אחרי חילופי ההאשמות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר האוצר יאיר לפיד, שר החוץ אביגדור ליברמן התייחס לראשונה להתפתחויות הפוליטיות שמאיימות לפרק את הממשלה לאחר פחות משנתיים. "זה לא סוד שעם ישראל לא מבין למה אחרי פחות משנתיים אנחנו הולכים לבחירות, אבל זה לא משנה - הבחירות הן עובדה מוגמרת", הצהיר. את מסיבת העיתונאים של השר ליברמן העברנו בשידור ישיר באתרי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני לא רוצה להתעסק בסיבות למה הגענו לזה, אני עד הרגע הזה בטוח שיכולנו אחרת ולא היינו צריכים להתגלגל לבחירות. אנחנו מחויבים היום לחשוב איך אנחנו חוזרים למסלול מיד לאחר הבחירות", הצהיר שר החוץ. "האתגרים הם רבים, ועצם הבחירות לא פותר אותנו מהתמודדות עמם".

לדברי ליברמן, "אני חושב שאנחנו כולנו היינו צריכים להתלכד, וכרגע אנחנו הולכים להתקוטט מספר חודשים. אפשר וצריך להקים ממשלה שיכולה להתמודד עם כל האתגרים, בהם יוקר המחיה והאתגרים הביטחוניים והמדיניים. אני מקווה שמערכת הבחירות הזו תהיה עניינת ורצינית ללא מאבקים מיותרים".

ביבי נתניהו ויאיר לפיד (צילום: פלאש 90 יונתן סינדלר)
נתניהו ולפיד, ארכיון | צילום: פלאש 90 יונתן סינדלר

מוקדם יותר היום (שלישי) נמשכו חילופי האשמות בין יש עתיד לליכוד באשר למי אחראי לקריסת הממשלה. "נתניהו פעל בחוסר אחריות לאומי. זה בלתי נסלח. במקום להוריד את יוקר המחיה ולסייע לאוכלוסיות החדשות, ראש הממשלה מעדיף להעלות מיסים ולשלם כבר עכשיו למפלגות החרדיות מהכיס של מעמד הביניים הישראלי. זהו 'דיל' עם החרדים מהסוג הישן והרע" תקף השר לפיד את ראש הממשלה נתניהו, אחרי שפגישת הפיוס של השניים התפוצצה אמש.

בתגובה לדברים, בליכוד לא נשארו אדישים. "לפיד נכשל כישלון מחפיר בניהול הכלכלה", אמרו במפלגה. "הוא התבזה וכשל בניסיונו לפתות את החרדים למזימה של פוטש נגד ראש הממשלה. לפיד ממשיך להשתלח, לאיים לחתור תחת הממשלה שבה הוא מכהן ולרקוח דיל פוליטי עם ציפי לבני - והכל מתוך אינטרס פוליטי צר מהסוג הישן והמכוער".

שרת המשפטים ציפי לבני נשאה דברים בכנס של הצלב האדום ושל המכון למחקרי ביטחון לאומי, שם התייחסה גם היא למשבר שצפוי להוביל לבחירות. "הבוקר הוא לא עוד בוקר של כנס בנושא ביטחון, הבוקר הזה הוא לאחר לילה שבו הוחלט לקיים בחירות בנימוק המפוקפק מאוד של מע"מ אפס", אמרה לבני.

"אני רוצה להקל על שני הניצים (נתניהו ולפיד) ולומר על מה יהיו הבחירות הקרובות: בין ממשלה קיצונית פרובוקטיבית פרנואידית שרק מובילה להידרדרות ביטחונית ומדינית מול ממשלה חילונית שיודעת ליישם את עקרונות הציוניות באופן שלא מעקר את ישראל ולא מנכר חלקים מהמדינה זה מזה", הוסיפה שרת המשפטים. לדבריה, היא צפויה להיפגש עם רה"מ במהלך היום, ולהעביר לו את דעתה זו על המשבר הנוכחי.

"חוסר מקצועיות וזלזול", דרעי (ארכיון) (צילום: פלאש 90 מרים אלסטר, חדשות)
נערך לבחירות, דרעי | צילום: פלאש 90 מרים אלסטר, חדשות

וגם בש"ס מריחים בחירות - ומסמנים מטרות. יו"ר המפלגה, ח"כ אריה דרעי, בירך על המהלך המסתמן שצפוי לפרק את הקואליציה הנוכחית ואמר כי "הגיע הזמן שנחליף את הממשלה היהירה והשחצנית הזאת, שעסוקה בעצמה כל היום, בממשלה חברתית רעבה שתעשה למען הכלל". דרעי הכחיש את הדיווחים על עסקאות שונות עם מפלגות אחרות לקראת הבחירות והדגיש ש"הכל פתוח".