ועדת הרפורמות של הכנסת ערכה היום (שלישי) דיון נוסף ברפורמה בבנקאות, שדנה בהפרדת חברות האשראי מהבנקים. מלבד חברי הכנסת השונים, לדיון הופיעו גם 12 לוביסטים של חברות שונות - ועל אף שהחוק מחייב אותם לענוד שרוך לזיהוי, חברי הכנסת נאלצו להפסיק את הדיון לאחר שחלק מהלוביסטים לא הזדהו כנדרש.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"הועברו שמות של אנשים שנמצאים כאן, הם יודעים את זה אז אני רוצה שיכבדו", אמר ח"כ אלי כהן (כולנו), יו"ר ועדת הרפורמות. "אני לא רוצה לנקוב בשמות אבל אאלץ לעשות את זה בעוד חמש דקות".

הלוביסטים ללא התווים
הלוביסטים ללא התווים | צילום:

בין ארבעת הלוביסטים שלא הזדהו כנדרש היו יועץ התקשורת מוטי מורל ואילן לוין, לשעבר הממונה על השכר במשרד האוצר. שניהם מייצגים את ועד העובדים של חברת ישראכרט. "אילו, אמרו לך כבר פעמיים", פנה ח"כ כהן ישירות לאילן לוין. רק לאחר שננזפו ענדו על עצמם הארבעה את השרוך.

"חוסר הזדהות - עוול לציבור"

חוק הלוביסטים מחייב כל לוביסט שעובד בכנסת לציין את היותו לוביסט ולציין בבירור איזה לקוח הוא מייצג בפנותו לחבר כנסת, יועץ פרלמנטרי או עובד סיעה. הלוביסטים מחויבים לענוד לצווארם שרוך כתום ועליו לרשום בפרוטוקול הדיון את שמו, את הלקוח שהוא מייצג ואת יתר הלקוחות שהחברה שבה הוא עובד מייצגת.

אחרי השינוי
אחרי השינוי | צילום:

"החוק לצמצום הריכוזיות והגברת התחרותיות בשוק הבנקאות הינו אחת הרפורמות החשובות ביותר שמקודמות היום בכנסת", אמר לחדשות 2 Online ח"כ אלי כהן. "על מנת לנהל את הדיון כנדרש ולהבין את מקור ההערות שניתנות במסגרת הדיון הציבורי, זיהוי הגורמים הינו מתבקש ונדרש בהתאם להוראות הכנסת".

ח"כ מכולנו אלי כהן (צילום: דודי וקנין, חדשות)
"זיהוי הגורמים מתבקש ונדרש". ח"כ כהן | צילום: דודי וקנין, חדשות

"בישראל קיימת שכבה של לוביסטים-על שמקדמים אינטרסים תמורת תשלום ולא מזדהים", אומרת עו"ד לינור דויטש ממיזם לובי 99. "זהו עוול לכלל הציבור. אני רוצה לבריך את התנהלותו של יו"ד ועדת הרפורמות שפעל מידית וחייב ללא היסוס את הנוכחים לענוד שרוך מזהה".

מוטי מורל מסר בתגובה: "הוזמנתי על ידי יו"ר הוועדה. אחר כך היה קטע פרוצדורלי שצריך לשים שרוך. מילאתי טופס, שמתי סרט כתום והכל בסדר".

אילן לוין מסר בתגובה: "התבקשנו על ידי יו"ר הוועדה להגיע ולכן הגעתי. אני לא לוביסט ולא איש יחסי ציבור כי אם יועץ כלכלי. זו פעם ראשונה מזה שנים שאני מופיע בוועדה בכנסת והתפלאתי על ההגדרה של הגעתי כלוביסט. בהתייחסותי בוועדה ציינתי במפורש בתחילת דבריי מטעם מי הגעתי. לסיכום , מדובר בחוסר הכרות של נהלים הנובע מאי היותי לוביסט".