לקראת תיקון חוק הגיוס, שצפוי לעבור בקרוב לפי דרישת חברי הכנסת החרדים, הוקם פעם נוספת מאהל מחאה מול משרד הביטחון בקרייה. הבוקר (רביעי) הגיעו פעילי ארגונים ופוליטיקאים מהאופוזיציה כדי למחות על התיקון בחוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אורנה כוכבי, פעילה בפורום לשיוויון בנטל וממארגנות המאהל, סיפרה לחדשות 2 Online על המאבק הממושך לגיוס שוויוני: "אני אם לשלושה, שניים סיימו צבא ואחד עדיין בקבע. התחלנו את המאבק לפני יותר מ-10 שנים, התחלתי כאמא ולצערי אמשיך גם כסבתא. אני חוששת שבקצב הזה חוסר השוויון יהיה לאורך שנים רבות. אני לא מאמינה שח"כים שהובילו איתנו את המאבק בפעם הקודמת מכרו אותנו בשביל לשמור על הכיסא".

גלעד ארדיטי, יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות, משתתף גם הוא בהובלת המחאה. "האכזבה הגדולה ביותר היא שכבר עבר החוק בכנסת הקודמת", אמר. "האינטרס הציבורי נרמס בשל חוסר היציבות של השלטון. כסטודנטים שמהווים 30% ממשרתי המילואים, אני אומר שלא נספוג את זה יותר. חוסר השוויון הזה ייפסק בדור הזה".

לפיד במאהל המחאה, הבוקר (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
לפיד במאהל המחאה, הבוקר | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

מצעד הח"כים

גם באופוזיציה ניצלו את המומנטום כדי לנגח את הממשלה ואת צעדיה לרכך את ההסכמות שהתקבלו בממשלה הקודמת, בה כמובן חברים אלו שסייעו בניסוח החוק והעברתו החוק. ח"כ עודד פורר מ"ישראל ביתנו" שהגיע לחתום על העצומה אמר לחדשות 2 Online: "צריך להבין ששירות לכולם, זה שירות לכולם. אתה לא יכול לבוא ולשנות את החוק בגלל הצרכים הנקודתיים, צריך לזכור שמעבר לפוליטיקה יש גם עשייה ציבורית. הממשלה שינתה את מה שהוחלט זה לא מכבר, זה מראה פעם נוספת שהיא בלי דרך ובלי כיוון".

גם השרה לשעבר סופה לנדבר ממפלגתו הצטרפה לדברים: "בתקופה קשה שכוחות הביטחון כורעים תחת נטל של פיגועים, על כולם לתת כתף. חוק אחד לכולם. לא ייתכן שחלק יתרום את חלקו וחלק ישתמט".

"חוק אחד לכולם" (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
"חוק אחד לכולם" | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

ח"כ מרב מיכאלי, יו"ר סיעת המחנה הציוני, אמרה שלתפיסתה גם נוסחו הקודם של החוק אינו מספק: "הוא עבר פעם קודמת באופן כוחני ולא דמוקרטי, וכעת הוא מתוקן באופן לא נכון ולא דמוקרטי ובשום שלב מר נתניהו לא מחפש למצוא דרך שהיא לטובת החברה הישראלית".

אורנה כוכבי במאהל (צילום: עזרי עמרם)
אורנה כוכבי במאהל | צילום: עזרי עמרם

יו"ר מפלגת יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד שחרט את הנושא על דגלו, הגיע בליווי של עשרות פעילים וח"כים נוספים מסיעתו. "זה פשוט נורא", קבע. "יש פה ניסיון לפרום ולפצל ולשסע את מדינת ישראל ואת עם ישראל. "בניגוד לשקר של הסנקציות הפליליות מה שהם מבטלים עכשיו זה את העיקרון הפשוט של שוויון שאומר שאם הבן שלי לא יילך להתגייס יבואו ויעצרו אותו, אבל אם יש מפלגה שיכולה לסחוט את הממשלה, את הילדים שלהם, לא יבואו ולא יעצרו אלא הם יוכלו להמשיך בענייניהם".

לפניות לכתב: azria@ch2news.co.il