צפו בסיפורים המעניינים של 2.12 לאורך השנים (צילום: פלאש 90, חדשות)
"מגדלור של מוסר ואחריות". שריד | צילום: פלאש 90, חדשות

השמאל הישראלי מתקשה לעכל את הידיעה על מותו של השר לשעבר יוסי שריד. "אבלה וכואבת את לכתו של יוסי שריד, שר, חבר כנסת ומנהיג דגול", ספדה לו הערב (שישי) יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון. "יוסי שריד היה חברי משנת 1984, כשעזב את מפלגת העבודה והפכנו שותפים לדרך. מאז הוא ליווה מקרוב אין ספור רגעים משמעותיים בחיי ובדרכי הפוליטית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זוהי אבידה כבירה למדינה כולה, ומעבר לזה, אבידה אישית שמילים לא יוכלו לתאר", היא הוסיפה. "יוסי היה מורה דרך, מגדלור של מוסר ואחריות, גדול אוהבי ישראל ומופת של מנהיגות. פנומן של מילים, חד וחריף, שהשמיע קול צלול, ברור, חסר פחד ועקבי".

"כשיוסי עלה לדבר, החדר היה משתתק, וכשהיה מוציא לפועל את תכניותיו, דבר לא עמד בדרכו להישג", סיפרה גלאון. "יוסי אהב את ישראל ואהב את הישראלים, ואת האהבה שלו הוא תרגם לעבודתו כשר חינוך חברתי, שחילק את התקציבים באופן הוגן והיטיב עם הפריפריה, השקיע במגזר הערבי ובלימודי האזרחות והדמוקרטיה".

"שריד ייצג באישיותו ובעשייתו את דמותה הטובה ביותר של מדינת ישראל", היא סיכמה. "מחנכת, חילונית, דמוקרטית, שוחרת שלום, שוויון ואהבה. שריד הפך את ישראל במו ידיו למדינה טובה יותר בכל תפקיד שמילא, ואנחנו מתחייבים להמשיך לפעול למען אותם ערכים ביתר שאת".

צפו בקליפ "תנו לילד" (צילום: עודד קרני)
"דמותה הטובה ביותר של ישראל". שריד | צילום: עודד קרני

"לשון חדה כתער וקול טהור ונאמן"

גם שותפה למפלגה ויו"ר הסיעה, ח"כ אילן גילאון, ספד הערב לשריד. "יוסי הנהיג את מרצ בימים בהם הייתה שותפה בממשלות השמאל כשר חינוך, וייזכר לעד כמי שהטביע חותם בל יימחה על החינוך בישראל", אמר. "לאחר שליחותו הפוליטית היה לעיתונאי ואיש ספר בעל לשון חדה כתער וקול טהור ונאמן לערכי ההומניזם, זכויות האדם והשלום. דמותו תהא חקוקה בלבנו לעד".

"השמאל הישראלי מרכין היום את ראשו על לכתו של אחד האנשים הערכיים ביותר שהנהיג אותו", אמר ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ). "שריד היה עבורי לא פחות מאב פוליטי ומצפן אידיאולוגי. יוסי הוא אחד מהאנשים שבזכותם אני ממשיך להאמין בסיכוי לעשות את מדינת ישראל מקום טוב יותר וצודק יותר".

"הטביע חותם בל יימחה". שריד (צילום: פלאש 90)
"הטביע חותם בל יימחה". שריד | צילום: פלאש 90

"הותיר חותם עמוק על מערכת החינוך"

מנהיגי המחנה הציוני הצטרפו גם הם לשורת המספידים. "יוסי שריד היה מנהיג חשוב של מחנה השלום הישראלי", אמר הערב יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג. "מנהיג שקולו החד והצלול עמד תמיד, בעיקשות וחריפות, על אמת אמיצה, לא מתפשרת, שהאמין בה בכל ליבו".

"אותו קול רם וייחודי הוא שהביא את מרצ להישגים בלתי נשכחים, והפך אותו לשר חינוך שהותיר חותם עמוק על מערכת החינוך והמדינה כולה. אמונותיו, כתביו ופועלו יישארו כמורשת מפוארת שתלווה את כולנו עוד שנים רבות. אני משתתף בצערם העמוק של דורית והמשפחה כולה".

שותפתו להנהגת המפלגה, ח"כ ציפי לבני, הוסיפה: "מותו של שריד הוא מותו של לוחם על לבה של המדינה. אפשר היה לא להסכים איתו, אי אפשר היה לא להקשיב לדבריו החדים כתער. גם כשנשמע הכי ציני, דבריו הגיעו מהמקום הכי פחות ציני והכי כואב שיש".

יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ מרב מיכאלי, אמרה כי שריד היווה "קול צלול ואמיץ למען ישראל והאזרחיות והאזרחים שלה. חילוניות יהודית שמאמינה בשלום. הוא היה מודל להרבה מאיתנו והוא אבידה גדולה לכולנו".