רשת am:pm בתל אביב
הקרב על השבת חוזר? חנות AM:PM (ארכיון) | צילום: דוד פרץ

הממשלה אישרה היום (ראשון) הצעת חוק חדש שתוביל לסגירת עסקים למסחר שפתוחים בשבת. החוק מעורר סערה, בעיקר משום שהוא יחול גם באזורים חילוניים לחלוטין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הקואליציה תתמוך בהצעת חוק של ח"כ מיקי זוהר מהליכוד שתמנע פתיחת עסקים בשבתות בכל הארץ. יש לציין שגם כיום פתיחת עסקים בשבתות היא פעולה אסורה על פי חוק, אך הקנסות שניתנים לא ממש מרתיעים את בעלי העסקים.

בעקבות המצב הקיים, להצעת החוק החדשה קיימים שני היבטים. ראשון, מאפשר לבעלי עסקים אחרים שרואים עצמם נפגעים מכך שעסק אחר עובד בשבת יוכלו לתבוע אותו בתביעת נזיקין. ההיבט השני נוגע להגדלה משמעותית של הקנסות. על פי ההצעה, הקנס שיוטל על עסק שיפתח בשבת יהיה פי 3 מפדיון העסק באותו יום, דבר שיהפוך פתיחת עסקים בשבתות לבלתי כדאית.

בשלב זה הצעת החוק מתייחסת לחנויות, למכולות ולקניונים ולא למקומות בילוי. ההצעה צפויה לעבור עוד השבוע בקריאה טרומית, וכבר הספיקה לעורר זעם רב באופוזיציה. ב"יש עתיד" טענו ש"הממשלה הזו מוכרת את אופיה של המדינה מחשש מהחבר כנסת ה-61". כמו כן, בשלב זה ידוע כי סיעת "כולנו" מתנגדת אף היא להצבעה, אך לא ברור אם היא תצביע בעדה מתוקף היותה חלק מהקואליציה.