"תוקפים את רה"מ עבור מיתוג עצמי". ארכיון (צילום: קובי גדעון / לע"מ)
בקרוב כבר לא שותפים בממשלה? נתניהו ולפיד | צילום: קובי גדעון / לע"מ

ראש הממשלה ביקש לכנס התייעצות על הקדמת הבחירות, אך החליט לבטל: בעקבות שרשרת המשברים הקואליציוניים, שנמשכה גם היום (שני) עם פיצוץ דיון על חוק מע"מ 0 בוועדת הכספים, זימן נתניהו את בכירי הליכוד לדיון מיוחד שבו היו אמורים לדון באפשרות של הליכה לבחירות. אלא שזמן קצר לאחר ההודעה על קיום הדיון, נתניהו חזר בו וביטל את הישיבה, זאת על מנת להרגיע את הרוחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בדיון, שבו היו אמורים להשתתף השרים כץ, ארדן ושטייניץ והח"כים אלקין ולוין, היו אמורים המשתתפים לדון באפשרות של פיזור הכנסת והקדמת הבחירות. גורמים בליכוד אמרו כי הדיון היה אמור להתכנס עקב מה שהגדירו "ניסיון הפוטש של לפיד".

רמז נוסף למשבר המחריף בקואליציה, שנראית בדרך לפירוק, ניתן היה למצוא היום לאחר שהדיונים על חוק מע"מ 0% שמקדם שר האוצר לפיד הופסקו עד להודעה חדשה.

זאת בעקבות התנגדות לאשר את החוק במתכונתו הנוכחית של מספר סיעות בקואליציה ובהן ישראל ביתנו, הבית היהודי וכן המפלגות החרדיות. לאחר דיון קצר יחסית בוועדת הכספים, אמר היו"ר ח"כ ניסן סלומיאנסקי כי אין מספיק זמן להצבעות - והדיונים הופסקו.

מטרפדים זה את זו. לבני ולפיד (צילום: רויטרס, יח"צ)
מטרפדים זה את זו. לבני ולפיד | צילום: רויטרס, יח"צ

נציג סיעת ישראל ביתנו בוועדת הכספים, ח"כ אלכס מילר, אמר בשיחה עם חדשות 2 Online כי ישנה מחלוקת במפלגה סביב אישור החוק טרם אישור תקציב המדינה. "אנחנו ביקשנו בוועדה לקיים התייעצות סיעתית", הסביר. "עלותו של חוק 0% מע"מ נאמדת בשלושה מיליארד שקלים. אי אפשר לאשר חוק כזה בלי לאשר את התקציב קודם".

"החוק הוא נטל בעייתי על כל התקציב", הוסיף מילר. "גם חוק מע"מ 0% וגם חוק התקציב צריכים להיות מאושרים במקביל". הוא הדגיש כי המשא ומתן בין המפלגות מתקיים לאורך כל הימים האחרונים. "נשארו כמה סעיפים בודדים שצריכים להגיע לגביהם להסכמות. להערכתי כל הסיפור הזה יסתיים בתוך יום או יומיים".

"לא נשב עם לפיד" (צילום: AP, חדשות)
הדיון הסתיים. לפיד | צילום: AP, חדשות

המחלוקת על התקציב וחוק ההסדרים תוביל לבחירות?

לדיון שפוצץ היום מצטרפים שורת המשברים האחרונים בקואליציה הרעועה של נתניהו, שמאיימים להביא לפירוקה הסופי - ולהקדמת הבחירות: אתמול דחתה שרת המשפטים ויו"ר התנועה ציפי לבני דיון בוועדת השרים על חוק הלאום, שאותו מעוניין נתניהו להביא לדיון בכנסת.

זמן קצר לאחר מכן הכריז יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט, שמעוניין אף הוא בהעברת החוק, כי יפעל לטרפד חוקים שמקדמים לבני ולפיד.

מלבד המחלוקות סביב חוק מע"מ 0% וחוק הלאום, יש ויכוח חריף סביב הרפורמה במערכת הבריאות שמקדמת השרה יעל גרמן מיש עתיד, שכחלק ממנה יוטל מס על תיירות מרפא בישראל. בשל ההתנגדות, שר האוצר יאיר לפיד מעוניין שרפורמת הבריאות תידון בוועדת הכספים, שם הוא יכול להעביר אותה יותר בקלות.