אזרחי ישראל הולכים לקלפי: לאחר שהמאמצים להקמת ממשלה חלופית כשלו, עבר אתמול (שני) בקריאה שנייה ושלישית החוק לפיזור הכנסת - שקובע כי הבחירות ייערכו ב-17 במרס 2015. החוק עבר ללא מתנגדים ברוב של 93 חברי כנסת. מושב החורף יופסק עוד השבוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שר האוצר יאיר לפיד עלה לדוכן בתחילת הדיון ואמר כי "ראש ממשלת ישראל עשה שתי טעויות: הראשונה - לקח את מדינת ישראל לבחירות מיותרות לגמרי שלא משרתות את הציבור, את הכנסת הזו ואת עם ישראל. הטעות השנייה - הוא יפסיד".

יו"ר הכנסת, ח"כ יואל (יולי) אדלשטיין, ציין בדבריו כי "הליכה לבחירות בטרם עת איננה רצויה. יתרה מזאת, היא פסולה ומיותרת. בצדק הציבור קיבל זאת בתמיהה ובסלידה. למרות שהבחירות אינן רצויות, בנסיבות שנוצרו הן הרע במיעוטו.

"במציאות שבה חילוקי דעות לגיטימיים הופכים למחלוקות תהומיות והבדלי השקפה הופכים לאיבה אישית והתחשבנויות ומסנדלים כל יוזמה לשיתוף פעולה בקואליציה - הופכת הממשלה לכלי ריק וגוף חסר אפקטיביות".

יאיר לפיד (צילום: חדשות 2)
"נתניהו יפסיד בבחירות". לפיד | צילום: חדשות 2

יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יריב לוין (ליכוד), אמר במהלך דברי הסיכום כי "הייתה קואליציה קשה מאוד לניהול ומורכבת. היו ניסיונות למשוך את הדברים לקצוות במקום לעשות את הדבר הבסיסי שעליו מושתתת הקואליציה והוא עבודה משותפת". הוא הוסיף כי "גם הממשלה הטובה ביותר עושה שגיאות והלקח החשוב הוא לכונן ממשלה רחבה".

ועדת הכנסת בראשות ח"כ לוין הכינה את הצעת החוק, שאושרה בשבוע שעבר בקריאה טרומית וראשונה ללא מתנגדים, לקראת ההצבעה המכריעה. כמו כן דנה אתמול הכנסת בהצעות אי אמון של מפלגות האופוזיציה, אך אלו לא עברו.

עוד בטרם האישור הרשמי לבחירות, סידור הישיבה במליאה השתנה על מנת לשקף את המעבר של מפלגות יש עתיד והתנועה מהקואליציה לאופוזיציה. חברי מפלגותיהם של לפיד ולבני הועברו לאחורי המליאה, וסביב שולחן הממשלה במרכז המליאה נותרו רק 14 שרים.