במשך שש דקות עמדה הערב (שני) העיתונאית ומגישת "עובדה" אילנה דיין והקריאה תגובה בת שלושה עמודים של ראש הממשלה בנימין נתניהו לתחקיר על המתרחש בלשכתו - נגד עצמה. שעות ספורות לאחר שידור התחקיר והקראת התגובה - המערכת הפוליטית סוערת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"תגובת ראש הממשלה לדיין מעידה לא פחות מהתחקיר מי עומד בראש ממשלת ישראל", צייצה ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני). "אסור לשתוק מול הסימון, ההסתה והרדיפה - אלא לפעול במשותף להחלפתו".

יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג בחר לצטט שורה מנאומו בעצרת לציון 21 שנה לרצח יצחק רבין ביום שבת האחרון. "ההסתה אותה הסתה. השנאה אותה שנאה. המנהיג אותו מנהיג". ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק צייץ אף הוא: "ירד מהפסים לגמרי. פסיכולוגים יאמרו: 'זה מתחיל באות פ'".

"לפני זמן קצר התרחש אחד הרגעים המכוננים בתולדות העיתונות החופשית בישראל", אמרה ח"כ שלי יחימוביץ'. "אחד הקשים בתולדות חופש העיתונות, ואחד רה"מ שאיבד את זה. יש כאן קרב על ערכי הבסיס שלנו. זה קרב על הזכות לחיות בדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון".

יו"ר מרצ זהבה גלאון טענה כי התגובה מעידה שנתניהו לא כשיר לתפקידו. "אם למישהו עוד היו ספקות שנתניהו לא כשיר לכהן כראש ממשלה, התגובה שלו לאילנה דיין הערב סגרה את הסיפור", צייצה גלאון. "אם נתניהו לא רוצה שיעשו עליו תחקירים עיתונאיים הוא בחר בתפקיד הלא נכון. התגובה שלו היא אבדן עשתונות פרנואידי שאסור לעבור עליו לסדר היום".

הרצוג (ארכיון) (צילום: mako, עופר חן)
"ההסתה אותה הסתה", הרצוג בעצרת רבין | צילום: mako, עופר חן

"אני מצדיע לאילנה דיין שהקריאה טקסט איום ומאיים של לשכת נתניהו בלי פחד", אמר ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני). "האיומים על התקשורת ועל עיתונאים לא ירתיעו. מי שמאיים חלש".

גם חברו למפלגה ח"כ אראל מרגלית התייחס לתגובת נתניהו לתחקיר. "תגובתו של נתניהו לאילנה דיין היא התרת דם לכל דבר, תחום שבו מתמחה נתניהו כבר 21 שנים", אמר. "דווקא בהחלטה אמיצה וחכמה אחת אמרה אילנה דיין את הכל מבלי לומר אף מילה והציבה לכולנו מראה מול הפרצוף", צייץ ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני).

יאיר לפיד, יו"ר מפלגת "יש עתיד" כתב בפייסבוק: "הבעיה האמיתית, העמוקה, בתגובת ראש הממשלה לאילנה דיין היא במה שזה מעולל למוסד הקרוי ראש ממשלה", והתייחס לכך שהתגובה לא הייתה מספיק מאופקת, או מתאימה למעמדו של ראש הממשלה.

פורשת מהמרוץ. גלאון (צילום: יהונתן סינדל - פלאש 90)
"לא כשיר", גלאון | צילום: יהונתן סינדל - פלאש 90

התגובה המלאה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לתחקיר "עובדה":

"מעניין אם אילנה דיין, שמתיימרת להיות אבירת חופש הביטוי, תביא את תגובתנו במלואה, ללא צנזורה: הגיע הזמן להסיר את המסכה מעל פניה של אילנה דיין, שהוכיחה פעם נוספת שאין לה אפילו טיפת יושרה מקצועית. אילנה דיין היא בין המובילים של העליהום המתוזמר נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנועד להפיל את ממשלת הימין ולהביא להקמתה של ממשלת שמאל.

"דיין לא מסתירה את כוונותיה. רק לפני שבועיים הכריזה מלחמה נגד ראש הממשלה בכינוס בנושא התאגיד, כשאמרה: 'אנחנו חייבים לנהל את המאבק הזה כמו שלא ניהלנו אף מאבק אף פעם'. אמרה וכעת עושה. התכנית שלה הערב אינה אלא תשדיר תעמולה פוליטי נגד ראש הממשלה ורעייתו שכולו מיחזור של רכילות מסולפת ושקרים מרושעים.

"איבתה של דיין לראש הממשלה ידועה, כמו גם דעתה על בוחריו. כשראיינה את נשיא ארה"ב ברק אובמה, היא אמרה: 'רוב הציבור בישראל בחר בנתניהו לתפקיד - זה חלק מהבעיה!'. כלומר, לאילנה דיין יש בעיה לא רק עם ראש הממשלה נתניהו אלא גם עם העם...

מחשש לריבלין: הבחירות לא יוקדמו? (צילום: עמוס בן גרשום לע"מ, חדשות)
"הכריזה מלחמה על ראש הממשלה" | צילום: עמוס בן גרשום לע"מ, חדשות

"איצטלת ה'עיתונאית' של דיין היא בעיקר מסווה לתעמולה פוליטית. בריאיון לארי שביט ב"הארץ" ב-2010 אמרה דיין על אהוד אולמרט, בזמן שנחשד בשחיתות חמורה: "יכול להיות שהפסדנו ראש ממשלה מצוין ... זאת אפשרות סבירה למחול על שחיתויות ... שאלת האתרוג היא בעיניי שאלה מורכבת.

"זה לא כזה מורכב: אצל דיין ראש ממשלה מימין מקבל הכפשה מתמשכת - כפי שאנו שוב רואים בשידור התעמולה הנוכחי, וראש ממשלה משמאל מקבל איתרוג מלא. ב-2012 שוב התגייסה דיין לעזרת אולמרט. בזמן שהתנהלו נגדו משפטים על שחיתות, העניקה לו דיין ריאיון מחבק. בתנועת "אומ"ץ - אזרחים למען מנהל תקין" נדהמו וכינו את התכנית 'משדר שירות לטובת אהוד אולמרט'.

"אילנה דיין היא אשת שמאל קיצוני. להתיישבות היהודית ביהודה ושומרון מתייחסת דיין כאל 'גזל קרקעות'. בעיתון 'הארץ' הקיצוני היא מוצאת 'מקור גדול של נחמה' ושל 'שפיות'.

"גם כאן דיין לא רק אומרת אלא גם עושה. היא השתתפה באירועים לגיוס כספים לטובת "הקרן החדשה", ובשנת 2008 אף קיבלה מהקרן האנטי-ציונית "אות הוקרה" מיוחד. את כספי הפרס תרמה דיין לעמותת השמאל הקיצוני "איתך - משפטניות למען צדק חברתי", ארגון שהוציא דיבה על חיילי צה"ל בפני ועדת גולדסטון.

"רדיפת חיילים איננה דבר זר לאילנה דיין. בשנת 2004 העלילה דיין על קצין קרבי, סרן ר', שהוציא להורג ילדה פלסטינית. סרן ר' זוכה מכל אשמה בבית-הדין הצבאי. בית-המשפט המחוזי קבע שהדיווח של דיין 'עיוות את האמת', ובית-המשפט העליון אישר שבכתבה יש 'לשון הרע'.

אילנה דיין (צילום: חדשות 2)
"אילנה דיין היא אשת שמאל קיצוני" | צילום: חדשות 2

"לאחרונה קיימה דיין ראיון מתחנף עם אבו מאזן. במקום לאתגר אותו עם אמירתו המסיתה והמזעזעת: 'אני מברך על כל טיפת דם שנשפכת בירושלים', היא בחרה להתרפס בפניו בנושא אלאור אזריה. בזמן שמשפטו של החייל מתנהל ועומדת לו חזקת החפות, אמרה דיין לאבו מאזן: "אני התביישתי כשראיתי את הסרטון הזה והזדעזעתי והוטרדתי ... התביישתי עוד יותר כשקראתי את הסקרים, וראיתי שכל כך הרבה ישראלים תומכים בחייל הזה'. שוב אנו רואים שלאילנה דיין יש בעיה עם העם.

"אחרי ששידרה דיין בפעם היחידה (!) תכנית על נזקי ארגוני השמאל הקיצוני, שהתבססה על תחקיר של ארגון 'עד כאן', היא מיהרה להתנצל ולהגן על השמאל הקיצוני: 'האנשים האלה עושים עבודת קודש ... היה צריך לתת יותר דגש למה שארגוני זכויות אדם עושים למען בעיקר הפלסטינים בדרום הר חברון, שזה מה שעזרא נאווי הקדיש לו את חייו'.

"עזרא נאווי, אותו מהללת דיין, הוא מי שהתפאר בכך שהסגיר פלסטינים לידי הרשות הפלסטינית - למעצר ובמקרים מסויימים אף למוות - כשכל 'חטאם' היה שמכרו קרקעות לידי יהודים. אגב, את החלק השני של תחקיר 'עד כאן' על ארגוני השמאל הקיצוני דיין כבר לא שידרה.

"הציבור הרחב איבד כבר מזמן כל אמון בגופי תקשורת מרכזיים שהתירו כל רסן בתעמולה שלהם נגד ראש הממשלה וממשלת הליכוד. התכנית של דיין הערב מוכיחה שהציבור צודק. לא פלא שרבים וטובים סירבו להתראיין לה. הם יודעים שהמשחק מכור, ושבמקרה הטוב ישתמשו בהם כעלי תאנה בתכנית שכל מטרתה הכפשה ורצח אופי.

"ניסיון לפגוע ברה"מ דרך משפחתו", נתניהו (צילום: לע"מ)
"ניסיון לפגוע ברה"מ דרך משפחתו", נתניהו | צילום: לע"מ

"הערב בחרה דיין להשמיץ שוב גם את שרה נתניהו, שבאופן חסר-תקדים ממשיכה גם כרעיית ראש ממשלה בעבודתה הרגילה כפסיכולוגית ילדים בשירות הציבורי, ובנוסף פועלת ללא לאות למען ניצולי שואה, חיילים בודדים, נשים מוכות, ילדים חולי סרטן, משפחות שכולות ונפגעי פעולות טרור. מובן שכל זה לא יזכה לתכנית מיוחדת של דיין, שיורדת לשפל המדרגה בניסיון לפגוע בראש הממשלה באמצעות השתלחות בבני משפחתו.

"תכניתה של דיין הערב מדגימה היטב מדוע שוק התקשורת חייב לעבור רפורמה. ראש הממשלה נחוש לפתוח גם שוק זה לתחרות שתוסיף לגיוון וריבוי דעות, לצד שידור ציבורי ממלכתי ויעיל. כך הוא יעשה - גם אם אילנה דיין תמשיך את תשדירי התעמולה שלה נגדו פעמיים בשבוע".