מאחז עמונה, ארכיון (צילום: חדשות 2)
"אשרו את החוק" | צילום: חדשות 2

למרות ניסיונותיו של ראש הממשלה נתניהו לקבל דחייה, יעלה היום (ראשון) חוק ההסדרה להצבעה בוועדת השרים לחקיקה. על רקע המאבק סביב פינוי עמונה, קידמה בשבועות האחרונים הקואליציה הקואליציה ניסוח חדש לחוק שאמור להסדיר את מעמדם של ישובי יהודה ושומרון. "אנחנו חייבים להעביר את חוק ההסדרה", אמר הבוקר שר החינוך נפתלי בנט בריאיון לגל"צ. במקביל, 150 מפגינים מתושבי עמונה ועופרה מחו מחוץ למשרד ראש הממשלה וקראו לשרים ולנתניהו לאשר את החוק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש הממשלה נתניהו אמר הבוקר בישיבת שרי הליכוד כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הבהיר באופן חד משמעי שקידום חוק ההסדרה יפגע קשות בסיכוי שבג"ץ ידחה את פינוי עמונה. נתניהו הוסיף שמתוך ראיית טובתם של תושבי עמונה תתקיים הערב פגישה עם ראשי המפלגות שתבחן באופן אחראי ומושכל את נושא החוק והשלכותיו, כולל המועד האחרון שבו ניתן עדיין להעביר את חוק ההסדרה. "אף אחד לא דואג להתיישבות יותר מאיתנו", טען נתניהו.

הפגנה נגד פינוי עמונה, פינוי, חוק ההשדרה (צילום: חדשות 2)
הפגנה מול משרד רה"מ | צילום: חדשות 2

במקביל, כ-150 מתושבי עמונה ועפרה הפגינו מול מול משרד ראש הממשלה כדי להפעיל לחץ על נתניהו והשרים לאשר את חוק ההסדרה. המפגינים נשאו שלטים וקראו: "עם הנצח לא מפחד מחוק ההסדרה", "שנית עמונה לא תיפול", "סוף להרס - עומרים את ההרס בעמונה ובעופרה", "עמונה היא המבחן", ו"ביבי אל תדחה - תתמודד".

השר בנט בא לתמוך במפגינים טרם כניסתו לישיבת הממשלה ואמר: "הבאנו חוק רך שביכולתו להסדיר את החיים של מאות אלפי ישראלים שהם אזרחים סוג ב', כמו החייל יהודה ישראלי הפצוע קשה ביותר מצוק איתן שהמדינה ידעה לשלוח אותו לקרב אבל לא ידעה לבנות לו חדר מיוחד. כמוהו יש עוד מאות אלפים שמשרתים בצבא, משלמים מסים והם אזרחים סוג ב'. אנחנו את החוק הזה מתכוונים להעביר".

"בהיעדר פתרון נעביר את החוק"

לפני כשבועיים ביקשה הקואליציה מנשיאות הכנסת לאשר הנחה של נוסח מחודש לחוק ההסדרה, ולאחר שהמהלך אושר יעלה הנוסח להצבעה היום. "במשך תקופה ארוכה נתתי הזדמנות לראש הממשלה להניע מהלכים אחרים, אבל נגמר הזמן. מאות אלפי תושבים ביו"ש שמשרתים במילואים ומשלמים מסים הם אזרחים סוג ב' בגלל חוסר החלטה שלנו, חוק ההסדרה מטפל בזה", אמר בנט בתכנית "מה בוער" עם רזי ברקאי.

השר בנט התייחס להתנגדותו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ולטענותיו כי בג"ץ לא יאשר את החוק, גם בניסוחו החדש. "היה מספיק זמן וכלים אחרים לנסות לפתור את הנושא", הבהיר בנט. "קיוויתי שזה ייפתר אבל בהיעדר פתרון אטלרנטיבי נעביר את חוק ההסדרה. כל שרי הליכוד, הבית היהודי וש"ס תומכים בחוק המאוד הגיוני הזה ואני מצפה שרה"מ ייתן למאות אלפי תושבים ביו"ש לחיות כמו בני אדם".

ימונה לשגריר באו"ם? בנט עם נתניהו (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
"מצפה שרה"מ יתמוך". בנט ונתניהו | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

למרות ההתעקשות, הדגיש בנט כי אין בכוונת מפלגתו לתת לראש הממשלה אולטימטום ולאיים בפרישה מהממשלה. "אני מצפה ומקווה שנתניהו יתמוך, אני מאמין שזה הפתרון הצודק והראוי כדי שלא ימשיכו להרוס בתים", הוסיף. "כשהצדק אתך ורוב מוחץ של שרי הממשלה מאמינים בדבר הזה - זה יעבור. אני לא מעלה על דעתי שרה"מ ירצה להיות חתום על הרס בתים ביהודה ושומרון ואני משוכנע שהוא יצטרף למהלך".

בהצעת החוק כפי שהונחה על שולחן הכנסת נכתב: "מטרת החוק היא לאפשר את הסדרתם של ישובים ביו"ש שנבנו או הורחבו ללא הליך תכנון מסודר על ידי אזרחים ישראלים בתום לב, או שהמדינה הייתה שותפה בהקמתם". עוד נכתב כי "הריסה של מבנים בישובים ישראלים אלה משמעותם פגיעה קשה במי שמתגורר בהם...הוראות המעבר מבקשות לאזן בין פגיעה זו לבין הפגיעה בקניינם של הבעלים הרשומים של קרקע מוסדרת".