סערת חוק המואזין נמשכת: ברשימה המשותפת קוראים למחאה נגד יוזמת החוק שנועד לאסור על בתי תפילה לקרוא למתפללים באמצעות מערכות כריזה ("חוק המואזין"). אמש (שני) התראיין בנושא חבר הכנסת אחמד טיבי לרשת "אלמיאדין" וקרא למרד של ממש: "אני אומר לפלסטינים שיעשו מרד נגד החוק הזה ומי שמאחורי החוק הזה - נתניהו. המטרה היא ירושלים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

"מכאן, מתחנת אל מיאדין, ומעל לכל במה, אני אומר ואני חוזר צריך שתהיה סרבנות ומרד נגד החוק הזה, שאף אחד לא יציית לחוק הזה. אני קורא לכל העם שלי שיסרבו לחוק הזה עד שהוא יגיע לקריאה שלישית בכנסת ויאשרו אותו".

טיבי סיפק השוואה מעניינת נוספת: "גם לנו בימי שישי ושבת מפריעה הצפירה, גם אנחנו בחגים לא יכול לנסוע ביום כיפור בגללכם, אבל אנחנו לא מדברים על זה ולא מתנגדים". בלשכתו של טיבי אמרו בתגובה: "ח"כ טיבי קרא לציבור הערבי לא לכבד את החוק ולסרב לו ולמרוד בו גם במחיר כניסה לכלא. הדברים התייחסו לחוק הספציפי בלבד".

ראש העיר ליאון נגד המואזין (צילום: הדס פרוש, פלאש 90, חדשות)
החוק עורר סערה | צילום: הדס פרוש, פלאש 90, חדשות

ועדת השרים לחקיקה אישרה השבוע את "חוק המואזין" שיזם ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי וזכה גם לתמיכת נתניהו. "ישראל מחויבת להגן על מי שסובל מעוצמת רעש יתר של כריזות. כך נהוג גם בערים רבות באירופה", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה שנערכה שלשום.

"אני תומך בחקיקה ובאכיפה דומה במדינת ישראל. סובלים מכך גם מוסלמים, גם יהודים וגם נוצרים. אני לא יכול לספור את הפעמים, כי הן פשוט כל כך רבות, שפנו אליי אזרחים מכל חלקי החברה הישראלית, בני כל הדתות, שקובלים על הרעש ועל הסבל שנגרם להם מרעש עודף שמגיע אליהם מכריזות בתי תפילה", אמר ראש הממשלה.

נתניהו הוסיף כי ישראל היא מדינה שמכבדת את חופש הדת של כל הדתות: "ישראל גם מחויבת להגן על מי שסובל מעוצמת רעש יתר של כריזות. כך נהוג גם בערים רבות באירופה. כך נהוג גם במקומות שונים בעולם המוסלמי, ששם הגבילו את עוצמת הכריזה מתוך התחשבות בכלל התושבים. אני תומך בחקיקה ובאכיפה דומה במדינת ישראל".

מתפללים במסגד (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

"חוק גזעני שמלבה שנאה והסתה"

הצעת החוק קובעת שיש לאסור שימוש במערכות כריזה על מנת לקרוא למתפללים או על מנת להעביר מסרים דתיים או לאומיים. "מאות אלפי אזרחים בישראל סובלים באופן שגרתי ויומיומי מרעש שנגרם מקריאות המואזין במסגדים", נכתב בהצעת החוק של ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי). "החוק המוצע מביא תפיסת עולם לפיה חופש הדת לא אמור להוות גורם בפגיעה באיכות החיים". אמנם הנוסח של הצעת החוק קורא לאיסור השימוש במערכות הכריזה, אך במערכת הפוליטית גוברת הסברה כי החוק ירוכך, כך שיגביל את עוצמת הכריזה ולא יאסור עליה לחלוטין.

"מדובר בעוד חוק בסדרה של חוקים גזעניים ופופוליסטים שכל מטרתם היא יצירת אווירה של שנאה והסתה כלפי הציבור הערבי", תקף יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה, לקראת ההצבעה בוועדת השרים. "הרי קיימים חוקים ותקנות על רעש שחלים גם על מסגדים לכן ברור שכל מטרת החוק היא סימון של המסגדים כגורם בעייתי. מדובר בפגיעה בוטה בחופש הדת של המוסלמים והמשך של גל הרדיפה שמוביל ראש הממשלה".

גם חברת מפלגתו, ח"כ חנין זועבי, זעמה על החוק. "הסובלים מקול המואזין הם דווקא אלה שבחרו להתיישב על יד המסגד וכמו שהם באו, הם מוזמנים ללכת משם, אם סבלם גדול כל כך. חוק המואזינים של ח"כ מוטי יוגב, שואף לשנות את המציאות ואת סדרי העולם, אך לא בסדר הנכון: לא כופים שינוי על נוף ועל טבע המולדת. עשייה כפויה לא מתרחשת מתוך הזדהות עם המקום, אלא דווקא מתוך שנאה לו. אם קול המואזין כל כך מפריע לאותם "אוהבי המולדת" ששונאים את כל מאפייניה, שיעברו להתגורר במקום אחר".