בנייה בהתחלויות, ארכיון
חוק חדש יקל על הבנייה בשטחים? | צילום: חדשות 2

הצעת חוק חדשה של חבר הכנסת יואב קיש (ליכוד) תבקש לפתור את בעיית הבנייה בשטחים על ידי החלת חוק התכנון והבנייה, שתקף בתוך שטחי הקו הירוק, גם על שטחי יהודה ושומרון. ההערכה היא כי הצעת החוק צפויה לעורר זעם וביקורת בינלאומיים שכן היא תיחשב כסיפוח לכל דבר ועניין. העיתוי שלה אף רגיש במיוחד - לקראת פגישת נתניהו עם קנצלרית גרמניה מרקל ומזכיר המדינה האמריקני קרי בברלין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

היום (רביעי) תושק השדולה לארץ ישראל השלמה בראשות חברי הכנסת קיש ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) ובמסגרתה תוגש הצעת החוק של קיש. ההצעה צפויה לזכות לתמיכת סיעות הימין וייתכן שגם סיעות נוספות.

יוזם החוק, ח"כ יואב קיש | צילום: חדשות

כיום חלים חוקי התכנון והבנייה בגבולות הקו הירוק ומעבר לו חלים צווי אלוף כחוקים לכל דבר ועניין. בשל כך נתקלים המתנחלים בקשיים רבים בכל הנוגע להכשרת קרקעות, בניית דירות ועוד. על פי הצעת החוק, האלוף יחויב לחוקק את חוקי התכנון והבנייה תוך 45 יום כדי להחילם על השטחים.

החוק יאפשר בניית דירות נוספות במסגרת תמ"א 38 ומשמעותו בין היתר היא שהמתנחלים ייהנו מהסרת חסמים בבניית פרגולות, מרפסות ועוד. במקרים מסוימים יאפשר החוק גם הפקעת קרקעות פרטיות לטובת מבני ציבור - כפי שקורה היום בתוך שטחי הקו הירוק. עם זאת, החוק לא יאפשר להפקיע קרקע פלסטינית פרטית לטובת בתים פרטיים מכיוון שהדבר אינו חוקי על פי החוק הישראלי.

50 חברי כנסת ושרים חברים בשדולה - מדובר במספר הגבוה ביותר אי פעם. רוב חברי סיעת כולנו הצטרפו לשדולה, גם ח"כ עליזה לביא מיש עתיד חברה בה, כל סיעת ישראל ביתנו בשדולה וכמעט כל סיעת הליכוד. השרים שיבואו לתת את ברכתם לשדולה עם השקתה הם איילת שקד ואורי אריאל מהבית היהודי, גילה גמליאל, יריב לוין, מירי רגב וחיים כץ מהליכוד ודוד אזולאי מש"ס.

השתתף בהכנת הידיעה: עמית סגל