חילוקי דעות במשרד הביטחון: סגן שר הביטחון, אלי בן דהן, עלה לבימת הכנסת היום (רביעי) ונשאל אודות הדחתו של הצוער מקורס הקצינים שהתבטא נגד יצחק רבין בתום טקס הזיכרון לראש הממשלה המנוח. בן דהן, שהקריא את תשובתו של שר הביטחון, נשאל אחר כך לדעתו האישית - ולהפתעת חברי הכנסת סתר לחלוטין את השר הממונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפני כשבועיים הודח צוער מקורס הקצינים בבה"ד 1 לאחר שהתבטא נגד ראש הממשלה המנוח יצחק רבין. "איזה טעות זה לדבר על אלטלנה ביום רצח רבין, כי אם היה רגע בו רבין היה אמור לאבד את חייו, הוא היום בו החזיק תותח וירה על יהודים", אמר אז הצוער בפני חבריו.

בעקבות הדברים החליט מפקד בית הספר לקצינים לערוך לצוער שימוע בסופו הודח מהקורס היוקרתי. סגן שר הביטחון, אלי בן דהן, מילא את מקומו של השר הממונה עליו ונשאל אודות הדחת הצוער במליאת הכנסת. בן דהן הקריא את תשובתו של שר הביטחון יעלון שעומדת מאחורי החלטת מפקד בה"ד 1.

אלי בן דהן
סגן השר בן דהן: "לא היה צריך להדיח את הצ | צילום:

"לא היה צריך להדיח"

"אין מניעה מחיילים להביע את דעתם בפני חבריהם, אך דבריו של הצוער בתום טקס הזכרון לראש הממשלה המנוח אינה עולים בקנה אחד עם המצופה מקצין וממפקד בצה"ל ומעידים על חוסר התאמתו לתפקידי פיקוד ולחימה", לשון ההודעה של שר הביטחון.

לאחר הקראת תגובתו של יעלון, ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) טען כי הוא סבור שסגן השר בן דהן אינו תומך בעמדת השר הממונה. "לא צריך להיות מומחה גדול לשפת גוף כדי להבין שזו לא עמדתך" אמר סמוטריץ'. בעקבות דברים אלו שאל ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) את סגן שר הביטחון לדעתו האישית על הנושא.

"מה קרה למדינה יהודית ודמוקרטית?!" (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות)
ח"כ סמוטריץ': "לא קשה להבין שזו לא עמדתך | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות

בן דהן השיב לחברי הכנסת שטרן וסמוטריץ' והביע את עמדתו, עמדה ההפוכה לחלוטין מזו של השר הממונה יעלון ומתנגדת להחלטתו של מפקד בית הספר לקצינים. "אני חושב שדבריו של הצוער נאמרו בחדרו מול חברים ולא בפומבי. יתרה מכך, הגיע הזמן לעשות הבדלה בין מי שלא תמך בדרכו של רבין לבין מי שתומך ברצח", הסביר סגן השר.

בן דהן המשיך בדבריו, ובצל מחאות חברי הכנסת מהאופוזיציה הביע את עמדתו לפיה הצוער לא תמך ברצח ולא הסית לרצח ולכן לא היה מקום למצות איתו את הדין בחומרה כה גדולה. "להבנתי לא היה צריך להדיחו מקורס הקצינים, בטח ובטח שלא מתפקידי לחימה", אמר.