"הדברים חמורים". ריבלין ונתניהו
נתניהו וריבלין, ארכיון | צילום:

נתניהו מגבה, מגנה - וגם עוקץ: ראש הממשלה הגיב אמש לראשונה (חמישי) לסטטוס שפרסם חגי עמיר, אחיו של רוצח ראש הממשלה רבין, שהצהיר כי "יגיע הזמן שריבלין, יחד עם המדינה הציונית, צריכים לחלוף מהעולם" - סטטוס שבעקבותיו הוא נעצר לחקירה. למרות המתיחות בין שני האישים, נתניהו הביע תמיכה בריבלין מול ההסתה כנגדו - אך גם עקץ את התקשורת שוב וטען כי זו מתעלמת מההסתה האישית נגדו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני מגנה בכל תוקף את ההסתה שפרסם ברשת חגי עמיר נגד נשיא המדינה ראובן ריבלין", כתב בעמוד הפייסבוק שלו. "אני מוטרד גם מההסתה נגד אישי ציבור נוספים וכן מדברי ההסתה החמורים שפורסמו נגדי. שלא במפתיע, דברים אלה כמעט ולא זכו לסיקור תקשורתי. הסתה היא הסתה, בין אם היא באה מימין ובין אם היא באה משמאל".

נתניהו הוסיף והתייחס לתופעת ההסתה והשנאה ברשתות החברתיות, שזוכה לדיון ציבורי נרחב בימים אלה: "ההסתה היא נגע מסוכן שאנחנו חייבים לעקור מהחברה הישראלית. היא מגיעה מימין ומשמאל, מבית ומחוץ - היא מסכנת את הדמוקרטיה שלנו". נתניהו הדגיש, בהתייחסות נוספת לחגי עמיר, כי "לרשתות החברתיות יתרונות רבים ותרומה משמעותית לחופש הביטוי ולחיזוק קולות שלא זכו בעבר לחשיפה. אך הן גם לפעמים משמשות חממה עבור קיצונים ההופכים את חופש הביטוי לחופש השיסוי".

"לא מתחרט". חגי עמיר (צילום: פלאש 90)
"לא מתחרט". חגי עמיר | צילום: פלאש 90

ריבלין: "אני ואשתי לא חוששים" 

שלשום הגיב הנשיא ריבלין לדברי ההסתה, והביע את דאגתו לעתידה של הדמוקרטיה בישראל. "אני לא חושש לחיי כלל ועיקר, ואשתי אינה חוששת", הדגיש ריבלין. "אנחנו חוששים לדמוקרטיה. צריך להבין, היום האינטרנט הפך לכיכר השוק, כיכר העיר של העם בישראל והעם בכל העולם", הסביר. "בכל פעם שקיימת שאלה אם מדובר בהסתה או בחופש ביטוי אני מחזק את ידי בית המשפט המפרש את הדברים לקולא מבחינת יכולת חופש הביטוי בישראל".

"ברמה האישית אין לי שום חשש, ברמה האישית יש לחשוש לדמוקרטיה", שב והבהיר ריבלין את עמדתו. "חופש הביטוי קודם לכל דבר, אבל כשיש ספק צריך להקל מפני שחופש הביטוי חשוב לנו לדמוקרטיה מכל דבר אחר".

הפוסט של חגי עמיר נגד ריבלין (צילום: צילום מסך)
הפוסט של חגי עמיר נגד ריבלין | צילום: צילום מסך

חגי עמיר: "לא מתחרט על מה שכתבתי"

"אני לא מתחרט על מה שכתבתי", אמר עמיר במהלך הדיון שנערך בעניינו בבית משפט השלום השבוע. לאחר ערעור הוחלט על שליחתו של עמיר למעצר בית. בחקירתו הודה עמיר בפרסום הפוסט, אך טען כי מדובר בדברים לגיטימיים שאין בהם כל הסתה. "הדברים האלה חוסים בצילו של חופש הביטוי", טען פרקליטו, עו"ד ארי שמאי. "מאז שהשתחרר מהכלא הפך עמיר לאדם רודף שלום. לא מדובר באדם ימני אלים שיש סיכוי שמחר ייקח נשק וינסה להגיע לרובי ריבלין".

נציג המשטרה טען בבית המשפט כי אילו היה מדובר בפוסט של אדם אלמוני ייתכן שלא היו מתייחסים לנושא. אולם, לדבריו, "כשמדובר במי שריצה מאסר ממושך והוא אח של יגאל עמיר, ראוי שהדברים יוזכרו".