הכנסת בדרך לפיזור, הבחירות בפתח, וראש הממשלה נתניהו ניצל את הבמה בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס" לנאום בחירות שבו הכריז על האלטרנטיבה שלו לחוק מע"מ אפס של לפיד - ביטול מע"מ על מוצרי מזון בסיסיים. בהמשך, ינאם בוועידה גם שר האוצר המפוטר יאיר לפיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לא הייתי חסיד של חוק מע"מ אפס", אמר נתניהו. "חשבתי שהחוק הזה יכול לעוות את שוק הדיור ולגרום לעליית מחירים. אתה נותן הטבה על דירות, אבל זה לא מוצר בפיקוח, ולכן אפשר לקחת את ההטבה ולהעלות את המחיר, וההקלה לא תגיע לצרכן. מע"מ אפס על דירות זו הטבה שתינתן במקרה הטוב ל-9,000 איש עד 14 אלף איש מקסימום. בדרך כלל מדובר באנשים ממשפחות עמידות שיכולים לשים כמה מאות אלפי שקלים. משפחות כאלה יקבלו הטבה של 200 אלף שקל, אין בזה שום הגיון".

נתניהו הציג במקום זאת תוכנית חלופית - מע"מ אפס על מוצרי מזון בסיסיים בפיקוח. "זו הטבה שתגיע למיליוני אנשים. זה הצורך הבסיסי ביותר של אנשים - לחם, חלב, ביצים. התוכנית הזאת תאפשר לחסוך מאות עד אלפי שקלים בשנה. זו הפחתה מיידית של 15% במחירי המזון המפוקחים, כל ההנחה הזאת תגיע לאזרחים, וככל שהמשפחה חלשה יותר, החיסכון משמעותי יותר. זה צדק חברתי".

לשמע הדברים, צעק מישהו מהקהל לראש הממשלה: "איפה היית 6 שנים? למה עכשיו?", וזכה למחיאות כפיים מהקהל.

"זה יעלה 2 מיליארד שקל ולא 3 מיליארד כמו מע"מ 0% על דירות", המשיך ראש הממשלה לעקוץ את תכניתו של שר האוצר היוצא לפיד. "את המיליארד הנותרים נשקיע בחיילים משוחררים - נכפיל את הסכום של מענק השחרור ל-60 אלף שקל, סכום שיסייע לצעירים להתחיל את החיים כי זה צודק, הם תרמו שנים של השתכרות שהם הביאו למדינה. זה מאותת לצעירים שהמדינה רוצה אותם כאן".

דרעי: "אזרחי ישראל מאסו בהבטחות" | צילום: פלאש 90 מרים אלסטר, חדשות

דרעי דורש מנתניהו התחייבויות

חשוב לציין, שרק בשבוע שעבר הכריז יו"ר ש"ס אריה דרעי על שני תנאי הברזל שלו, שבלעדיהם ש"ס לא תהיה חלק משום ממשלה - הורדת המע"מ על מוצרי יסוד ו-30 שקל שכר מינימום. נראה כי דברי נתניהו הם חלק מניסיונותיו הנמשכים להבטיח את תמיכת החרדים מיד לאחר הבחירות.

דרעי הגיב גם היום לנאום של נתניהו והציב לו אולטימטום. "ראש ממשלה שמכהן בתפקידו כבר 9 שנים נענה לקריאתה של תנועת ש"ס וקורא להורדת המע"מ על מוצרי מזון. אדוני ראש הממשלה, מע"מ אפס זו לא סיסמת בחירות, אזרחי ישראל מאסו בהבטחות, הם משוועים כבר למעשים. אם לא תתחייב בימים אלו שמע"מ אפס ו-30 שקל שכר מינימום יהיו בקווי היסוד של ממשלתך ולא רק חלק מהקמפיין שלך, לא תקים ממשלה".

לעומתו, ח"כ איציק שמולי (העבודה) טען כי הבטחות נתניהו הן כוזבות: "את הסיפורים האלה כבר שמענו -  איפה הסופרטנקר להורדת מחירי הדיור שהבטיח ביבי? לאן נעלמו ההבטחות להורדת יוקר המחיה? נתניהו מדבר כמו פרשן בטלויזיה ולא כמו ראש ממשלה, אבל המדיניות הכושלת שלו הביאה את ישראל למקום הראשון בעולם מבחינת שיעורי העוני ולעליות מחירים של כ- 85% במחירי הדיור".

בתוך כך, סקר חדש שפרסם ערוץ הכנסת צפוי להדאיג את ראש הממשלה נתניהו לקראת הבחירות: על פי הסקר שערך מכון "פאנלס פוליטיקס", רשימה משותפת של העבודה בראשות הרצוג ולבני תקבל 23 מנדטים, והליכוד בראשות נתניהו יקבל 21 מנדטים בלבד. הבית היהודי בראשות בנט קיבל בסקר 18 מנדטים, וכל שאר המפלגות לא עוברות את רף עשרת המנדטים.

הרצוג (ארכיון)
הרצוג בטוח ביכולתו | צילום: עמוד הפייסבוק הרישמי של הכנסת

גם יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג נשא דברים בכנס והגיב לדברי נתניהו. "בפתיחת מושב הכנסת אמרתי שאני בעד תכנית מע"מ 0 למוצרי מזון ונדחיתי על ידי אותה ממשלה של ראש הממשלה, שפתאום הביא תכניות חדשות".

הרצוג הבטיח כי "אני אעמוד מאחורי מה שאני אומר, אני אצמצם פערים חברתיים, אני אבוא עם פתרונות. אי אפשר להתעלם מהפערים החברתיים, כולל עלייה דרמטית של הון לעומת שכר".

הוא הביע ביטחון ביכולתו לנצח בבחירות: "אני משוכנע בכך שאוביל את הממשלה הבאה, לצורך זה יש לאפסן את האגו, יש ללכת עם גופים פוליטיים חשובים כדי לבנות קואליציה רחבה".