופן עקרוני מתנגד להחרמות. משתדל להיות עקבי וכך נהגתי".

נתניהו נאם מוקדם יותר בטקס האזכרה הממלכתי לזאבי ז"ל בהר הרצל. "יש עננה ויש אדמה", אמר. "שמענו השנה דברים לא קלים שנקשרו בגנדי, ועצם העלאתם הכאיבה לכולנו. לפני הכל צריך לזכור שגנדי איננו פה כדי להשיב למאשימיו. אבל על האדמה מתבלטת מורשת של עשייה גדולה למען המדינה, והיא מחייבת להכיר לו תודה".