כץ הסכים למנוי איש שלומו של נתניהו (צילום: רויטרס)
הכי עסוק בשולחן הממשלה. נתניהו | צילום: רויטרס

עומד בראשות הממשלה - ואחראי על עוד 4 משרדים שונים: לאחר התפטרות השר דרעי ממשרד הכלכלה היום (ראשון), נוצר מצב לפיו רה"מ נתניהו צפוי לכהן החל מיום שלישי הקרוב בעוד ארבעה משרדי ממשלה - כאשר שלושה מהם נחשבים לבכירים ומשמעותיים. זהו מצב חסר תקדים שכבר מוביל לעתירות לבג"ץ על ידי סיעות האופוזיציה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מאז הוקמה הממשלה חלפה חצי שנה, שבמהלכה נתניהו מכהן כראש הממשלה, שר החוץ, שר התקשורת, השר לשיתוף פעולה אזורי - ועם כניסת התפטרותו של דרעי לתוקף ממשרד הכלכלה ביום ג' הקרוב, יכהן גם כשר הכלכלה. עד לפני כחודש, כיהן נתניהו גם כשר הבריאות - זאת עד למינויו של ח"כ יעקב ליצמן לשר במקום סגן שר.

ייפגשו מחר בערב. דרעי ונתניהו (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
דרעי התפטר, נתניהו יחליפו | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90זוהי אמנם לא הפעם הראשונה בה ראש ממשלה בישראל מכהן בתפקידים נוספים מלבד תפקידו כעומד בראשות הממשלה, אולם מדובר בתקדים לפיו ראש הממשלה מחזיק במספר תיקים שנחשבים בכירים וחשובים לתקופה ארוכה - זאת מבלי שבכוונתו לחלקם לחברים אחרים, לפחות בעתיד הנראה לעין.

"לא זכור לי מצב כזה שבו ראש ממשלה מחזיק לאורך זמן במספר כזה של תיקים מתחילת הכהונה", אומר ד"ר עופר קניג, עמית מחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה. "מצב כזה הוא חסר תקדים - הן מבחינת מספר התיקים, הן מבחינת משך ההחזקה בהם וחשיבותם והן מבחינת העיתוי, שהרי לא מדובר בממשלת מעבר - ואז אין ברירה לראש הממשלה או לממלאי מקום מטעמו להחזיק בהם עד לקיום בחירות", הוא מוסיף.

גם רבין, בגין ושמיר החזיקו בתיקים רבים - אך לא לאורך זמן

ההיסטוריה מלמדת כי מספר ראשי ממשלה החזיקו במספר גדול של תיקים מתחילת הכהונה - אולם למספר חודשים מועט בלבד, עד שהתיקים נמסרו לחברי כנסת או אישים שלא כיהנו כחברי כנסת ומילאו את התפקידים הללו.

יצחק שמיר. יחסים מתוחים (צילום: הרמן חנניה, לע"מ, חדשות)
מספר תפקידים לזמן ממושך. שמיר ז"ל | צילום: הרמן חנניה, לע"מ, חדשותהמקרה הכי דומה לזה של נתניהו בכהונתו הרביעית הוא זה של רה"מ המנוח יצחק שמיר: מלבד תפקידו כראש ממשלה, הוא החזיק בתיקי העבודה והרווחה, איכות הסביבה וענייני ירושלים במשך כשנתיים - בין 1990 ל-1992 - אלא שלא מדובר היה בתיקים מהותיים כתיקי החוץ, התקשורת או הכלכלה בהם מחזיק בנוסף נתניהו כיום.

בכהונתו השנייה של יצחק רבין ז"ל כראש ממשלה, בין 1992 ל-1995, הוא כיהן גם כשר הביטחון לאורך הקדנציה ושימש גם כשר הדתות במשך כשנתיים וחצי. בנוסף מילא את תפקיד שר הפנים לתקופה של שנה וחצי לאחר פרישת ש"ס מהקואליציה - תפקיד בכיר שני בנוסף להיותו שר הביטחון. רבין החזיק גם בתיקי הבריאות, העבודה והרווחה וענייני ירושלים - אולם לתקופה של 4 חודשים בלבד, עד שנמסרו.

"יהירות ותחושת ביטחון עצמי מופרז". האזינו (צילום: רויטרס)
רה"מ, שר הביטחון - והפנים. רבין ז"ל | צילום: רויטרסראש הממשלה המנוח מנחם בגין ז"ל אף החזיק בתחילת כהונתו בכ-5 תיקים - אך בדומה לרבין, גם הוא מסר את האחריות עליהם כעבור 4 חודשים. בגין החזיק בתיק הביטחון בנוסף לתפקידו כראש הממשלה במשך כשנה.

רה"מ לשעבר אהוד ברק כיהן בממשלתו גם כשר הביטחון - והחזיק ב-3 התיקים של מרצ מאז פרשה מהממשלה - החינוך, החקלאות והתעשייה והמסחר במשך כחצי שנה. עם זאת, במשך חודשיים מאותה תקופה היה מדובר בממשלת מעבר - עד לבחירות שהוקדמו.

באופוזיציה מתכוונים לפנות לבג"ץ

"ראש ממשלה לא יכול לטפל בכל כך הרבה משרדים - ועוד חשובים. יש בזה טעם לפגם, חוסר תקינות והזנחה - זאת למרות שהדבר חוקי ואין למעשה הגבלה על מספר התיקים בהם ראש הממשלה יכול להחזיק", מוסיף ד"ר קניג.

בינתיים, מתכוונים ח"כים באופוזיציה להגיש עתירה לבג"ץ נגד החזקתו של נתניהו במספר התיקים הרב. עתירה דומה נגד החזקתו במשרד הבריאות הובילה לכך שסגן השר ליצמן מונה לשר.

בית המשפט ידון בשבוע הבא בעתירה בעניין שהגישה סיעת יש עתיד- ושככל הנראה תכלול גם את סוגיית תיק הכלכלה שנתניהו מקבל כעת לידיו. ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) מתכוון לעתור לבג"ץ נגד מהלך הכשרת מתווה הגז על ידי התפטרות דרעי ומינוי נתניהו במקומו.

ביש עתיד פנו בעקבות התפטרות דרעי ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, וקראו לו להקפיא את מינוי נתניהו לשר הכלכלה עד שתתקבל החלטה בבג"ץ באשר לשאלה האם רשאי ראש ממשלה להחזיק בתיקי שר נוספים.