ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם אמש (שלישי) באנגלית בקונגרס הציוני בירושלים ובמהלך דבריו טען כי הצורר הנאצי אדולף היטלר לא חשב על השמדת העם היהודי, אלא עשה זאת בעקבות עצתו של המופתי של ירושלים, חאג' אמין אל חוסייני. האמירה הזו עוררה גל של תגובות זועמות במערכת הפוליטית וסערה ברשתות החברתיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"היטלר לא רצה להשמיד את היהודים בזמנו", טען נתניהו בנאומו. "הוא רצה לגרש אותם, וחאג' אמין אל חוסייני הלך אליו ואמר: 'אם תגרש אותם כולם יבואו לכאן'. 'אז מה אעשה איתם?', שאל היטלר, וחוסייני ענה: 'שרוף אותם'".

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג הגיב הבוקר לדברים וכתב בדף הפייסבוק שלו: "זהו סילוף היסטורי מסוכן ואני תובע מנתניהו לתקן אותו לאלתר כיוון שהוא מגמד את השואה, את הנאציזם ואת חלקו של אותו צורר נורא אדולף היטלר באסון הנורא של עמנו בשואה. זה נופל כפרי בשל היישר לידיהם של מכחישי השואה ומכניס אותם לסכסוך עם הפלסטינים".

היוזמה: בעקבות ביקור הרצוג (צילום: חדשות 2)
"סילוף היסטורי מסוכן". הרצוג | צילום: חדשות 2

"איש לא ילמד אותי איזה שונא ישראל היה המופתי", הבהיר הרצוג. "הוא נתן הוראה לרצוח את סבי הרב הרצוג ותמך בהיטלר באופן פעיל, אבל היטלר היה רק אחד. הוא זה שכתב את ספרו המבחיל 'מיין קאמפף'. בינואר 1939, כמעט שלוש שנים, לפני פגישת היטלר-חוסייני נאם היטלר ברייכסטאג ופרס את הפתרון הסופי".

"מחנה ההשמדה הראשון חלמנו הוקם בסמוך לזמן הפגישה, והאקציות היו בשיאן כבר חודשים", טען הרצוג. "היטלר לא היה צריך את חוסייני כדי להורות לרצוח יהודים רק בשל יהדותם. יש גבול עד כמה אפשר לסלף את ההיסטוריה".

חבר מפלגתו, ח"כ איציק שמולי, אף הגדיל לעשות וביקש לכנס באופן דחוף את השדולה למען ניצולי השואה בעקבות הדברים. שמולי קרא לקיים דיון דחוף במליאת הכנסת בנוגע למה שהגדיר "דבריו החמורים של ראש הממשלה".

פורשת מהמרוץ. גלאון (צילום: יהונתן סינדל - פלאש 90)
"נתניהו מבזה אותנו כעם". גלאון | צילום: יהונתן סינדל - פלאש 90

גלאון: "לאיזה תהומות של שפלות יורד האיש הזה"

"זה לא נאום של יורג היידר", כתבה הבוקר יו"ר מרצ,= ח"כ זהבה גלאון. "זה לא קטע מהדוקטורט של אבו מאזן. זה ציטוט אמיתי לחלוטין של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו אתמול מעל בימת הקונגרס הציוני. לראות ולא להאמין".

"אולי כדאי להוציא מהקבר את 33,771 היהודים שנרצחו בבאבי יאר בספטמבר 1941, חודשיים לפני שהמופתי והיטלר בכלל נפגשו, ולעדכן אותם שהנאצים בכלל לא התכוונו להשמיד אותם", הוסיפה גלאון.

"אולי שנתניהו יספר את זה לקרובי משפחתי מליטא שנרצחו על ידי הנאצים יחד עם עוד כמעט 200 אלף בני הקהילה היהודית שם, גם כן לפני שהמופתי והיטלר נפגשו", היא קראה. "לאיזה תהומות של שפלות יורד האיש הזה. כמה הוא מבזה אותנו כעם ואיך הוא גורר בבוץ את זכר הזוועות שעשו הנאצים ועוזריהם לעם היהודי. אני מתביישת בשבילך אדוני ראש הממשלה".

"את הניתוחים הפסיכולוגיים אשאיר לאחרים. דבר אחד אני כן יודעת: מי שלא מסוגל לפעול כדי לשנות את העתיד, כל מה שנשאר לו זה לשכתב את העבר".

טיבי: החיים של ערבים שווים פחות (צילום: פלאש 90, חדשות)
"דברי הבל ושקר היסטורי מביך". טיבי | צילום: פלאש 90, חדשות

עודה: "נתניהו מסוכן לשני העמים"

גם יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, הגיב לדברי ראש הממשלה בקונגרס הציוני. "נתניהו משכתב את ההיסטוריה כדי להסית נגד העם הפלסטיני", הוא אמר. "קורבנות המפלצת הנאצית, ובהם מיליוני יהודים, הופכים לחומר תעמולה זול בשירות סרבנות השלום".

"נתניהו מוכיח מדי יום ביומו כמה הוא מסוכן לשני העמים, וכמה רחוק הוא מסוגל ללכת כדי לבצר את שלטונו ולהצדיק את מדיניותו הרת האסונות", הוסיף עודה.

חברו של עודה למפלגה, ח"כ אחמד טיבי, תקף גם הוא: "אלה דברי הבל ושקר היסטורי מביך הנותן הכשר להיטלר ומשנתו הגזענית שהיא היא הביאה להשמדת יהודים. שנאת נתניהו לפלסטינים ורצונו העז להרעיל את מחשבות הישראלים נגדם מעבירות אותו על דעתו".

גם מחוץ למערכת הפוליטית התקבלו דבריו של נתניהו בהתנגדות. "נתניהו פוגע ברגשות הניצולים שחוו על בשרם את כל הגזרות, ההשפלות והעינויים מבית ספרו של היטלר", אמרה קולט אביטל, יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה. "הוא פוגע בגלל שהוא ממעיט בתפקידו של הצורר הנאצי והוא מסית בגלל שהוא מפנה עכשיו את כל השנאה כלפי הציבור הערבי ומנהיגיו, כשהוא רומז שהם אלה שתמיד רצו וממשיכים לרצות להשמיד את העם היהודי".